Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily, investoři sází na další podporu ekonomiky

Americké akcie v pátek posílily. Investoři čekají dohodu ohledně balíku pomoci ekonomice Spojených států. Sází též na vítězství demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena, který by podle nich hospodářství podpořil rozsáhlejším stimulem.
Index Dow v pátek stoupl o 0,57 % na 28 586,90 bodu, širší S&P 500 přidal 0,88 % na 3 477,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,39 % na 11 579,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,16 % na 25 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 0,779 %.
Očekává se, že vyjednávání o stimulačním balíku mezi Bílým domem a demokraty bude pokračovat, třebaže se americký ministr financí Steven Mnuchin a demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek nedohodli. Mnuchin podle poradce Pelosiové sice představil nový návrh, ten ovšem neobsahoval obecný plán, jak postupovat proti pandemii.
Americký prezident Donald Trump v úterý jednání o balíku odvolal. Ve čtvrtek nicméně prohlásil, že pokračují jednání s demokraty o navýšení pomoci pro americké aerolinky.
Za celý týden index Dow přidal 3,27 %, S&P 500 se zvýšil o 3,84 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,56 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Na devizových trzích v pátek oslabil americký dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.55 SELČ klesal o 0,6 % na 93,02 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,6 % na 1,1827 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký jako majetek 165 milionů nejchudších, protože pandemie nemoci covid-19 přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů. Nová data centrální banky USA, která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku, upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy.
- Americká vláda se odvolala proti zářijovému rozhodnutí soudu, které jí znemožnilo zablokovat ve Spojených státech možnost stahovat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti. Prezident Donald Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. Zachování aktivit aplikace TikTok v USA podmínil Trump jejich přesunem do amerických rukou.
- Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) jedná o převzetí konkurenta Xilinx, hodnota transakce by mohla přesáhnout 30 miliard dolarů. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).
- Nezaměstnanost v Kanadě v září klesla na 9 % z 10,2 % v předchozím měsíci a překonala tak odhady analytiků, kteří čekali pokles na 9,7 %. Oznámil to tamní statistický úřad. Celkový počet zaměstnaných lidí se zvýšil o 378 200, čekal se nárůst počtu zaměstnaných o 156 600 po růstu o 245 800 v srpnu. Míra participace se zvýšila na 65 % ze srpnových 64,6 %, trh čekal růst na 64,8 %.
- Sociální síť Twitter ve snaze zpomalit šíření dezinformací spojených s americkými volbami upravuje fungování některých svých základních prvků. V pátek mimo jiné oznámila, že dočasně vnese více "tření" do procesu sdílení příspěvků, klasické retweetování pak úplně zablokuje u zavádějících výroků pocházejících od amerických politiků. Od Twitteru je to už několikátá sada opatření souvisejících s volbami ve Spojených státech.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Aktivita v americkém sektoru služeb v září čtvrtý měsíc za sebou ožila a dostala se na úroveň před pandemií nemoci covid-19. K oživení přispěly hlavně růst nových objednávek a zaměstnanosti, uvedl Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se podílí více než dvěma třetinami.
- Farmaceutická společnost Bristol-Myers Squibb (v pondělí +0,87 %) koupí zhruba za 13 miliard USD firmu MyoKardia (+57,84 %). Snaží se tak snížit svoji závislost na lécích na rakovinu, neboť akvizicí do svého portfolia získá nové léky na srdce.
- Americká softwarová společnost Microsoft (v pondělí +2,03 %) vybuduje v Řecku tři datová centra. Oznámili to na virtuální akci v Aténách prezident společnosti Brad Smith a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Microsoft v zemi investuje až jednu miliardu dolarů.
- Americká ropná společnost ExxonMobil (v pondělí +2,30 %) oznámila, že ve svých evropských dceřiných společnostech seškrtá 1 600 pracovních míst. V roce 2019 koncern zaměstnával kolem 75 000 lidí.
