Gundlach: Fed rozhodně "nezaostává za křivkou". Pokud přestřelí, může ekonomiku sevřít deflace

Jeffrey Gundlach, výkonný ředitel společnosti DoubleLine, platí mezi investory za dluhopisového gurua. V aktuálních komentářích varuje před škodami, které může v ekonomice a na trzích způsobit razantní zpřísňování měnové politiky gze strany americké centrální banky. A upozorňuje, že výsledkem současného dění může být vznik silně deflačního momenta.
Rozšířeným názorem na trhu podle Gundlacha nyní je, že americká centrální banka zvýší základní úrokovou sazbu poměrně rychle na 3,5-4 %, čímž způsobí silný protiinflační šok. Poté by podle investorů měl Fed za zhruba půl roku sazbu začít zase postupně snižovat.
Právě v razantním utahování měnové politiky ale Gundlach spatřuje potenciální problém. "Pokud se Fed domnívá, že takové zvýšení sazeb může srazit inflaci třeba o sedm procentních bodů, kde bere jistotu, že to nebude třeba o patnáct? Jedním z inflačních faktorů je dlouhodobě uvolněná měnová politika. Ekonomika na ni ale zareagovala se zpožděním. To samé se přitom může stát v opačném směru. Americká centrální banka tedy může svými kroky v důsledku vytvořit silně deflační impulz," upozorňuje.
Gundlach také připomíná rozpouštění bilance Fedu. "To bude další faktor negativně ovlivňující ekonomický vývoj a promítající se i do situace na finančních trzích. Lze očekávat, že pod tlakem se ocitnou mimo jiné prodejci zbytného spotřebního zboží," pokračuje.
"Americká centrální banka - a Jerome Powell to ostatně řekl - si musí uvědomit, že reakce na její kroky přicházejí se zpožděním. Fed rozhodně 'nezaostává za křivkou'. To je klíčové a centrální bankéři nesmějí při utahování měnové politiky přestřelit," dodává Gundlach.
Zdroj: The Market