New York, Londýn a Singapur nově před Hongkongem. Takhle si teď stojí světová finanční centra

Praha poskočila na začátek sedmé desítky pořadí největších finančních center světa. První příčku drží New York před Londýnem.
Singapur se stal největším finančním centrem Asie a třetím největším na světě, když odsunul v žebříčku Global Financial Centers Index na čtvrtou pozici Hongkong. Odráží to politický vývoj – Hongkong trpí stále těsněji přiléhajícím chomoutem Pekingu, což se projevuje porušováním lidských práv. To samo o sobě finančníkům těžkou hlavu nedělá, ale má to za následek masový odchod intelektuálních, a tedy i finančnických špiček. Kromě toho má řečený chomout za následek i velice ostrá protipandemická opatření. Jejich nepředvídatelnost komplikuje kosmopolitní finanční branži život.
Nové pořadí žebříčku vydal londýnský think tank Z/Yen Partners. Jeho zpráva staví New York a Londýn na první a druhé místo. Posun vzhůru zaznamenalo v první desítce také americké San Francisco, jež si z loňského sedmého místa polepšilo na příčku pátou.
Otřesená důvěra
Hongkongští finančníci jsou si handicapu vědomi a podle autorů zprávy se snaží svoji roli opět posílit. Za tím účelem pořádají v listopadu globální bankéřský summit, jenž by měl důvěru – ve světě velkých financí parametr nad jiné klíčový – v jejich město obnovit. Organizátorům se podle agentury Bloomberg podařilo přesvědčit zhruba dvě desítky předních finančních firem planety, aby na summit poslaly své nejvýše postavené manažery. Nejistota stran uvolňování pravidel tamní karantény však stále hrozí, a pokud bude počet účastníků nižší, než velí očekávání, bude to jen potvrzení ústupu někdejší britské kolonie z pozic.
Singapur naopak očekává, že v roce 2022 přivítá více než čtyři miliony návštěvníků. Ke zviditelnění města přispěje řada nákladných akcí, jako jsou například asijský summit Milken Institute, konference Forbes Global CEO Conference a Velká cena Singapuru F1. To vše má pozvednout prestiž městského státu coby destinace pro nejnáročnější klientelu.
Čínská města Šanghaj, Peking a Šen-čen své pozice v nejlepší desítce žebříčku uhájila navzdory opakovaným protipandemickým lockdownům, jež je de facto odřízly od zbytku světa. Naopak ruská finanční centra v důsledku války na Ukrajině utrpěla – Moskva klesla o 22 míst na 73. a Petrohrad o 17 míst na 114. příčku.
Praha na vzestupu
Další posuny v žebříčku znamenaly, že Paříž se vrátila do první desítky, zatímco Tokio se propadlo na 16. místo. Australské Sydney si polepšilo o deset míst na 13. pozici, kdežto na Blízkém východě si udržely výsadní postavení Dubaj a Abú Dhabí na 17., respektive 32. místě.
Pražské patrioty může těšit vzestup stověžaté matičky o sedm míst, což dostalo českou metropoli na 61. místo, takřka na dostřel od marocké Casablanky a malajsijského Kuala Lumpuru. Zároveň to znamená, že Praha je v regionu východní Evropy a střední Asie první (čemuž napomohl kromě propadu Moskvy i sestup Varšavy).
Index sestavují think tanky Z/Yen Partners a China Development Institute. Za využití dat shromážděných od tisíců finančníků, kteří vyplňují jejich on-line dotazník, porovnává 119 největších finančních středisek planety.