- Společnost Caterpillar (v pondělí +2,37 %) kupuje ropnou a plynárenskou divizi britské firmy Weir Group. Zaplatí za ni 405 milionů USD v hotovosti. Získá tak více než 40 výrobních závodů se zhruba dvěma tisíci zaměstnanců. Obchod má být dokončen ještě letos.
- KeyBanc snížila doporučení pro akcie AT&T (v pondělí -0,04 %) na "underweight" ze "sector weight". Čeká pokles průměrných tržeb na uživatele.
- Bank of America zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's (v pondělí +1,53 %) na 250 USD. Jde o nejvyšší 12měsíční cílovou cenu na Wall Street. Bance se líbí nárůst využívání drive-in nákupů jídel v době pandemie.
- Americký prezident Donald Trump v úterý vyzval k tomu, aby republikánští vyjednávači v čele s ministrem financí Stevenem Mnuchinem přestali dojednávat podobu fiskální pomoci ekonomice s demokratickou opozicí. Zahájit jednání mají až po volbách 3. listopadu.
- Počet firemních bankrotů ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně vrostl o 33 % na 5 529 případů, protože recese způsobená pandemií covidu-19 těžce zasáhla řadu podniků. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V samotném září se počet firemních bankrotů meziročně zvýšil dokonce o 78 % na 747.
- Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.
- Apple (v úterý -2,87 %) oznámil na 13. října předvedení nových produktů, čekají se nové iPhony.
- Výrobce letadel Boeing (v úterý -6,84 %) snížil svůj 10letý výhled poptávky po nových letounech o 11 % oproti výhledu z loňského roku. Více než polovina poptávky má připadat na obnovu strojových parků aerolinek, nikoli na růst. Světlým bodem výhledu jsou nákladní stroje na úkor předpokládané slabší poptávky po letounech určených k osobní dopravě.
- Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl obviněn, že se vyhýbá placení daní. John McAfee podle žalobců nepřiznal příjmy z propagace kryptoměn, konzultací, veřejných vystoupení a z prodeje práv k dokumentu o svém životě. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedli prokurátoři v americkém státě Tennessee.
- Americká společnost Johnson & Johnson (v úterý -1,28 %) zaplatí přes 100 milionů dolarů na mimosoudní urovnání více než 1 000 žalob kvůli dětskému pudru Baby Powder. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Přípravek podle stěžovatelů způsobuje rakovinu, což ale firma odmítá. Pražská hygienická stanice na Twitteru uvedla, že v souvislosti s medializací případu v USA nechala loni prověřit vybrané dětské a dekorativní tuhé pudry na českém trhu, včetně Johnson's dětského pudru. Zdraví škodlivá azbestová vlákna ani v jednom z nich neobjevila.
- Hodnota deficitu americké obchodní bilance v srpnu vzrostla na 67,10 miliardy USD, a překonala tak čtrnáctiletý rekord. Po červencovém poklesu schodku na 63,40 miliardy USD (revidováno z 63,60 miliardy USD) očekával trh další pokles na 66,10 miliardy USD. Údaje ministerstva obchodu tak ukazují, že obchod by mohl být ve třetím čtvrtletí brzdou ekonomického růstu.
-
Šéf americké centrální banky Jerome Powell řekl, že agresivní finanční pomoc ekonomice by měla pokračovat, protože zotavení je stále daleko.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 6,493 milionu (odhad: 6,685 milionu, červenec: 6,697 milionu, revidováno z 6,618 milionu).
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Advance Auto Parts (v úterý -0,44 %) na "overweight" z " neutral ".
- BMO Capital zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (v úterý +0,69 %) na 650 z 565 USD, Oppenheimer na 600 z 550 USD, JPMorgan Chase na 605 z 510 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Bank of America (v úterý -1,02 %) na 27,50 z 26 USD.
- SVB Leerink zvýšila cílovou cenu akcií Regeneron Pharmaceuticals (v úterý -3,87 %) na 650 z 629 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Shopify (v úterý -2,26 %) na 1 250 z 1 150 USD.
- Federální odvolací soud v New Yorku ve středu odmítl protesty právního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa proti postupu prokuratury, která žádá vydání jeho daňových přiznání. Soudci potvrdili srpnový verdikt okresního soudu, spor ale novým rozhodnutím podle očekávání nekončí. Prezidentův právní zástupce ohlásil odvolání k nejvyššímu soudu USA, který již jednou ve věci rozhodl v neprospěch šéfa Bílého domu.
- Americký Federální úřad pro letectví v úterý představil návrh přepracovaného tréninku pro piloty letadel 737 MAX společnosti Boeing (ve středu +3,18 %). Stroje jsou tak o krok blíže k opětovnému povolení létat. Nyní bude úřad do 2. listopadu sbírat k návrhům veřejné připomínky. Letadla Boeing 737 MAX nemohou do vzduchu kvůli dvěma tragickým nehodám od loňského jara.
- Americké technologické firmy Amazon (ve středu +3,09 %), Apple (+1,70 %), Google (+0,56 %) a Facebook (-0,21 %) mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.
- Americká síť restaurací Ruby Tuesday požádala o ochranu před věřiteli. Pokouší se zbavit dluhů a vzpamatovat se z propadu návštěvnosti kvůli opatřením zavedeným ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Firma sdělila, že se jí s věřiteli podařilo dohodnout na restrukturalizaci. Restaurace budou dále fungovat a podnik se pokusí udržet pracovní místa tisíců svých zaměstnanců.
- Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu stouply více, než se čekalo. Zvýšily se o 501 tisíc barelů, čekal se růst jen o 294 tisíc barelů po poklesu o 1,980 milionu barelů v týdnu předchozím.
- Zápis ze zářijového zasedání FOMC ukázal určitou nejednotnost postojů představitelů Fedu v otázce ponechání sazeb na minimech do doby, než spotřebitelská inflace na určitou dobu překoná 2% inflační cíl.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA v srnu překvapivě klesl, čekal se růst o 14 miliard USD. Vyšla také týdenní data z hypotéčního trhu.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 3. října nově 840 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 849 tisíc (revidováno z 837 tisíc), ale horší, než čekali analytici (820 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 26. září 10,976 milionu. Po 11,979 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 11,767 milionu) očekával trh pokles na 11,4 milionu.
- Americká banka Citigroup musí zaplatit pokutu 400 milionů dolarů. Podle středečního sdělení Úřadu pro kontrolu měny (OCC) totiž léta nebyla schopna i přes opakovaná upozornění dát do pořádku zjištěné nedostatky v řízení rizik a ve vnitřních kontrolách. Banka uvedla, že pokutu zaplatí.
- Americká internetová společnost Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak ve čtvrtek rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu. Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství.
- Celosvětové tržby restaurací řetězce McDonald's ve třetím čtvrtletí klesly meziročně o 2,2 %. Ve Spojených státech se ale zvýšily o 4,6 %. Firma se zveřejněním těchto čísel oznámila, že zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 3 % na 1,29 USD na akcii.
- Americká investiční banka Morgan Stanley se dohodla na převzetí investiční společnosti Eaton Vance, za kterou v hotovosti a akciích zaplatí zhruba sedm miliard dolarů. Banka ve čtvrtek uvedla, že si tímto krokem rozšiřuje aktivity v oblasti správy majetku a investic.
- International Business Machines (IBM), technologická firma působící na trhu už 109 let, se rozdělí na dvě samostatné veřejně obchodované společnosti. Završí tak letité úsilí o opuštění svých dřívějších aktivit a orientaci na cloudové služby, které mají vyšší ziskovou marži. Podle čtvrtečního prohlášení IBM vyčlení do samostatné firmy divizi infrastrukturních technologických služeb. Rozdělení by mělo vstoupit v platnost koncem příštího roku.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK