Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal pouze německý index DAX.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 341,76 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,02 % na 5 581,75 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,03 % na 4 569,67 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,32 % na 11 598,07 bodu.
Evropské akcie za sebou mají poměrně volatilní den, když po dobrém začátku přišly odpoledne výprodeje, aby se po tiskové konferenci ECB, navazující na měnověpolitické zasedání a ujištění šéfky ECB Lagardeové, že centrální banka využije všechny nástroje, které má k dispozici, pro boj se současnou situací, vrátily k růstu a většinu ztrát umazaly.
"Navzdory tomu, že na dnešním zasedání nedošlo k žádné okamžité změně měnové politiky, je jasné, že ECB se současným prostředím není spokojená. Akciové trhy mají co dělat, aby se vyrovnaly s riziky, která přináší obnovený nárůst nových případů nemoci covid-19. V prosinci bude na ECB vyvíjen obrovský tlak, aby šla tím správným směrem. Hlavní otázkou zůstává, zda nástroje, které má ECB k dispozici, budou stačit k uspokojení trhů a podpoře ekonomiky v době pandemie," míní Jai Malhi z firmy JPMorgan Asset Management.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezónně upravených údajů snížil o 35 000 na 2,86 milionu. Pokles byl vyšší, než se čekalo, což podle analytiků naznačuje, že trh práce v největší evropské ekonomice se dále zotavoval z první vlny koronavirové pandemie. Míra nezaměstnanosti se snížila na 6,2 z 6,3 %, kde byla v září. Oznámil to ve čtvrtek spolkový úřad práce. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že počet nezaměstnaných se snížil o 5 000. V září klesl o 8 000.
- Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných programů. Uvedla ale, že v prosinci, kdy zveřejní novou makroekonomickou prognózu, upraví nástroje, které využívá, aby odpovídaly aktuální situaci. Prosincové kroky podle ní podpoří návrat inflace k cílované úrovni a zajistí podmínky příznivé pro podporu zotavování evropského hospodářství.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v říjnu v souladu s očekáváním zůstal na -15,5 bodu
- Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8 miliardy dolarů převezme. Z ceny, na které se firmy původně dohodly, ale která se kvůli dopadům koronaviru stala předmětem sporu, LVMH ušetří kolem 425 milionů dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Pro francouzský podnik je to zatím největší akvizice. Transakci, jejíž dokončení se čeká na začátku roku 2021, musejí schválit regulační úřady a akcionáři Tiffany & Co.
- Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září, ale analytici očekávali pokles cen až o 0,3 %. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, což je po zářijovém poklesu o 0,2 % zlepšení a je to také lepší, než očekávali analytici (-0,1 %).
- Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset miliard eur. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz. Jeho kolega Peter Altmaier, který vede ministerstvo hospodářství, řekl, že Německo je díky dosavadnímu dobrému hospodaření na krizi připraveno lépe než jiné evropské státy.
- Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké investiční skupině Carlyle Group, a to za 2,025 miliardy eur. Siemens ve čtvrtek uvedl, že prodej je součástí jeho snahy utlumit některé aktivity a více se zaměřit na automatizaci, dopravu a na takzvané chytré budovy.
Výsledková sezóna
- Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních vozech v Číně, která kompenzovala pokles odbytu o 1,1 % vlivem pandemie covidu-19. Meziročně koncernu klesl provozní zisk o třetinu na 3,2 miliardy eur. Skupina přepokládá, že zisk vykáže i za celý finanční rok, který ale asi bude výrazně nižší než v roce loňském. Tržby se mezi červencem a zářím Volkswagenu snížily meziročně o 3,4 % na 59,4 miliardy eur.
- Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty 767 milionů eur. Ve stejném období loni firma naopak vykázala zisk, a to 989 milionů eur.
- Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí meziročně klesl upravený zisk o 80 % na 955 milionů dolarů. Výsledek ale výrazně překonal očekávání analytiků. Firma ve čtvrtek také uvedla, že vzhledem k výsledkům se rozhodla zvýšit dividendu.
- Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více než jednu miliardu dolarů, přestože prodej piva se zvýšil. Za poklesem zisku jsou vyšší náklady způsobené přesunem konzumace z restaurací a hospod do domácností.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality

