Co musíte ráno vědět (13. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, o jakém opatření na podporu ekonomiky uvažuje Bank of England a kdo letos získal Nobelovu cenu za ekonomii? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v pondělí dále rostly, investoři sázejí na pokračování stimulace ekonomiky
Americké akcie na úvod týdne posílily, když těžily z nadějí na schválení nového balíku opatření na podporu ekonomiky USA. K růstu velkou měrou přispěly některé významné technologické společnosti, například Apple a Amazon. Index Dow zahrnující akcie třiceti předních amerických podniků si připsal 0,88 % a uzavřel na 28 837,52 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,64 % na 3 534,22 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 2,56 % na 11 876,26 bodu. Index volatility VIX navzdory růstu cen akcií mírně vzrostl (+0,28 % na 25,07 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 0,779 %, protože se s bondy v Americe v pondělí neobchodovalo. Ceny ropy klesly o více než 2,5 %, mírné ztráty zaznamenaly také zlato a stříbro, solidní zisky si naopak připsaly nejsledovanější kryptoměny (bitcoin +2 %, ethereum +4 %).
2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, dařilo se automobilkám, veřejným službám či technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí smíšeně. Dařilo se cenným papírům z automobilového odvětví, sektoru utilit nebo technologickým titulům. Pod nulou skončily banky či akcie firem z odvětví cestování a sektoru ropy a zemního plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,77 % na 373,19 bodu, což je jeho pětitýdenní maximum, německý DAX se zvýšil o 0,67 % na 13 138,41 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,66 % na 4 979,29 bodu, zatímco britský FTSE 100 se snížil o 0,25 % na 6 001,38 bodu. DAX se aktuálně nachází na úrovni z poloviny září.
3. Pražská burza v pondělí klesla, nedařilo se akciím Erste, ČEZ nebo O2
Pražská burza na začátku týdne pokračovala v poklesu, index PX se snížil o 0,26 % na 870,27 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie Erste Group Bank, energetické společnosti ČEZ a telekomunikační firmy O2. Vzrostly naopak cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast.
4. Očekávané události
V noci na úterý zveřejní Čína výsledek obchodní bilance, Británie přidá údaje z trhu práce a Německo zprávu o inflaci nebo indexy ZEW. Zprávu o inflaci odpoledne zveřejní také Spojené státy, které přidají ještě bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky v USA zveřejní Johnson & Johnson, BlackRock, Delta Air Lines, JPMorgan Chase a Citigroup. MMF zveřejní novou ekonomickou prognózu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Britská centrální banka zvažuje záporné úrokové sazby
Britská centrální banka zvažuje možnost snížit úrokové sazby pod nulu. Chce tak pomoci ekonomice vzpamatovat se z koronavirové krize. Banka v pondělí rozeslala britským finančním domům dopis s dotazem, jak jsou na možnost nulových či negativních úroků připraveny. Základní úroková sazba je v Británii od března na rekordním minimu 0,1 %.
6. OECD: Dohoda o digitální dani se odkládá do poloviny roku 2021
Globální dohoda o digitální dani, která by se dotkla zejména firem Alphabet, Apple, Facebook, Amazon a dalších, se zatím odkládá. Důvodem je pandemie covidu-19, ale také neshody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, uvedla v pondělí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Novým cílem je polovina roku 2021.
7. Švýcarsko zlepšilo výhled letošního vývoje ekonomiky
Švýcarská vláda v pondělí zlepšila výhled letošního vývoje domácí ekonomiky. Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO) předpověděl, že se hrubý domácí produkt sníží o 3,8 %. V červnovém výhledu přitom počítal s propadem až o 6,2 %.
8. Rusnok: Až tři čtvrtiny úvěrů budou po konci odkladu bez problémů
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok očekává bezproblémový návrat ke splácení u dvou třetin až tří čtvrtin úvěrů, jejichž splácení bylo odloženo v rámci úvěrového moratoria. Zároveň očekává mírný nárůst podílu nesplácených úvěrů na zhruba pět až šest procent ze současných zhruba dvou až tří procent. To ale nepředstavuje žádný problém pro udržení stability českého finančního systému, řekl Rusnok v rozhovoru pro magazín Forbes. Guvernér dodal, že v moratoriu bylo řádově 12-14 % úvěrů.
9. Růst spotřebitelských cen v ČR opět zpomalil, v září na 3,2 %
Spotřebitelské ceny v Česku v září zpomalily meziroční růst na 3,2 % ze srpnových 3,3 %. Nahoru je tlačil především dražší alkohol a tabák a zdražily i některé potraviny jako uzeniny nebo cukr. Vyšší ceny byly také za vodné, stočné a elektřinu. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace. Z potravin byla levnější zelenina. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.
10. Gazprom: Na evropském trhu bude i příští rok nadbytek plynu
Na evropském trhu se zemním plynem bude v příštím roce nadále panovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí dolů ceny. Předpověděl to v pondělí ruský plynárenský gigant Gazprom, na jehož tržbách se evropský trh podílí více než polovinou. Za nadbytkem suroviny v Evropě podle firmy stojí dodávky zkapalněného zemního plynu ze Spojených států.
11. Co nás od středy nemine aneb Jak se zpřísňují opatření proti šíření koronaviru
Vláda ČR v pondělí večer rozhodla, jak se od středy zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Kompletní uzavření ekonomiky se (zatím) nekoná, ale do zpěvu nám také nebude.
BONUS
Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Milgrom a Wilson
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Paul Milgrom a Robert Wilson, a to za vylepšení teorie aukcí a vynálezy nových aukčních formátů. Objasnili, jak aukce fungují a proč se kupující chovají právě tak, jak se chovají. Využili ale také svých teoretických objevů, aby vymysleli nové formáty aukcí a služeb a přišli s dalšími formáty, ze kterých mají prospěch jak prodejci, tak kupující a daňoví poplatníci po celém světě. Oznámila to v pondělí Královská akademie věd ve Stockholmu.
Vynalezené aukční formáty umožňují současné dražení mnoha vzájemně souvisejících objektů. Spíše než maximální výnos přitom preferují širší společenský přínos. "Aukce jsou všude a ovlivňují naše každodenní životy," stojí v tweetu na oficiálním účtu Nobelovy ceny.
Třiaosmdesátiletý Wilson například ukázal, proč racionální zájemci o koupi mají tendenci předkládat nabídky, které jsou pod jejich nejlepší odhadní cenou. Je to podle něj proto, že se obávají takzvaného prokletí vítěze, tedy že zaplatí příliš mnoho a utrpí ztrátu. Milgrom, kterému je 72 let, formuloval obecnější teorii aukcí, která kalkuluje nejen obecnou hodnotu, ale také soukromou hodnotu, která se u jednotlivých kupujících liší.
Nové formáty aukcí jsou podle sdělení akademie příkladem toho, jak může základní výzkum následně generovat vynálezy prospěšné pro společnost. Nové formáty byly mimo jiné použity v případě aukcí radiových frekvencí, kvót na lov ryb, přistávacích slotů na letištích či emisních povolenek.
Wilson se v telefonickém rozhovoru s novináři snažil vzpomenout si na aukci, které se sám zúčastnil. "Moje žena mi ukazuje, že jsme si koupili lyžařské boty na eBay. Myslím, že to byla aukce," řekl.
Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny, které ve své závěti z roku 1895 určil vynálezce dynamitu Alfred Nobel. Až od roku 1968 ji na vědcovu památku ustanovila švédská centrální banka, poprvé pak byla cena udělena v roce 1969.
Oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomické vědy skončil letošní seriál udílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír. Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká také finanční prémie, která letos činí deset milionů švédských korun (zhruba 26 milionů Kč), což je o milion švédských korun více než loni.
Slavnostní předávání cen plánované na 10. prosince, což je výročí úmrtí Alfreda Nobela, letos kvůli koronaviru také změní podobu a místo ve stockholmské koncertní síni se bude vysílat v televizi ze stockholmské radnice. Také laureáti by se měli připojit virtuálně. Udělování Nobelových cen za mír v Oslu bude také menší.