US MARKETOtevírá za: 1 h 26 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Šok pro americkou ekonomiku: HDP na konci roku klesl o 0,1 %

Velice negativní překvapení přišlo ze Spojených států. HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2012 neočekávaně poklesl o 0,1 % mezičtvrtletně, počítalo se přitom s růstem o 1,1 %. Za špatným výsledkem jsou především fiskální restrikce, a to škrty ve výdajích na obranu, u nichž jde o největší pokles od roku 1972

Aktuální makroekonomická data z USA komentuje Ľuboš Mokráš z České spořitelny:

"První odhad růstu amerického HDP za čtvrté čtvrtletí překvapil výrazně negativně. V souladu s očekáváním nepříznivě ovlivnily HDP zásoby (příspěvek -1,27 %), které naopak pomohly k silnému růstu ve třetím čtvrtletí. Hodně však překvapil výrazný negativní příspěvek vlády (-1,33 %, silně se na tomto poklesu podepsaly nižší výdaje na armádu, možný vliv nižší angažovanosti USA na Středním východě). Z HDP také ubral čistý export, ale ne významně (-0,25 %). Spotřeba domácností rostla zhruba v souladu s odhadem trhu (růst o 2,2 %, příspěvek k HDP 1,52 %), fixní investice rovněž rostly (přispěly +1,19 % k HDP zejména díky investicím do strojů a zařízení, v menší míře díky rezidenčnímu sektoru)."

Překvapivý negativní příspěvek vlády zvýraznil téma nutné fiskální konsolidace v USA. Víme, jak nepříznivě se tento proces podepsal na evropské ekonomice.

Reakce trhu je zatím poměrně slabá - futures na akciové indexy trochu klesají, dolar oslabil už předtím nad 1,35 kvůli silnějším datům z EMU a výnosy státních dluhopisů lehce klesly.

Dnešní data příliš nezapadají do jinak optimistického obrazu americké ekonomiky z posledních týdnů. Její solidní kondici naznačily pondělní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty v prosinci poskočily o téměř 5 %. Překonaly očekávání i po odečtení volatilní dopravní techniky a zbraní, navíc byla směrem nahoru revidována i čísla za listopad. To vše navzdory tehdejší rostoucí nervozitě plynoucí z blížícího se fiskálního útesu.

Americká ekonomika je dlouhodobě podporována centrální bankou, která na trh každý měsíc posílá 85 miliard USD. Tato podpora má pokračovat až do doby, než významně a stabilně klesne nezaměstnanost. Její úroveň za leden se investoři dozvědí již v pátek. V posledních týdnech se množily spekulace o tom, že by programy kvantitativního uvolňování (QE3 a QE4) nemusely trvat déle než několik měsíců. Trochu světla do toho po zasedání měnového výboru Fedu snad vnese guvernér centrální banky Ben Bernanke.

Důležité budou také další údaje, například v závěru týdne index nákupních manažerů ISM. Paralelní průzkum společnosti Markit Economics minulý týden naznačil velice optimistická očekávání amerických společností.

Spotřebitelská důvěra se ale ve Spojených státech rovněž nečekaně prudce propadla. Index Conference Board klesl z 66,7 bodu prosinci na 58,6. Kleslo jak hodnocení současné situace, tak očekávání. Spotřebitelé především vnímají výrazné zhoršení na trhu práce.

Svět natřený narůžovo aneb opakuje se rok 2008? Banky znovu v euforii

Svět natřený narůžovo aneb opakuje se rok 2008? Banky znovu v euforii

Americká ekonomikaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika