US MARKETOtevírá za: 11 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Morgan Stanley: Proč letošní otevření čínské ekonomiky příliš nepomůže vyspělým trhům

Ačkoli se ve výhledech na letošní rok počítá s jistou vzpruhou pro globální ekonomiku ze strany otevírání Číny po letech protipandemických restrikcí, pozitivní dopady zejména na západní ekonomiky nemusejí být tak výrazné, jak by optimisté možná čekali. Čína už totiž není, co bývala.

Ke konci roku 2022 Čína radikálně zmírnila protipandemické restrikce a avizovala novou politickou agendu zaměřenou na růst v roce 2023. Počet nákaz covidem-19 přechodně skokově vzrostl a odhaduje se, že koncem ledna již zhruba 80 % obyvatel Číny prodělalo nákazu. Populace tak již podobně jako na Západě dosáhla kolektivní imunity.

Jaké to může mít dopady na globální ekonomiku? Od říjnového sjezdu čínské komunistické strany se začala tamní monetární a fiskální politika zaměřovat na podporu podnikového prostředí. Tato podpora bude letos pokračovat a regulace velkých technologických společností, která děsila zahraniční investory, se podle všeho již alespoň stabilizovala.

Čínská ekonomika se rozjíždí a Morgan Stanley odhaduje, že letos tamní HDP vzroste o 5,7 %. Motorem růstu by přitom měla být zejména vyšší spotřebitelská aktivita. Rozjezd ekonomiky ale může být pomalejší, a tudíž její stimulace bude pokračovat zhruba do poloviny roku, dokud se růst naplno nerestartuje.

Čína - meziroční růst HDP v jednotlivých čtvrtletích

Čína - meziroční růst HDP v jednotlivých čtvrtletích

Diego Anzoategui, ekonom z Morgan Stanley, si myslí, že čínskou obnovu potáhnou hlavně sektory služeb, konkrétně cestovního ruchu, dopravy, pohostinství a stravování. Proč? Protože čínské protipandemické restrikce měly největší negativní dopady právě na služby, méně pak na výrobu a průmysl. Vyšší domácí poptávka povede k růstu dovozu do Číny, což by mělo podporovat jednotlivé exportní ekonomiky a vést k vyšší globální hospodářské aktivitě. Součástí celého procesu by bylo zdražení komodit, oslabování amerického dolaru a nárůst poptávky po aktivech na rozvíjejících se trzích.

Pokud ovšem obrodu čínské ekonomiky potáhne sektor služeb, jak předpokládá Morgan Stanley, vliv na globální ekonomiku jako celek nebude tak výrazný, na jaký jsme byli zvyklí v minulosti. Sektor služeb je totiž výrazně koncentrovaný uvnitř Číny a nemá silný vliv na mezinárodní obchod. Ekonomové z Morgan Stanley proto předpovídají, že rozjezd čínské ekonomiky bude mít podstatně silnější vliv na rozvíjející se země než na rozvinuté západní ekonomiky.

Zdroj: BH Securities, Morgan Stanley

Asijská ekonomikaBRICSČínaEmerging marketsSvětová ekonomikaVýhled na rok 2023Vyspělé trhy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa