Jak moc musí zpomalit americká ekonomika, aby se zkrotila inflace? Těchto pět grafů napoví
Inflace v USA je nejvyšší za čtyřicet let a HDP země v prvním kvartálu podle prvního odhadu klesl. Stagflace jako podle pravítka, řeklo by se. Centrální banka zvyšuje sazby, ceny surovin rostou a nimi náklady firem, zaměstnanci ale v prostředí již opět velice nízké míry nezaměstnanosti požadují rychlejší růst platů. Ekonomové z Goldman Sachs se podívali pod pokličku inflace a pokusili se vyhodnotit, zda americká ekonomika bude muset projít recesí (z definice k ní nyní stačí pokles výkonu hospodářství ve druhém čtvrtletí), aby se podařilo růst cen dostat pod kontrolu.
Americká centrální banka zvyšuje sazby, aby tak postavila bariéru, od které se růst cen v ekonomice odrazí níže. V březnu přitom index spotřebitelských cen vzrostl o 8,5 %, nejvíce za čtyři dekády. Vyšší sazby jsou ale skrze zdražování úvěrů také brzdou pro hospodářský růst.
"Je předčasné tvrdit, že je pro zkrocení americké inflace potřeba, aby země prodělala recesi. Fed ale musí dále držet sešlápnutou brzdu, aby hospodářství minimálně zpomalilo pod svůj růstový potenciál, což samozřejmě riziko recese zvyšuje," říká hlavní ekonom Goldman Sachs pro USA David Mericle. A na několika grafech ukazuje hlavní výzvy, které stojí před centrální bankou v její snaze o sražení růstu cen směrem k inflačnímu cíli.
Některé faktory Fed nemůže svou politikou ovlivnit. Pandemické narušení dodavatelských řetězců a nyní válka na Ukrajině zatlačily na růst řady služeb, surovin a druhů zboží. A nelze spolehlivě predikovat, kdy se dodavatelské vztahy plně obnoví, pokud vůbec. Když se to podaří rychle, Fed bude moci zpřísňovat svou měnovou politiku méně a pomaleji, což by riziko recese snižovalo. A naopak.
K dalšímu růstu cen by nepochybně přispíval také vyšší a dlouhodobější růst mezd. O možné inflační spirále vědí své ekonomové i politici, je ale složité ji přerušit tím, že necháte spotřebitele chudnout. Spotřebitelské ceny se týkají všech a jejich růst samozřejmě nejvíce cítí chudší vrstvy. V tomto případě neexistuje ideální rada, podle Goldman Sachs by kolotoč rostoucích cen a platů dokázala zastavit opravdu až recese celé ekonomiky.
Mericle nicméně věří, že pro většinu firem jsou současné růsty odměn pro zaměstnance jednorázovými kroky, takže by napříště již k rozdmýchávání inflace z tohoto směru docházet ve větší míře nemělo.
Ekonomové z Goldman Sachs vidí možnost utlumení vysoké inflace bez nutnosti recese, Fed je ale podle nich v mimořádně složité situaci. Příliš pomalé zvyšování sazeb může nechat ceny dále ustřelovat vzhůru (a vyvolávat tlak na rychlejší růst platů), přílišné utažení šroubů měnové politiky by pak mohlo zadusit hospodářský růst. "Recese není ke zvládnutí inflace potřeba, ale bude nutné zpomalení růstu amerického HDP na zhruba 1-1,5 % za rok, tedy výrazně pod trend," uzavírá David Mericle.
Zdroj: Goldman Sachs