Na zdraví a na hospodářský růst v roce 2021!

Rok 2020 je za námi a z ekonomického hlediska lze konstatovat, že to byl rok nejhlubšího hospodářského propadu v historii Česka. Již nyní můžeme říci, že se naše ekonomika jako celek nezhroutila.
Nenaplnily se mediálně proklamované katastrofické scénáře z doby jarní vlny pandemie prognózující propady dvouciferného řádu. A to přitom téměř žádná z těchto vyhlídek nepředpokládala další vlny epidemie koronaviru. Ty sice dorazily s ještě větší razancí (měřeno počtem nakažených či mrtvých), nejvýznamnější ekonomické škody ale napáchla vlna první.
Celkově podle nás loni ekonomika česká klesla zhruba o 7,5 %. Zatímco na jaře vláda svou rychlou reakcí pandemii téměř zastavila, podzimní a také aktuální zimní vlna nás co do počtu nakažených a mrtvých na počet obyvatel řadí k nejvíce postiženým státům světa.
Ekonomický dopad ale již není tak dramatický jako na jaře. Česká ekonomika, zejména průmyslový a exportní sektor, opět ukázala svou pružnost a schopnost rychle reagovat na novou situaci. První vlna pro ně byla překvapením, na další již byly průmyslníci připravení díky své vlastní aktivitě, ale i kvůli tomu, že se jich (tolik) nedotkly vládní restrikce, hranice zůstaly otevřené a vnější poptávka sílila. To bohužel neplatí pro sektor služeb, zejména těch spojených s turismem.
Finanční trhy obvykle s předstihem indikují stav reálné ekonomiky. Rostoucí akciové trhy, zvyšující se tržní úrokové sazby i posilující koruna, to vše jsou indikátory důvěry investorů v to, že letos již tuzemské hospodářství klesat nebude, ba naopak. Cestě vzhůru budou pomáhat nejen vakcíny proti covidu-19, ale i nízký statistický základ po propadu z loňského roku. I tak ale bude trvat další dva roky, než se v objemu produkce vrátíme nad předpandemickou úroveň.
Text vyšel 7. ledna 2021 v deníku E15.