US MARKETOtevírá za: 8 h 53 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Akciový výhled: Bude to zlé, tvrdí Faber. S&P 500 nemusí potkat stejný osud jako v roce 2007, oponuje Frederick z Charles Schwab

Téma posledních dnů a týdnů je jasné: Mohou americké akcie pokračovat v posilování, nebo je pokles jejich cen, minimálně v podobě krátkodobé korekce, zkrátka nevyhnutelný? A co o stavu trhu a americké ekonomiky říká posilující dolar?

Andrej Rády
Andrej Rády
9. 3. 2013 | 18:00
Býčí trh

Býčí názor

Zajímavý graf rozeslal v týdnu klientům Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

V podstatě vnímá situaci pozitivně. Hlavní akciový index by podle něj při zachování sezónních pravidelností a při inspiraci rokem 2007 mohl v březnu překonat historická maxima nad 1 565 body, po korekci (Sell in May and go away) by ke konci léta mohl dostat ještě výše, takže by navzdory podzimní korekci mohl zakončit rok mezi 1 540 a 1 550, což by znamenalo roční zhodnocení okolo 8 %.

Intradenní rekord index S&P 500 je 1 576,09 bodu z 11. října 2007, závěrečná cena byla nejvyšší o dva dny dříve (9. října 2007).

"Aktuálně mají akciové trhy našlápnuto lépe než v roce 2007. P/E je nižší, sazby jsou výrazně níže, realitní trh není v bublině, ale naopak ve fázi oživení. Ano, nezaměstnanost je výrazně vyšší, ale míst vzniká relativně hodně a vrací se celá řada pracovních pozic, které se dříve vyplatilo přesouvat do zámoří," napsal Frederick.

Medvědí názor

Vsadit na korekci ve chvíli, kdy trh posouvá historická maxima, není až tak riskantní. Není proto těžké najít ty, kdo očekávají pokles cen akcií. V tomto duchu se například vyjádřila hedgeová legenda Stanley Druckenmiller. Pokles má být podle něj výrazný. "Bude to zlé," uvedl doslova.

Souhlasí s ním i Marc Faber, tradičně naladěný opačně než většina trhu. Na CNBC se ho ptala Maria Bartiromo, zda souhlasí s Druckenmillerem. "Ano, souhlasím. Skončí to špatně. Ještě letos." Když se ho Maria zeptala, co to znamená, odpověděl jí, že uvidí sama. Co si budeme povídat, moc se s ní nepáral...

Dolar posiluje. Že by nové pořádky?

Proti trendu z posledních let se ovšem v posledních týdnech staví americký dolar. Díky oslabování japonského jenu a kolísavému výkonu eura totiž posiluje vůči koši hlavních světových měn. A to nebylo zvykem, když v posledních letech rostly ceny akcií.

Podle některých odborníků to může znamenat, že se věci fundamentálně mění, že opravdu končí krize, nejen jedna z jejích fází. Kit Juckes ze Société Générale nazval svou čtvrteční poznámku "Kupovat dolar za účelem růstu, ne kvůli bezpečí", Drew Magnus z UBS píše o "třetím dolarovém býčím trhu".

Americké akcieBýčí trhInvestiční a ekonomický výhledMarc Faber
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika