US MARKETOtevírá za: 53 h 8 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Záhada českých spotřebitelů a proč si s ní tolik nelámat hlavu

Winston Churchill kdysi řekl: "Věřím jen těm statistikám, které jsem sám zfalšoval." Toto mi zní v uších, když jsou analytici frustrováni tím, že oficiální statistika ukazuje něco, co příliš nedává smysl. Aktuálním zdrojem jejich frustrace je přitom spotřeba domácností.

Podle Českého statistického úřadu poklesla reálná spotřeba domácností v loňském roce o 3,5 %. Není sporu o tom, že je to hodně. Spotřeba je hlavním důvodem, proč je ekonomika v recesi a proč loni poklesla o více než procento. Dokonce i v roce 2009, kdy ekonomika poklesla o více než 4 %, reálná spotřeba domácností neklesala, ale jen stagnovala.

Řeknete, že zvýšení DPH, růst nezaměstnanosti, snížení růstu mezd a nedůvěra spotřebitelů se musejí odrazit v poklesu spotřeby. Ano, máte pravdu. Smysl dává, aby spotřeba poklesla, ale nedává smysl, aby to bylo o tolik. Data navíc nejsou konzistentní s dalšími údaji, které nám servíruje ČSÚ.

Statistika není žádná nuda

Kolegové Martin Lobotka a Honza Šedina zkoumali tuto inkonzistenci. Jejich závěr je, že to "prostě nesedí". Měly by výrazně klesat výdaje na auta, nicméně jak tržby za prodej aut, tak registrace nových vozů (zkomplikované nefunkčností registru) neukazují takový propad. Výrazně neklesají ani tržby z prodeje potravin, ačkoli by měly, protože podle národních účtů výrazně klesá spotřeba netrvanlivého zboží. Pokles spotřeby neodpovídá datům o vývoji výdajů domácností z jiné statistiky ČSÚ, takzvaných účtů domácností.

Lidé za nákupy platí kartami u obchodníka nebo penězi vybranými z bankomatu. Kartová statistika ukazuje, že tyto transakce neklesají, ale reálně dokonce rostou.

Proč si dělat vrásky statistikou? Síla statistiky spočívá v tom, že se vydává za realitu, a lidé mají tendenci ji brát příliš vážně. To může mít sebenaplňující dopady: Když slyším, že je na tom ekonomika špatně, tak bych asi měl méně utrácet a více spořit. A spotřeba pak skutečně poklesne. Přitom statistika může být od reality vzdálená.

Je dobré si pamatovat ještě jednu pravdu o statistice - jde o přesný součet nepřesných čísel. Uvidíme, jaký součet nám ČSÚ nabídne příště.

Kompletní analýzu Martina Lobotky a Jana Šediny najdete na Investičním centru.

Česká ekonomikaDavid NavrátilOsobní spotřeba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika