10 velkých tržních témat roku 2014 podle Goldman Sachs

Goldman Sachs je tu se svým pravidelným seznamem ekonomických témat pro nový rok. Které trendy budou podle přední americké banky dominovat světovým trhům v roce 2014?
1. Test ekonomického oživení vyspělých zemí
Před rokem v Goldman Sachs odhadovali, že zotavení ekonomiky USA bude zpomalovat fiskální brzda. V roce 2014 by veřejné finance růst brzdit neměly, a tak by už mohla konečně nastat dlouho očekávaná změna směrem k lepšímu americkému růstu v porovnání s trendem posledních let. Pohánět by ho měly rychlejší spotřeba a investice.
2. Centrální banky na vážkách se zvyšováním sazeb
I přes zlepšení růstu budou centrální banky G4 pravděpodobně nadále vysílat ekonomice signály, že úroky zůstanou vzhledem k nízké inflaci a vyšší nezaměstnanosti dlouhodobě v okolí nuly. V USA by nemělo k navyšování sazeb dojít do roku 2016. Závazek k nízkým sazbám Fed během následujících měsíců pravděpodobně ještě zopakuje a posílí.
3. Rizika na trzích
V posledních několika letech bylo možné pozorovat výrazný pokles rizikových přirážek. Není to ještě jako v roce 2007, nicméně úvěrové spready se oproti dlouhodobému průměru zúžily a tržní volatilita poklesla. Navzdory lepším vyhlídkám růstu a politiky lze očekávat nižší výnosy. U akcií je klíčovou otázkou, zda může rally pokračovat vzhledem k nadprůměrným valuacím. Goldman Sachs věří, že ano.
4. Volatilita
Výhled lepšího, ale stále podprůměrného růstu a neměnné inflace je důvodem nižší volatility na trzích. Akcie už v rostoucím trendu urazily dlouhou cestu, to vše v prostředí nízké volatility. Do budoucna tak lze očekávat její růst. Makroekonomická volatilita zůstane tlumená a honba za výnosy bude pokračovat (obzvlášť v prostředí, kdy se jen těžko hledá růstový potenciál).
5. Exit centrálních bank
V roce 2013 se už některé centrální banky na mladých trzích odhodlaly měnovou politiku zpřísňovat. Spolu s lepšími vyhlídkami amerického růstu a vývojem světových sazeb pravděpodobně tlaky na utahování monetární politiky porostou. Trh nyní očekává relativně synchronizovaný "exit" centrálních bank v největších vyspělých zemích, přestože jejich vyhlídky oživení působí rozdílně. Které banky se k tomu rozhoupou dříve, a které později? Určující pro to bude podle Goldman Sachs právě rok 2014.
6. Čas na přehodnocení rizik
Mnohé malé otevřené ekonomiky v posledních letech převzaly uvolněnou měnovou politiku z USA a Evropy. Zčásti kvůli posilování měny, ale také jako kompenzaci vnějších tlaků. Na řadě míst (v Norsku, Švýcarsku, Izraeli, Kanadě a v menší míře na Novém Zélandu a Švédsku) se zvyšovaly ceny domů nebo docházelo k rychlejšímu růstu úvěrů. Centrální banky všeobecně tyto signály tlaků tolerovaly. S tím, jak se zlepší růstové vyhlídky vyspělých regionů, dojde možná k opětovnému posouzení rizik.
7. Hrozby pro rozvíjející se trhy
Rok 2013 byl složitý pro aktiva na mladých trzích, rok 2014 by ale měl být jiný. Letos rozvíjející se trhy trpěly hlavně kvůli výraznému snížení očekávání čínského růstu a rizikům spojeným s exitem Fedu.
8. Diferenciace mladých trhů
V roce 2013 byly země s vysokými deficity běžného účtu, vysokou inflací, slabším finančním sektorem a nízkou expozicí na vyspělých trzích potrestány mnohem důrazněji než vyspělejší mladé trhy, které vykazovaly tyto ukazatele silnější. V roce 2014 by se měla diferenciace v rámci obou kategorií zvyšovat.
9. Komodity pod tlakem
Před rokem Goldman Sachs změnila svůj výhled na komodity, a to směrem k riziku poklesu cen. Nabídka na výjimečné cenové tlaky zareagovala. GS předpovídá výrazné poklesy (přes 15 %) během roku 2014 u zlata, mědi, železné rudy a sójových bobů. Na světový výhled však mají největší vliv ceny energií. V této oblasti je výhled banky stabilnější. Postupně rostou rizika poklesu cen, ale produkční ztráty v Libyi a Íránu a další geopolitická rizika nyní mluví spíše ve prospěch udržení vyšších cen.
10. Stabilní Čína
Očekávání čínského růstu byla revidována níže kvůli střednědobým problémům ohledně úvěrového boomu, stínového bankovnictví a lokálních vlád. Převis úvěrů a s ním spojená rizika přetrvávají a politici asi nebudou ochotni povolit uzdu rychlejšímu ekonomickému růstu. Ekonomika změnila trend z výrazného zpomalování z poloviny roku 2013, a tak Goldman Sachs předpovídá, že tempo růstu zůstane stabilní (kolem 7,5 %), což by mělo zahnat obavy investorů.
Zdroj: Goldman Sachs
Aktuality
