80. léta vs. současnost: Co (ne)bylo stejné v době, kdy byla naposledy inflace tak vysoká?

Inflace ve Spojených státech se v červnu dostala na nejvyšší úroveň od listopadu 1981. I tehdy hrála roli energetická krize a také tehdy americká centrální banka bojovala proti vysokému tempu růstu cen zvyšováním úrokových sazeb. Najde se ale i řada rozdílů.
Úrokové sazby byly ve Spojených státech na začátku 80. let nad mírou meziroční inflace. Základní úroková sazba Fedu se dostala až k 16 %, což mimo jiné vytlačilo sazby hypoték nad 18 %. Současné americké hypotéční sazby mezi pěti a šesti procenty působí jako katastrofa, na začátku 80. let ovšem byly trojnásobné. Důkaz, že ani generace takzvaných baby boomers to neměla vždy jednoduché.
Najít tehdy na finančních trzích atraktivní výnos naopak nebylo tak těžké jako nyní. Inflace ze začátku 80. let je zhruba srovnatelná s tou dnešní, avšak zatímco nyní americké tříměsíční pokladniční poukázky nabízejí výnos jen kolem 2,5 %, tehdy to bylo přes 10 %.
Vysoká inflace a utažená měnová politika centrální banky v 80. letech srazily valuace amerických akcií na jednociferné hodnoty. CAPE indexu S&P 500 spadlo z téměř 19 na začátku 70. let pod 8. Nyní se CAPE indexu S&P 500 z téměř 40 vrátilo pod 30, z historického hlediska jsou ovšem jeho hodnoty stále výrazně nadprůměrné.
Zajímavý je také pohled na to, co v 80. letech přispělo k opětovnému poklesu inflace. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech tehdy vystoupala k 11 % a hospodářství USA prošlo dvěma recesemi. Bylo by samozřejmě skvělé, kdyby tentokrát vedla ke zkrocení inflace jiná cesta než hospodářská recese, na to, jak to celé dopadne, si však budeme muset počkat.
Zdroj: A Wealth of Common Sense