Světová ekonomika pohledem manažerů (PMI): V USA oživení potvrzeno, Čína palec nahoru, Německo na výbornou, ale Francie pod tlakem

V USA zrychluje ekonomické oživení a uzdravuje se i tamní pracovní trh. Poukázal na to klesající počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index nákupních manažerů (PMI). Ten pozitivně překvapil i v Číně, kde výroba roste na základě průzkumu mezi soukromými firmami nejrychlejším tempem za poslední dva roky. Optimismu přibývá i v Německu, naopak Francie se potácí na chvostu Evropy.
USA
V USA předběžná čísla indexu nákupních manažerů odpovídají silnějšímu oživení. Za leden index překvapivě stoupl na 56,1 bodu ve srovnání s prosincovými 54 body, což je největší růst od března 2011. Ekonomové přitom čekali pokles na 53 bodů.
Příznivý vývoj zaznamenal také pracovní trh v USA. Dnešní data poukazují na pokles týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 5 tisíc na 330 tisíc (ekonomové očekávali 355 tisíc).
Čína
Předběžné údaje za leden ukazují růst na 51,9 bodu oproti odhadovaným 51,7 bodu. V porovnání s revidovanými 51,5 bodu z prosince jde o znatelné zlepšení a signál, že čínská expanze akceleruje. Data naznačují, že hospodářský růst na začátku roku 2013 dosáhne (nebo dokonce převýší) 7,9 % ze čtvrtého kvartálu.
Eurozóna
FLASH data za celou eurozónu působí optimisticky - PMI Composite Output Index dosáhl 48,2 bodu (v prosinci 47,2 bodu). Index roste už ve třetím po sobě jdoucím měsíci a jde o nejvyšší hodnotu za posledních 10 měsíců poté, co index spadl na postkrizové minimum 45,7 bodu v říjnu. Přestože pozitivní vývoj naznačuje, že už by mělo být to nejhorší za námi, průzkumy stále signalizují celkový pokles aktivity, což byl případ 16 z posledních 17 měsíců.
Výrobci reportovali snížení produkce v každém z uplynulých 11 měsíců, navzdory tomu je ale současný pokles nejmírnější za posledních 10 měsíců. Podobný vývoj zaznamenal i sektor služeb. Index PMI ve službách dosáhl 48,3 bodu (v prosinci 47,8 bodu) a ve výrobě 47,5 bodu (v prosinci 46,1 bodu).
Trend se značně odlišuje u jednotlivých členských zemí, což dokládá rostoucí divergence ve vývoji indikátorů dvou největších ekonomik eurozóny - Německa a Francie. V ostatních zemích zůstává průměrná míra poklesu silná, ale za poslední čtyři měsíce se zmírnila (pokles je nejslabší od března 2012).
Francie
Optimistický přelom roku francouzské manažery neuklidnil. Dále očekávají výrazný pokles aktivity. FLASH čísla za leden jsou jasná - celkově index PMI 42,7 bodu (nejníže za 46 měsíců, v prosinci 44,6 bodu), služby 43,6 bodu (v prosinci 45,2 bodu), výroba 42,9 bodu (v prosinci 44,6 bodu).
Německo
Němečtí politici mluví jasně - Německo letos zrychlí, pokles HDP v posledním kvartálu loňského roku byl již dnem, nikoli začátkem sestupného trendu. Dobrou náladu signalizoval v týdnu masivní nárůst indexu ZEW, v pátek se ještě čeká na důležitější podnikatelský index Ifo. Věří tomu i šéfové velkých německých korporací. Celkově PMI za leden předběžně 53,6 bodu (maximum za 12 měsíců), služby 55,3 bodu (nejvíce za 19 měsíců) a zpracovatelský sektor sice stále pod 50 body (pásmo očekávání zpomalení), ale výrazně výše než v prosinci (48,8 bodu vs. 46 bodů, nejlepší za 11 měsíců).