#VítěznéPortfolio: Divoká jízda (ne)končí, s návratem Trumpa do Bílého domu se na trzích pojí radosti i starosti

Donald Trump, posílen svým přesvědčivým volebním vítězstvím a vědomím druhého, tedy finálního mandátu, otřásal zažitými pořádky od Grónska po Kuang-čou už před inaugurací. Nastěhování se do Bílého domu jeho rétorickým veletočům dodává téměř okamžitou akceschopnost, na což se tradeři velice těšili. Buy and hold investory naopak agresivní styl staronového amerického prezidenta ne(po)těší - již tak polarizovaná americká společnost bude v důsledku jeho politiky podle očekávání nadále ztrácet schopnost komunikovat, tím spíše se na něčem konstruktivním dohodnout. A globální pořádky, z nichž i Spojené státy významně těžily, o to rychleji zmizí. Na což je potřeba se připravit.
Krátkodobě idea Make America Great Again globální velmoci číslo jedna prospěje. Pokud tedy nepřijde černá labuť v podobě systémového šoku. Amerika je totiž v důsledku předchozích dekád v pozici, díky které může zbytek světa vydírat. To ale historicky žádné z porobených společenství nestrpí dlouho. Začne rebelovat nebo si vybuduje vlastní kapacity, aby se oprostilo od závislosti na centru moci. Z pohledu investorů to znamená, že začíná náročné a zároveň "zábavně" schizofrenní období, v němž bude mít smysl na americké burzy - zejména strategická odvětví jako technologie či zbrojní průmysl - nadále sázet a společně s tím bude mít smysl hledat nová centra dění, přes která bude možné sázet na budoucí růstové příběhy.
Jak nad ekonomikou a investicemi v době trumpovské přemýšlejí tržní profíci?
Svět na křižovatce: (Ne)pochopitelný úlet jménem Trump
Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)
O druhém prezidentském období Donalda Trumpa se bude učit v hodinách ekonomie a hospodářské politiky. Jeho plány nekonvenční hospodářské politiky vypadají z pohledu teorie jako jeden velký úlet. Mnoho ekonomů na jeho plánech nenechalo nit suchou. Jako investoři ovšem nemáme ten luxus Trumpovu hospodářskou politiku prostě odepsat. Podíváme-li se na posledních dvacet let, vidíme úpadek ekonomické síly USA vůči zbytku světa (s výjimkou Evropy a Japonska). Pokus tento trend zvrátit je legitimní a může zafungovat.
Americké akcie: Trump trade (s)končí a koláče bez práce s ním
Tomáš Pfeiler (portfoliomanažer, CYRRUS)
Donald Trump již avizoval, že bude protržním prezidentem a schválí řadu prorůstových opatření včetně nižších daní nebo deregulace bankovního sektoru. Na druhou stranu zůstává rizikem jeho politika cel. Platí i to, že příliš růstu může škodit, jelikož rapidní výkon ekonomiky zabrání Fedu snižovat sazby a pošle nahoru dluhopisové výnosy. Před inaugurací se investoři takřka jednostranně zaměřovali na pozitiva, nicméně nyní již budou chtít vidět konkrétní výsledky, které administrativa zajistí. Jinými slovy, éra bezpracných zisků se pomalu chýlí ke konci.
Čínské akcie: Revoluci nečekejte, sázka na evoluci se vyplatí
Dan Vořechovský (zakladatel, Vořechovský Capital Management)
Čína bojuje s většími problémy, než jsou americká cla, o kterých se nyní tolik mluví. Musí se vypořádat s realitní krizí a transformací ekonomiky na nový růstový model (ekonomika se strukturálně skutečně mění), což je kromě rizik spojeno i s příležitostmi v řadě odvětví, která by ze změněné struktury ekonomiky mohla těžit. Konkrétně jde o spotřebu, služby, AI, digitalizaci, robotiku nebo polovodiče. Odvážní mohou zkusit i zdecimovaný sektor nemovitostí, jehož těžké chvíle započaly v druhé polovině roku 2021 - od posledního loňského čtvrtletí vidíme konečně stabilizaci a růst prodejů. Strukturální změna ekonomiky (musí se ale povést!) může být nakonec trumfem Číňanů "zahraným" na Trumpova cla.
Podrobnosti nabídli v diskuzi z cyklu #VítěznéPortfolio Tomáš Pfeiler a Dan Vořechovský v úterý 28. ledna. První část debaty byla vysílána živě na YouTube Investičního webu. Druhá část, v níž oba experti mimo jiné představili své osobní #VítěznéPortfolio, byla určena hostům na místě.