Eurozóna krizi nepřekonala, nezaměstnanost je obrovským rizikem, ale najdou se i zajímavé investiční možnosti

Rok 2012 byl z hlediska ekonomiky eurozóny těžký zejména v tom, že Evropa hledala cestu z dluhové krize. Nyní je směr určen, hospodářství se jím tedy může vydat. "Směr už byl definován. Řešení bylo nalezeno a navrženo, teď se uvidí, zda se dá realizovat," uvedl na 3. Investičním fóru, které ve spolupráci s VŠFS pořádal Investiční web, hlavní analytik ČSOB Martin Kupka.
"Riziko rozpadu eurozóny bylo zažehnáno," potvrdil jeho slova prorektor VŠFS Petr Budinský s tím, že rok 2013 přinese Evropě velké problémy s nezaměstnaností, v současnosti rekordní.
Přestože příchod Maria Draghiho do čela Evropské centrální banky uklidnil situaci v Evropě, dá se v roce 2013 očekávat špatný vývoj zejména v těch zemích eurozóny, které již nyní jsou ve špatné kondici. Podle Jaromíra Šindela ze Citibank se dá letos například v Řecku počítat s dalším poklesem HDP, a to až o 7 %.
"V Itálii se dá čekat mírné zlepšení, ale stále bude v recesi," předpovídá dále Šindel. Na Apeninském poloostrově ale vidí i zajímavé příležitosti. Itálie je totiž aktuálně jedním z největších dluhopisových trhů. "Myslíte si, že zanikne? Já ne!"
Řecko dluh umořuje za peníze z ECB
Situaci v Řecku pomohly stabilizovat levné tříleté půjčky komerčním bankám od ECB. Řecko si tak za půjčené peníze může pořizovat své vlastní dluhopisy za tržní ceny. Takový mechanismus mu pomáhá. "Řecká vláda odkupuje své dluhopisy za třetinovou cenu. Pokud to zopakuje dvakrát, sníží svůj dluh na desetinu," vysvětluje Budinský.
Ten, kdo dluhopisy odprodává, se tak ale logicky dostává do ztráty. "Je to jen kupování si času, situace není vyřešena," upozorňuje prorektor VŠFS. "Řecko nemůže své dluhy vykupovat donekonečna." Již nyní se ale podle něj v tichosti snížil řecký dluh o desítky miliard eur.
Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil vidí velké pozitivum v tom, že bylo loni eliminováno riziko nákazy z Řecka do dalších zemí. "Řecko není až takový problém, podobné problémy budou mít i jiné státy," myslí si. Problémem Řecka ale může být vláda, která se nejeví jako příliš silná. "Pro Řecko je prakticky jediné řešení – peněz se musí vzdát buď MMF, nebo daňoví poplatníci ve věřitelských zemích," myslí si Martin Kupka.
Velkým rizikem nadále nezaměstnanost
Velkým rizikem eurozóny může být také obrovská nezaměstnanost mladých. V Řecku nemá práci 57 % lidí do 24 let, ve Španělsku je to 55 % mladých. Třetí příčka patří možná překvapivě Slovensku se 47 %.
"Tento stav skrývá obrovské politické riziko," varuje Petr Budinský. "I v obecné rovině je ale teď nezaměstnanost v Evropě ještě vyšší než během krize v roce 2009," upozorňuje Martin Kupka.