Nerůst: Zachrání planetu, nebo zničí civilizaci?

Ekonomický růst je klíčový pro zvyšování životní úrovně a prosperity. Neexistuje žádná jiná politika, která by byla schopna zdvojnásobit životní úroveň během jediné generace. Přesto roste obliba takzvaného nerůstu. Text o něm, který bych si přál napsat, již naprosto skvěle sepsal Petr Koubský. Nabízím pár výpisků z něj, které podle mě stojí za pozornost.
Kapitalismus funguje dobře a účinně mimo jiné proto, že je vystaven trvalé kritice a že je na ni schopen reagovat.
Kapitalismus jako systém umí řešit úkoly, které nepoznal dříve, a umí fungovat v rámci nejrůznějších omezení. Není ani zdaleka tak dogmatický, jak se některým kritikům jeví. Za dobu své existence prošel značným vývojem. Prokázal slučitelnost s demokracií a sociálním státem. Snahy odstranit jej zatím nikdy nevedly k dobré a slušné společnosti. Věřit, že příště to již vyjde, je hodně riskantní.
Zastánci nerůstu zpravidla mluví o kapitalismu jako o hromadění majetku, o jeho posedlosti růstem. Přehlížejí ale možná tu jeho funkci, která je pro mnoho lidí důležitější než peníze, a sice jeho schopnost dopřát lidem nezávislost a prostor pro rozhodování o vlastním osudu.
Nerůstovou společnost, která by zavedla nepodmíněný základní příjem, si lze těžko představit jinak než jako společnost nedostatku.
Nerůstová společnost by převážně žila takříkajíc z ruky do úst, neměla by žádné rezervy a investovatelné přebytky.
Z ekonomického růstu financuje současná společnost také vědu, výzkum, inovace, pokročilé školství, kulturu a bezpečnost. To vše by v nerůstové společnosti nutně podléhalo omezením a náročné soutěži o omezené zdroje. Odmítat zbrojení nevyhnutelně znamená odmítat obranu, válka na Ukrajině je toho jasným důkazem. Předpoklad, že zavedením nerůstu zmizí agresoři a konflikty, je bohužel nerealistický.