Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, jak hluboko klesly spotřebitelské ceny v eurozóně a hned tři víkendové bonusy. To všechno musíte v pondělí ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek oslabily po zprávě o Trumpově nákaze koronavirem, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy stouply
Americké akcie v pátek oslabily po zprávě, že prezident Donald Trump má pozitivní test na koronavirus. Jejich výraznějšímu propadu nicméně bránily naděje investorů na nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států. Index Dow ztratil 0,48 % na 27 682,81 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,96 % na 3 348,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,22 % na 11 075,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,48 % na 27,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,704 %. Za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily, Dow přidal 1,87 %, S&P 500 se zvýšil o 1,52 % a Nasdaq Composite přidal 1,48 %.
2. Evropské akcie v pátek zopakovaly výsledek ze čtvrtka, ve ztrátě skončil pouze německý DAX. Za týden indexy vzrostly
Akcie na západoevropských trzích začaly páteční obchodování výrazným oslabením, k němuž přispěla zpráva o pozitivním testu na covid-19 u amerického prezidenta. Naděje na nové stimulační balíčky však nakonec přinesly na trhy optimismus a akcie dokázaly své ranní ztráty umazat a skončit v zelených číslech. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,25 % na 362,69 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,39 % na 5 902,12 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,02 % na 4 824,88 bodu a německý DAX oslabil o 0,33 % na 12 689,04 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 vzrostl o 2,02 %, FTSE 100 se zvýšil o 1,02 %, DAX posílil o 1,76 % a CAC 40 přidal 1,83 %.
3. Pražská burza v pátek pokračovala v poklesu a je nejníže od konce dubna
Pražská burza se dostala na nejslabší úroveň od konce dubna, kdy ještě platil nouzový stav. Index PX v pátek klesl o 0,16 % na 857,72 bodu, což je nejméně od 24. dubna. Ve středu kabinet oznámil, že od pondělí 5. října bude opět vyhlášen nouzový stav. Většina hlavních emisí na burze v pátek ztrácela nebo stagnovala. Mezi oslabujícími byly i emise, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Například akcie Komerční banky zlevnily o 0,52 % a MONETA Money Bank odepsala 0,93 %. Nejvýrazněji oslabily cenné papíry Philip Morris ČR (-1,02 %), největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits (+1,75 %). Debut na burze po IPO mají za sebou akcie České zbrojovky Group, které po nárůstu o více než 4 % nakonec uzavřely na upisovací ceně. Za celý týden index PX odepsal 0,7 %.
4. Očekávané události
V pondělí je v Číně státní svátek, jinde ve světě ale budou vycházet indexy nákupních manažerů v oblasti služeb a celkové, sejde se euroskupina a v eurozóně budou oznámené maloobchodní tržby a index důvěry investorů Sentix. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v září vytvořila jen 661 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 %
Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo 661 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 850 tisíc míst po 1,489 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,371 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, čekal se pokles na 8,2 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval meziročním tempem 4,7 %.
6. Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 %
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 % a mezičtvrtletně o 8,7 %. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Výsledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. První odhady z konce července hovořily o meziročním poklesu 10,7 % a mezikvartálním 8,4 %, o měsíc později úřad odhad zhoršil na pokles o 11 %, respektive o 8,7 %.
7. Reuters: Airbnb chce prodejem akcií získat tři miliardy dolarů
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, hodlá v rámci připravovaného vstupu na akciovou burzu získat zhruba tři miliardy dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Firma chce podle nich využít nečekaně výrazného oživení svých aktivit z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.
8. Tesla prodala více aut, než se čekalo, a chce do Indie
Společnost Tesla v pátek oznámila, že ve třetím kvartálu dodala 139 300 aut a vyrobila 145 036 vozidel. Analytici očekávali objem prodejů mezi 123 000 a 147 000 aut. Šéf automobilky Elon Musk také na Twitteru naznačil, že jeho firma napřesrok vstoupí do Indie, kde se vláda začíná soustředit na propagaci elektrických aut.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonusy
Trump má covid-19
V pátek s trhy zahýbala zpráva, že americký prezidentský pár podstoupil test na covid-19 s pozitivním výsledkem. O víkendu Trumpa preventivně hospitalizovali a zdá se, že nemoc nemá nijak vážný průběh. Sám prezident o víkendu uvedl, že několik příštích dnů bude testem, že se videm nakazily miliony lidí a že bude bojovat i za ně.
Po celý víkend ale Twitterem kolovala série vzkazů o tom, že jak se seriál Simpsonovi nemýlil ohledně toho, že se podnikatel Donald Trump jednou stane prezidentem, stihl mu také předpovědět smrt. A Simpsonovi se přece nemýlí. Trochu morbidní humor, ale není to poprvé ani naposledy. To je prostě v lidech.
Letadla indonéských aerolinek mají roušky
Indonéské národní aerolinky Garuda Indonesia představily letadlo, které má na svém "nose" namalovanou roušku. Chtějí tak podpořit úsilí vlády o zastavení šíření nemoci covid-19, která si v Indonésii vyžádala více životů, než v kterékoli jiné zemi jihovýchodní Asie.
Mini, jednoduchý vůz s výbornými jízdními vlastnostmi a nadčasovým designem, který se zařadil mezi ikony automobilového průmyslu, se vyráběl od roku 1959 až do 4. října 2000. Za tu dobu vzniklo skoro pět a půl milionu exemplářů tohoto jen něco málo přes tři metry dlouhého auta, které ukázalo cestu, jakou se u malých vozů časem vydala většina značek. Velkou popularitu autu zajistil film Italian Job z roku 1969, k jehož vrcholným scénám patří akční honička tří Mini.