US MARKETZavírá za: 1 h 44 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Po válce už peníze nebudou to, co byly před ní

Současný finanční řád označovaný jako Bretton Woods II se otřásl v základech poté, co země skupiny G7 zmrazily část devizových rezerv ruské centrální banky. Ruská invaze na Ukrajinu tak podle švýcarské banky Credit Suisse položí základy pro vznik nového finančního systému, ze kterého bude těžit čínská měna, ale třeba i bitcoin.

Podle ředitele oddělení strategií krátkodobých úrokových sazeb Credit Suisse Zoltana Pozsara západní sankce uvalené na Rusko (z)mění způsob, jakým svět pracuje s penězi a rezervami. Píše, že se svět dostal z éry Bretton Woods, kdy byly peníze kryté zlatem, přes éru "vnitřních peněz" systému Bretton Woods II až k období "vnějších peněz". Rezervy budou podle něj spíše drženy ve formě komodit ("vnějších peněz") než ve formě závazků globálních finančních institucí ("vnitřních peněz").

"Jsme svědky zrodu nového světového peněžního řádu," říká Pozsar. "Ten bude stavět na východních měnách krytých komoditami, oslabí pozici nadvlády dolaru a eura a způsobí na Západě další inflační tlaky."

Kvůli sankcím nemůže Rusko, které bylo přebytkovou ekonomikou, využít své nahromaděné devizové rezervy k podpoře oslabujícího rublu a celé ekonomiky. Navíc se výrazně snížila schopnost země vyvážet komodity.

"Vidíme podobnou situaci jako při ropném šoku před téměř 50 lety, ale mnohem horší. V roce 2022 jsme svědky nabídkového šoku, který ale není způsoben na straně produkce, ale tlakem spotřebitelů skrze sankce. A sankcemi způsobený prudký růst cen komodit ohrožuje finanční stabilitu celého Západu," vysvětluje Pozsar. "Pokud věříte, že Západ dokáže maximalizovat ruské ztráty, aniž by ohrozil svou vlastní finanční stabilitu, tak můžete začít věřit na jednorožce."

Současná situace pravděpodobně vyústí v rozpad peněžního systému ustanoveného v roce 1971, kdy americký prezident Richard Nixon ukončil éru peněz krytých zlatem. "V novém systému budou mít navrch opět peníze, které se budou moci opřít o komodity. To bude mít za následek oslabení amerického dolaru a posílení čínského jüanu. Po válce na Ukrajině již peníze nebudou jako dříve. A pokud bude bitcoin stále existovat, je možné, že z toho bude těžit," uzavírá Pozsar.

Jan Sýkora (WOOD & Company): Pandemie a hlavně probíhající válka vrací (nejen) v Evropě do hry selský rozum, věřím v pragmatičtější "nový svět"

Jan Sýkora (WOOD & Company): Pandemie a hlavně probíhající válka vrací (nejen) v Evropě do hry selský rozum, věřím v pragmatičtější "nový svět"

Zdroj: Credit Suisse

Ekonomické a politické hrozbyGeopolitikaKomoditySvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika