Česko na prahu roku 2014: Resuscitace nevyšla, na skokový růst zapomeňte

Domácí ekonomiku čeká další rozpačitý rok. Firmy mají strach investovat a jen tak se ho nezbaví. Spotřebitelé podle všeho také neplánují brát nákupní centra útokem, i proto, že intervence ČNB zdraží zboží z dovozu. Česko tak nadále bude spoléhat na zahraniční poptávku. Jak poznamenal jeden z oslovených odborníků, česká ekonomika volí svým způsobem strategii rozvojových zemí.
Petr Dufek (ČSOB): Přínos devizové intervence vyprchá, poté bude hůře
Česká ekonomika není zrovna v nejlepší kondici. Spotřeba domácností zatím víceméně stagnuje, i když v posledních týdnech po nuceném znehodnocení koruny ji táhnou vzhůru předčasné nákupy elektroniky a dalšího zboží z dovozu. Tato vzpruha však brzy vyprchá a v dalších měsících zafunguje přesně opačně.
Zvlášť nepříznivé období zažívají investice. Ochota podniků investovat zůstává slabá a veřejný sektor rovněž investiční aktivitou nepřekypuje. Firmy ani domácnosti se zatím nedokázaly vypořádat s nejistotami v ekonomice a rizika vnímají jako vysoká. Ekonomika se tak zatím může spolehnout jen na zahraniční poptávku.
Pavel Mertlík (Bankovní institut): Čeká nás kladná nula podepřená zahraniční poptávkou
Očekávám, že česká ekonomika v roce 2014 velice mírně poroste, zhruba o procento, v kontextu dlouhodobějšího vývoje ale půjde v podstatě o pokračování stagnace. Růst se přitom podle mě bude nadále opírat o postupné vylepšování pozice v zahraničním obchodě. Doufám, že dojde také k mírnému zlepšení investic, ale nečekám velké změny.
Helena Horská (Raiffeisenbank): Hrozí povánoční zimnice. Zažehná ji růst mezd?
Ekonomika se snaží popadnout dech, ale občas se zadýchá, jak ukázal rychlý odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí. Spoléháme se zatím na export, domácí poptávka zaostává. Oslabení koruny sice uspíšilo některé vánoční nákupy, ale obávám se, že po předvánoční horečce přijde "povánoční zimnice". Dosud oblíbené lednové výprodeje se nemusejí setkat s tak velkým zájmem jako v předchozích letech, lidé se mohou obávat dopadu slabé koruny na své rodinné rozpočty.
Obavy pominou pouze tehdy, začnou-li se zaměstnancům zvedat mzdy rychleji, než poroste inflace. V opačném případě spotřeba domácností neporoste. Nejbližší týdny také rozhodnou o tom, zda Česká republika vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem, které by znamenalo nižší než plánované výdaje v porovnání s navrženým rozpočtem na rok 2014 a odklad slíbeného růstu platů státních zaměstnanců.
Petr Gapko (GE Money Bank): Klopýtáme kupředu a v příštím roce se na tom nic nezmění
Před zveřejněním vývoje HDP za třetí kvartál se zdálo, že se česká ekonomika v první polovině roku odrazila ode dna a začala stoupat. Špatný vývoj ekonomiky ve třetím čtvrtletí bohužel znamená, že je oživení velice křehké a že není podpořeno všemi složkami. Podle našeho názoru by však mělo po drobném zaškobrtnutí pokračovat. Přesto nelze v roce 2014 čekat žádný silný ekonomický růst.
Ilona Švihlíková (Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů): Stát se proškrtal do "abnormálu"
Zaujal mě nedávný krok České národní banky. Ne kvůli kurzu koruny, ale kvůli tomu, že banka podle mě hodnotí současnou situaci jako podstatně rizikovější. ČNB je daleko pesimističtější než například ČSÚ nebo ministerstvo financí. To bývá celkem běžně optimistické prostě proto, aby nadhodnotilo očekávané daňové příjmy.
ČNB naproti tomu vnímá silná rizika recese a deflace, alespoň tak o tom mluví viceguvernér Tomšík. Zároveň v případě Česka vidí cestu růstu taženého čistým exportem. To znamená, že předpokládá, že tu bude nějaké vnější prostředí, které bude absorbovat český export. Zároveň to znamená, že budeme konkurovat cenou, což je strategie spíše rozvojové než vyspělé země.
Zaujalo mě zkrátka to, že významné instituce vidí situaci velice odlišně. Ta rizika tu jistě jsou, byť pozorujeme určité náznaky zlepšení v oblasti průmyslových zakázek. Stavebnictví je ale ve velice špatném stavu, což souvisí i s tím, že je málo veřejných zakázek. Stát se proškrtal do situace, kdy není schopen normálně fungovat.
Aktuality

