Ekonom: Boj centrálních bank s inflací nekončí, firmy jsou vůči vysokým sazbám částečně imunní

Inflace na obou stranách Atlantiku klesá, stále je ale vysoko nad 2% cíli centrálních bank. Kokou Agbo-Bloua, ekonom ze Société Générale, varuje, že centrální banky ještě v boji s rychlým růstem cen čeká spousta práce. Zpřísňování měnové politiky podle něj neskončilo a investorům do akcií radí obezřetnost.
"Americká vláda v době pandemie udělala něco, co bych nazval fiskálním 'cokoli, co bude potřeba'. Utratila 10-15 % HDP, což jednak výrazně navýšilo úspory domácností, jednak 'naočkovalo' zombie firmy, které vyvolávaly obavy již v době nízkých úrokových sazeb. A jakmile si společnosti uvědomily, že se jim nabízí příležitost ke zvýšení cen, jaká tu nebyla třicet let, využily, respektive zneužily toho. Ziskové marže jsou tak na úrovních, na kterých byly naposledy před velkou finanční krizí," říká Agbo-Bloua.
"Důvodem, proč jsme vůči akciím negativně naladění, je ten, že centrální banky nemají na výběr. Musejí s inflací bojovat za každou cenu. Dobře víme, co se stane, pokud kterákoli komerční banka ztratí důvěru. Jen si zkuste představit, co by se stalo, kdyby centrální banky přišly o kredibilitu. Sazby proto musejí zvyšovat tak dlouho, dokud se ekonomika neochladí," pokračuje.
Centrální banky se ovšem zřejmě při krocení inflace ještě zapotí, varuje Agbo-Bloua. "Podniky si vybudovaly určitou míru imunity vůči vývoji úrokových sazeb. Jejich bilance jsou poměrně silné, těží z greedflace (zneužívání inflačních očekávání spotřebitelů - pozn. red.), která jim dává prostor k dosahování slušných ziskových marží, a nezaměstnanost zůstává nízká. V situaci, kdy podniky solidně vydělávají a nezaměstnanost neroste, není ochlazení ekonomiky úplně jednoduchým cílem," dodává Kokou Agbo-Bloua.
Zdroj: CNBC