US MARKETZavírá za: 2 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Americké domácnosti rychle bohatnou. Příští krize pro ně díky tomu nemusí být tak bolestivá

Velká finanční krize tvrdě zasáhla prakticky všechny Američany. Ceny nemovitostí se propadly o 30 %, ceny akcií se zřítily o více než 50 % a míra nezaměstnanosti stoupla na dvouciferné hodnoty. Pro většinu lidí šlo o největší krizi, jakou zažili. Od té doby bylo jen lépe. Zatím.

Na konci roku 2007 kumulovaná čistá hodnota majetku Američanů dosahovala asi 66 bilionů dolarů. Rok 2008 z toho odmazal asi 11 bilionů dolarů. Od té doby hodnota majetku Američanů vyskočila o téměř 100 bilionů dolarů na 154 bilionů. Od prvního čtvrtletí 2020 domácnosti zbohatly o 50 bilionů dolarů. To jsou ohromující přírůstky za velice krátkou dobu.

Zdroj: Ritholtz Wealth Management

Majetek chudší poloviny Američanů měl před propadem cen akcií z roku 2008 hodnotu asi 1,5 bilionu dolarů. A zatímco propad cen akcií se zastavil v prvním čtvrtletí 2009, méně majetní dále krváceli, hodnota jejich majetku přestala klesat až v roce 2011 na úrovni 236 miliard dolarů. Velká finanční krize tak tuto část populace papírově připravila takřka o vše. Nyní je ale chudší polovina Američanů zpět s odhadovanou hodnotou majetku 3,8 bilionu dolarů.

Zdroj: Ritholtz Wealth Management

V horizontu od roku 2020 dokonce byla chudší polovina americké populace skupinou, která zaznamenala nejvýraznější nárůst bohatství, a to skoro o 100 %.

Zdroj: Ritholtz Wealth Management

Akciové indexy i ceny nemovitostí jsou na maximech a vývoj v posledních čtyřech letech byl bezprecedentní. Agentura Bloomberg si v této souvislosti všímá, že útraty Američanů v poslední době poměrně výrazně rostou, a to bez ohledu na výši příjmů. To podle ní může být způsobeno tím, že lidé necítí takovou potřebu šetřit, když se ekonomice i trhům daří a jejich papírové bohatství se dále zvyšuje.

Zdroj: Ritholtz Wealth Management

"Rychlý růst cen finančních aktiv, ale i nemovitostí dává lidem určitý pocit jistoty, což je jednoznačně pozitivní pro ekonomiku. Nicméně je potřeba si uvědomit, že to nebude trvat věčně. Období ekonomické slabosti nakonec přijde, finanční trh dříve či později zažije hlubší korekci a stejně tak ceny nemovitostí nebudou jen růst. Pozitivní nicméně je, že uplynulé roky vytvořily poměrně silný polštář, takže pro většinu amerických domácností by příští krize nemusela být až tak bolestivá jako ta z roku 2008," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Americká ekonomikaAmerické akcieAmerický realitní trhBohatstvíSpojené státy americké (USA)Spotřebitelé
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa