US MARKETOtevírá za: 12 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed v listopadu ponechal úrokové sazby beze změny, měnová politika podle guvernéra Powella sílu neztrácí

Měnový výbor americké centrální banky v listopadu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici.

"Ekonomická aktivita a zaměstnanost pokračují v ožívání, avšak zůstávají hluboko pod úrovněmi z počátku roku," uvedl měnový výbor v prohlášení. "Pandemie covidu-19 způsobuje obrovské lidské a hospodářské utrpení po celých Spojených státech a ve světě," dodal.

Americká centrální banka potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat se všemi dopady šíření koronaviru a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability.

Fed letos svou základní úrokovou sazbu dvakrát snížil. První snížení přišlo v souvislosti s koronavirem 3. března (z 1,50-1,75 % na 1,00-1,25 %), druhé pak 15. března (z 1,00-1,25 % na 0,0-0,25 %). S uvolňováním měnové politiky však banka začala již loni ve snaze ochránit ekonomiku před negativními důsledky oslabování globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Před příchodem koronaviru nicméně předpokládala, že letos budou sazby stagnovat.

Fed - základní úroková sazba

Tisková konference Jeromea Powella

"Ztratila monetární politika sílu nebo jí snad došla munice? Odpověď na takové otázky by byla, že ne. Nemyslím si to. Máme silné nástroje a jsme připraveni ekonomiku v této těžké době podporovat tak dlouho, jak to jen bude potřeba. Nikdo by o tom neměl pochybovat," řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. Prohlásil rovněž, že riziko nejčernějšího scénáře pro ekonomiku se vzdaluje. Znovu ale také upozornil, že ekonomika bude zřejmě potřebovat i další fiskální podporu.

Zářijová prognóza: HDP USA letos klesne o 3,7 %, v příštím roce se zvýší o 4 %

Fed v září uvedl, že pandemie bude nadále zatěžovat ekonomiku, zlepšil ovšem proti červnu výhled vývoje hospodářství. Do konce roku má podle prognózy ze září míra nezaměstnanosti klesnout na 7,6 %, v červnu Fed čekal, že bude 9,3 %. V roce 2023 by se nezaměstnanost měla snížit na 4 %.

Ekonomika USA by letos podle zářijové predikce měla klesnout o 3,7 %, v červnu Fed odhadoval, že HDP spadne o 6,5 %. Výhled růstu pro příští rok banka v září snížila na 4 % z 5 % a výhled pro rok 2022 upravila na 3 % z 3,5 %. V roce 2023 podle Fedu ekonomika vzroste o 2,5 %.

PCE inflace by letos měla dosáhnout 1,2 %, v červnu Fed odhadoval, že bude 0,8 %. V příštích dvou letech by měla vzrůst na 1,7 %, respektive na 1,8 % (proti červnové prognóze v obou případech +0,1 procentního bodu). V roce 2023 by pak měla činit 2 %.

Fed - makroekonomická prognóza (září 2020)

Základní úroková sazba by podle představitelů americké centrální banky měla minimálně do roku 2023 setrvat na současných úrovních. V delším horizontu by se měla pohybovat kolem 2,5 %.

Fed - výhled vývoje sazeb (tzv. dot plot, září 2020)

Růst cen v září zrychlil na 1,4 %, HDP ve třetím čtvrtletí vyskočil o 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů. Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 %. Tempo růstu HDP bylo v uplynulém čtvrtletí nejvyšší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí ekonomika USA naopak kvůli koronaviru klesla rekordním tempem 31,4 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně)

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,4 %. Jejich růst tak zrychlil z 1,3 % v srpnu a dosáhl nejvyšší úrovně za půl roku. V meziměsíčním srovnání pak ceny vzrostly o 0,2 %. Meziměsíční růst spotřebitelské ceny zaznamenaly už počtvrté v řadě, v období od března do května se snižovaly.

USA - vývoj meziroční inflace

Zdroj: Fed, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika