Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy mírně zpevnily

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 v pátek posílily po předchozích třech poklesech za sebou. K jejich růstu přispěly příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Náladu investorů podpořilo rovněž oznámení farmaceutické společnosti Pfizer, že by mohla v listopadu v USA požádat o schválení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvíjí společně s německou firmou BioNTech.
Index Dow si v pátek připsal 0,39 % a uzavřel na 28 606,31 bodu a širší index S&P 500 vzrostl o 0,01 % na 3 483,81 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však snížil o 0,36 % na 11 671,56 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,63 % na 27,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 0,747 %.
Americké ministerstvo obchodu odpoledne oznámilo, že maloobchodní tržby ve Spojených státech se v září zvýšily o 1,9 %. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří jejich růst odhadovali pouze na 0,7 %.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,07 %, S&P 500 se zvýšil o 0,19 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,79 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Americký dolar v pátek mírně oslabil. Přišel tak o část zisků, které mu tento týden přinesly obavy z globálního růstu počtu nových případů nákazy koronavirem a klesající naděje na brzkou dohodu o nových opatřeních na podporu ekonomiky USA.
Euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo 0,1 % na 1,1717 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, vykazoval ve stejnou dobu pokles o téměř 0,2 % na zhruba 93,70 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Dosavadní úpravy letadel Boeing 737 MAX jsou dostatečné na to, aby se tyto stroje do konce letošního roku mohly vrátit do vzduchu. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to prohlásil výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. EASA je klíčový regulátor odvětví letecké dopravy v Evropě. Právě tato agentura loni na jaře vydala pokyn, kterým aerolinkám nařídila, aby stroje MAX kvůli obavám o bezpečnost okamžitě odstavily.
- Společnost YouTube ve čtvrtek oznámila, že na své platformě pro sdílení videí zakazuje konspirační obsah, který sloužil jako záminka pro násilí mířící proti jednotlivcům nebo skupinám. V prohlášení specifikovala, že opatření se týká i spiklenecké teorie QAnon, jejíž prvky se v poslední době staly poměrně viditelnou součástí americké politické scény. YouTube se připojil k dalším velkým platformám, které omezují šíření myšlenek daného hnutí.
- Maloobchodních tržby v USA v září vzrostly meziročně o 5,40 %. V srpnu činil růst 2,80 % (revidováno z 2,57 %). Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,9 % (odhad: 0,7 %, srpen: 0,6 %). Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot se tržby v srpnu meziměsíčně zvýšily o 1,5 % (srpen: 0,5 %, revidováno z 0,7 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu meziročně klesla o 7,30 %, v srpnu činil pokles 7 % (revidováno ze 7,73 %). Meziměsíčně výroba klesla o 0,6 %, což bylo výrazně horší, než očekávali analytici, kteří po srpnovém růstu o 0,4 % čekali zrychlení tempa růstu na 0,5 %. Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v září meziměsíčně klesla o 0,3 % (srpen 1,2 %, odhad 0,7 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Globální dohoda o digitální dani, která by se dotkla zejména firem Alphabet (v pondělí +3,58 %), Apple (+6,35 %), Facebook (+4,27 %), Amazon (+4,75 %) i dalších, se zatím odkládá. Důvodem je pandemie covidu-19, ale také neshody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, uvedla v pondělí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Novým cílem je polovina roku 2021.
- Evropská unie připravuje seznam až 20 velkých internetových firem, které budou čelit novým a přísnějším pravidlům. Cílem je omezit jejich tržní sílu, uvedl list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Na seznamu by mohly být firmy jako Facebook, Apple, Amazon a Alphabet.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft na 245 z 230 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Facebook na 325 z 305 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Twitter (v pondělí +5,10 %) na 56 z 36 USD, doporučení zlepšila na "buy" z "hold".
- JPMorgan Chase zhoršila investiční doporučení na akcie Travelers (v pondělí +0,61 %) na "underweight" z "neutral".
- Benchmark zvýšila doporučení na akcie Ford Motor (v pondělí +5,79 %) na "buy" z "hold".
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie PepsiCo (v pondělí +2,67 %) na "buy" z "neutral".
- S&P Global Ratings zvýšila hodnocení dluhů firmy Tesla (v pondělí +1,91 %) z B+ na BB-. Rating Tesly je tak nově jen dva stupně pod investičním pásmem.
- General Motors (v pondělí +0,12 %) ve čtvrtletí od července do září zvýšila prodeje aut v Číně o 12 %. Jde o první růst tamních prodejů firmy za dva roky.
- Společnost Walt Disney (v pondělním after-marketu +5,7 %) oznámila zásadní restrukturalizaci svých divizí médií a zábavy. Hlavní těžiště zábavy má nově obstarávat streamování. Opatření přicházejí v době, kdy byznys založený na filmech kvůli dlouhodobě uzavřeným kinům upadá.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu počítal s propadem o 5,2 %. Proces zotavení z pandemie ale bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle, uvedl fond v podzimní prognóze. Za zlepšením výhledu je zejména příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích naopak zaostává.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,4 %. Jejich růst tak zrychlil z 1,3 % v srpnu a dosáhl nejvyšší úrovně za půl roku. Oznámilo to americké ministerstvo práce. V meziměsíčním srovnání pak ceny vzrostly o 0,2 %. Údaje o inflaci byly v souladu s odhady analytiků.
- Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to v úterý Světová obchodní organizace. Potvrdila tak předchozí informace médií.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -2,65 %) představila novou generaci svých chytrých telefonů iPhone. Oznámila, že všechny přístroje z nové řady iPhone 12 budou schopny využívat mobilní sítě páté generace (5G).
- Zaměstnanci internetového obchodu Amazon (v úterý +0,02 %) v Německu zahájili stávku. Vybrali si k ní dvoudenní slevovou akci, kdy společnosti rostou tržby. Odborový svaz Verdi v úterý uvedl, že počet stávkujících by měl výrazně převýšit 2 000. Odboráři chtějí po americké firmě vyšší mzdy a uzavření kolektivní smlouvy. Tvrdí také, že zaměstnanci pracují během pandemie bez dostatečné ochrany.
- Sociální síť Facebook (v úterý +0,14 %) začne v nejbližších dnech odmítat reklamy, které mají odradit lidi od toho, aby se nechali očkovat. Vedení platformy tento krok oznámilo společně s dalšími iniciativami na podporu používání vakcín. Zákaz vybraného typu reklam bude celosvětový.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v úterý -0,30 %) na 171 ze 162 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií 3M (v úterý -1,17 %) na 169 ze 171 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií General Motors (v úterý -1,06 %) na 35 z 33 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií General Electric (v úterý -1,61 %) na 6,81 z 6,25 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Ford Motor (v úterý +1,17 %) na 9 z 8 USD.
- Deutsche Bank zvýšila investiční doporučení na akcie Micron Technology (v úterý +2,31 %) na "buy" z "hold".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v úterý -0,30 %) na 172 ze 164 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií AMD (v úterý +1,17 %) na 90 ze 77 USD.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v září ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,4 %. Po srpnovém růstu o 0,3 % očekávali analytici zpomalení růstu na 0,2 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Negativní hospodářské dopady pandemie covidu-19 stáhly do ztráty rekordní počet velkých amerických firem. Z 345 podniků s tržní hodnotou nad 25 miliard dolarů jich 43 vykázalo kumulativní ztrátu za posledních 12 měsíců, pro které zveřejnily výsledky. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg.
- Největší centrální banky světa apelují na vlády, aby kvůli dopadům šíření nového koronaviru pokračovaly v masivní fiskální stimulaci a pomoc předčasně neukončovaly, i když už mají obavy z rychle narůstajícího zadlužování. K apelu se přidal také Mezinárodní měnový fond, který je obvykle zastáncem rozpočtové zodpovědnosti.
- Dokud se nepodaří dostat epidemii koronaviru pod kontrolu, nelze očekávat ekonomické oživení. Na konferenci Forum 2000 to ve středu řekl americký ekonom Jeffrey Sachs. Český ekonom Jan Švejnar v debatě se Sachsem vyjádřil přesvědčení, že vlády by se měly po odeznění epidemie zaměřit na nastartování ekonomiky. Obavy ze zvýšení zadluženosti států považuje Švejnar v současné situaci za druhořadé.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií First Solar na 87 USD z 80 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií BlackRock na 685 USD z 661 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Oracle na 62 USD z 57 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií salesforce.com na 325 USD z 252 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií ServiceNow na 600 USD z 511 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft na 243 USD z 232 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Intel na 67 USD ze 64 USD.
- Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 106 USD z 95 USD.
- Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Johnson & Johnson na 168 USD ze 163 USD.
- BMO Capital zvýšila cílovou cenu akcií JPMorgan Chase na 119 ze 117 USD.
- BMO Capital snížila cílovou cenu akcií Citigroup na 83 USD z 87 USD.
- Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, kdy americké vládní úřady, které rozhodují o zahrnutí firem na černou listinu, záležitost přezkoumají.
- Sociální sítě byly ve středu postaveny před novou výzvu spojenou s volbami ve Spojených státech: Jak naložit s článkem tradičního média, který vznáší obvinění proti synovi možného budoucího prezidenta, ale zároveň nestojí na pevných základech a nese známky dezinformační operace. Facebook po zveřejnění kontroverzního textu o Hunteru Bidenovi sáhl po omezení jeho šíření, dokud neskončí proces ověřování, Twitter sdílení příslušného odkazu úplně zablokoval. Reakci společností kritizoval americký prezident Donald Trump.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 10. října nově 898 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 845 tisíc (revidováno z 840 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (825 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 3. října 10,018 milionu. Po 11,183 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 10,976 milionu) očekával trh pokles na 10,700 milionu.
- Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
- Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu zvýšil na 32,3 bodu z 15 bodů v září a na úroveň přes 30 bodů se tak dostal poprvé od letošního února. Trh očekával pokles na 14 bodů.
- USA: Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v říjnu klesl na 10,5 bodu ze 17 bodů v srpnu (odhad: 15 bodů).
- Americký index vývozních cen se v září meziročně snížil o 1,8 % po propadu o 2,8 % v srpnu. Index dovozních cen klesl o 1,1 % po 1,4% snížení v srpnu. V meziměsíčním srovnání index vývozních cen vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,5 %) a index dovozních cen vzrostl o 0,3 % (odhad: +0,3 %, srpen: +1 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,818 milionu barelů (odhad: -2,835 milionu barelů, předchozí týden: -+0,501 milionu barelů).
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Texas Instruments na 135 USD ze 125 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group na 332 USD z 312 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Snap na 33 USD z 28 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Goldman Sachs na 240 USD z 230 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Dell Technologies na 80 USD ze 70 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií ServiceNow na 560 USD z 500 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Netflix na 634 USD z 590 USD.
- Baird zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 450 USD z 360 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Yum! Brands na 110 USD z 98 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's na 260 USD z 215 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Starbucks na 99 USD ze 79 USD.
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group na 355 USD z 350 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Zoom Video Communications na 400 USD z 350 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americké aerolinky Delta Air Lines (v úterý -2,67 %) jsou kvůli dopadům šíření koronaviru v hlubší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů. Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště. Druhé největší americké aerolinky zveřejnily výsledky za třetí kvartál jako první velká americká letecká společnost.
- Největší americká investiční banka JPMorgan Chase (v úterý -1,63 %) zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 9,44 miliardy dolarů. Banka uvedla, že těžila především z oživení zájmu o obchodování na finančních trzích. Výsledek tak snadno překonal odhady. Zisk na akcii činil 2,92 dolaru, zatímco analytici čekali 2,22 dolaru.
- Americké finanční skupině Citigroup ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 34 % na 3,23 miliardy dolarů. Společnosti uškodily nízké úroky i pokles poptávky po úvěrech způsobený recesí kvůli koronaviru. Analytici ale očekávali ještě nižší zisk. Zisk na akcii dosáhl 1,40 dolaru, analytici čekali jen 0,91 dolaru.
- Výsledky BlackRock (v úterý +3,85 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 9,22 USD (odhad: 7,77 USD), výnosy 4,37 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson (v úterý -2,30 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,20 USD (odhad: 1,98 USD), tržby 21,2 miliardy USD (odhad: 20,2 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo ve 3Q: Zisk na akcii 0,42 USD (loni: 0,92 USD, odhad: 0,44 USD), tržby 18,86 miliard USD (loni: 22,01 miliardy USD, odhad: 17,99 miliardy USD).
- Výsledky Goldman Sachs ve 3Q: Zisk na akcii 9,68 USD (odhad: 5,54 USD), výnosy 10,78 miliardy USD (odhad: 9,38 miliardy USD).
- Výsledky PNC Financial ve 3Q: Čistý zisk na akcii 3,39 USD (loni: 2,94 USD), výnosy 4,28 miliardy USD (loni: 4,24 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp ve 3Q: Zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 0,91 USD), čistý úrokový příjem 3,23 miliardy USD (odhad: 3,2 miliardy USD).
- Výsledky Bank of America ve 3Q: Čistý zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,49 USD), výnosy 20,34 miliardy USD (odhad: 20,8 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group ve 3Q: Upravený zisk na akcii 3,51 USD (odhad: 3,11 USD), tržby 65,12 miliardy USD (odhad: 63,78 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,17 USD, tržby 2,37 miliardy USD (loni: 2,57 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -3,5 %.
- Výsledky United Airlines Holdings ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 8,16 USD (odhad: -7,53 USD), tržby 2,49 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD, loni: 11,38 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
- Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,28 USD), výnosy 11,66 miliardy USD (odhad: 10,65 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 34,75 miliardy USD (odhad: 34,37 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK