Co mají společného fotbal a evropská dluhová krize? UEFA má jasno

Podívej se na kamínek a uvidíš horu. Podívej se na kapku a uvidíš moře. Podívej se na list a uvidíš les. Podobné věty lze zaslechnout poměrně často. Připojil bych jednu další: Podívej se na fotbalový míč a uvidíš Evropu.
Soupeření dvaadvaceti hráčů o kopačák lze připodobnit k tahanicím evropských států o místo na slunci. Stejně jako se evropské země snaží ve jménu ekonomické stability dodržovat přísná rozpočtová pravidla, tak se zástupci fotbalových klubů ze starého kontinentu rozhodli nastavit mantinely pro své hospodaření.
Podobnost mezi fiskálním kompaktem podepsaným 25 zeměmi loni v březnu a pravidly evropské fotbalové asociace UEFA, takzvanými finančními pravidly fair play, je vskutku pozoruhodná. Už jen důvody pro zavedení zní povědomě: alarmující výše dluhu některých klubů a skutečnost, že jen pětina evropských špičkových mančaftů vydělává. Anglická fotbalová liga, která zavedla po vzoru UEFA obdobná pravidla pro své soutěže, odhaduje, že bez zavedení navrhovaných opatření by se dluh 72 klubů hrajících druhou až čtvrtou anglickou ligu během pěti let zdvojnásobil na závratné dvě miliardy liber.
Fotbalový kompakt
Nemá smysl příliš popisovat jednotlivá pravidla, která kluby budou muset dodržovat. Celkový cíl je ovšem nad slunce jasný – týmy se musejí odnaučit žít na dluh a posílit svou finanční stabilitu, například ohraničením podílu mezd na obratu. Připodobnění fotbalu k zadlužené Evropě podporuje především katalog trestů, jejichž pomocí má UEFA dodržování pravidel vymáhat. Týmu, který se proviní, mohou být zmrazeny odměny za účast v celoevropských soutěžích. Obdobně se na úrovni EU uvažuje o pozastavení dotací zemím, které poruší unijní pravidla.
Další možnou sankci představuje zákaz prodeje a nákupu nových hráčů. Ekvivalentem ve světě evropských vlád je finanční sankce pro země, které se ve snaze podpořit ekonomický výkon příliš zadluží, čímž dlouhodobě ohrozí své sousedy. Krajní možností je pak hříšníka vyloučit z celoevropských soutěží, což by odpovídalo vyloučení členského státu z eurozóny nebo Evropské unie.
Anglická fotbalová liga ještě přidává sankci pro tým, který postoupí do nejvyšší soutěže, aniž by dodržel finanční pravidla. Trestem bude daň "fair-play", která se v případě velkého schodku v hospodaření klubu vyhoupne až na 100 %.
Těžko hledat pro všechna nová pravidla v evropském fotbalu paralelu na úrovni států, ale ještě jedna tu je. Peníze, které anglické kluby investují do práce s mládeží a stavby stadionů, se do schodku započítávat nebudou. A v Evropské unii se zase mluví o tom, že se ze schodků budou moci odečíst investice do výzkumu a vývoje.