Americké akciové indexy uzavřely v pondělí smíšeně. Naděje na vakcínu proti covidu-19 ublížila velkým technologickým titulům

Akciové indexy v USA vstoupily do nového týdne smíšeně. Hlavní zprávou dne bylo oznámení společnosti Pfizer o úspěšném testování vakcíny na covid-19. To zvedlo poptávku po rizikových aktivech v čele s akciemi z odvětví, jako jsou cestovní ruch, aerolinie nebo banky. Výrazně naopak klesl zájem o takzvaně bezpečné investice, především americké vládní dluhopisy a zlato.
Index Dow zpevnil o 2,95 % na 29 157,97 bodu, S&P 500 přidal 1,17 % na 3 550,50 bodu a technologický Nasdaq Composite odevzdal 1,53 % na 11 713,78 bodu. Všechny indexy uzavřely výrazně pod denními maximy, která byla pro Dow a S&P 500 historicky nejvyšší. Index volatility VIX stoupl o 3,54 % na 25,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o bezmála jedenáct bazických bodů na 0,927 %.
Ceny ropy stouply o zhruba sedm procent, zlato a stříbro naopak v dolarovém vyjádření o zhruba pět procent oslabily a nejsledovanější kryptoměny odepsaly do procenta.
Společnost Pfizer (+7,69 %) na základě předběžných dat z rozsáhlé studie oznámila, že experimentální vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula ve spolupráci s německou BioNTech, vykázala více než 90% účinnost. Podle agentury Reuters jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.
Investoři navíc po zvolení kandidáta Demokratické strany Joea Bidena prezidentem Spojených států doufají ve zlepšení globálních obchodních vztahů a v další uvolňování měnové politiky.
Výrazně posilovaly akcie podniků působících v cestovním ruchu či v energetice, vedle nadějí na brzké schválení vakcíny pomohl růst výnosů dluhopisů také akciím bank (JPMorgan +13,54 %).
Podle analytiků z Goldman Sachs (stále ještě budoucí) potvrzení a schválení vakcíny na covid-19 ještě výraznější oživení ekonomiky i trhu ve tvaru V, než se dosud čekalo.
Výrazný přesun peněz do akcií firem, jež jsou pandemií koronaviru tvrdě zasaženy (United Airlines +19,15 %, Carnival +39,29 %), vyvolal odliv zájmu investorů o akcie velkých technologických firem, jež naopak z prostředí pandemie dokázaly těžit (Microsoft -2,38 %, Facebook -4,99 %, Amazon -5,06 %, Zoom -17,37 %, Netflix -8,59 %).
První reakce investorů během pondělního obchodování (nejde o data k závěru seance)
Na devizovém trhu kvůli oživení zájmu o riziková aktiva oslabovaly japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty.
Dolar krátce po 22.00 SEČ vykazoval vůči švýcarskému franku nárůst o zhruba 1,6 % na 0,9139 CHF, vůči japonskému jenu si připisoval téměř dvě procenta na 105,37 JPY. Dolar posiloval rovněž vůči euru, jednotná evropská měna ztrácela téměř půl procenta na 1,1820 USD.
Hlavní pondělní události v USA
- Americká společnost Apple (v pondělí -2,00 %) pozastavila nové objednávky od tchajwanské firmy Pegatron. Příčinou je porušování pracovního práva v čínských továrnách firmy, uvedla v pondělí agentura DPA. Apple před několika týdny zjistil, že společnost porušila kodex chování pro dodavatele při zaměstnávání studentů.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v pondělí +7,69 %) a německá biotechnologická firma BioNTech (ADR na Nasdaqu +13,91 %) hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy. Zpráva vyvolala převážně výrazně pozitivní reakci na akciových trzích.
- Šéfové amerických podniků čekají od nově zvoleného prezidenta Joea Bidena zejména větší předvídatelnost, méně překvapivých rozhodnutí a celkově tradičnější vztahy s Bílým domem. Chtějí také, aby se Biden hned na začátku zaměřil na boj s pandemií způsobenou šířením koronaviru. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.
- Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump krátce po volbách oznámil výměnu na postu amerického ministra obrany. Marka Espera ve funkci střídá dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska Chris Miller. Donald Trump se podle některých komentářů v americkém tisku začíná loučit s těmi, kdo nejsou v "jeho táboře".
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Rigel Pharmaceuticals (v pondělí -0,38 %) s na "neutral" z "overweight".
- Oppenheimer snížila cílovou cenu akcií Biogen (v pondělí -28,17 %) na 300 z 370 USD, Mizuho na 244 z 282 USD. Regulátor neschválil firmě lék na Alzheimerovu chorobu.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií General Motors (v pondělí +3,98 %) na 50 z 35 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Zillow (v pondělí -12,54 %) na 118 z 80 USD, Susquehanna na 130 z 84 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth (v pondělí +0,82 %) na 380 z 361 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Coty (v pondělí +9,07 %) na 6 ze 4 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Uber (v pondělí +7,38 %) na 45 z 35 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií XPO Logistics (v pondělí +3,01 %) na 115 z 85 USD, Cowen na 133 ze 119 USD.
Výsledková sezóna
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v pondělí -1,54 %) ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o deset procent na 1,76 miliardy USD. Přispěl k tomu výtěžek z prodeje části podílu v japonské dceřiné společnosti. Zisk i tržby překonaly očekávání, a to hlavně díky nákupům amerických zákazníků z auta nebo přes aplikace a díky novým limitovaným nabídkám. Společnost také oznámila, že zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 3 % na 1,29 USD na akcii. Také hodlá uvést na trh vlastní produkty s náhražkami masa, na což negativně reagovaly akcie Beyond Meat (v řádném obchodování -4,05 %), která po skončení obchodování navíc oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření a ztrácela dalších bezmála 30 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
