Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014

Nový týden se kromě dění na Ukrajině ponese především ve znamení výsledkové sezóny v USA. Čísla o hospodaření zveřejní takové firmy jako Apple, Microsoft, McDonald's nebo Facebook. V USA, Evropě i Číně budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V ČR začíná Unipetrolem výsledková sezóna za 1Q2014.
USA
21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Boeing, Ford, Amazon.com, Apple, McDonald's, Facebook, Microsoft)
21/4 Index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu)
22/4 Prodeje existujících domů (odhad březen: 4,56 milionu, únor: 4,6 milionu)
23/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu)
23/4 Prodeje nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc)
24/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad březen: +2 % meziměsíčně, únor: +2,2 % meziměsíčně)
24/4 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 313 tisíc, předchozí: 304 tisíc)
25/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 82,5 bodu, březen: 82,6 bodu)
Americkým akciím se ve zkráceném týdnu i přes nervozitu kolem vývoje na Ukrajině a nepřesvědčivé výsledky některých firem dařilo. Za celý týden index Dow přidal 2,38 %, širší S&P 500 posílil o 2,71 %, což znamená nejlepší výsledek od července minulého roku, a technologický Nasdaq vzrostl o 2,39 %.
I další týden by měla ovládnout výsledková sezóna. "Letošní scénář střídání růstů a poklesů se opět potvrdil. Index S&P 500 se vrátil do poloviny dlouhodobějšího rozpětí. V novém týdnu bude pravděpodobně atakovat rezistenci okolo 1 880, případně historická maxima. Investoři vyhlížejí údaje například od Applu nebo McDonald's. Dobré výsledky by mohly pomoci k dalšímu růstu a k překonání rezistence 1 880. Býci mají mírně navrch," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Výsledková sezóna nabírá na obrátkách. Údaje o hospodaření za 1Q2014 zveřejní téměř třetina firem z indexu S&P 500. Na řadu přijdou zvučná jména, jako jsou Apple, Microsoft, McDonald's, Boeing, ale i dravé firmy jako Facebook nebo Netflix. Investoři doufají, že zveřejněné výsledky poskytnou trhu nový impulz k růstu.
Zveřejněná čísla by měla ukázat stav amerického firemního sektoru poprvé od konce tuhé zimy, zároveň se čeká, co předvedou rychle rostoucí firmy jako Netflix, jejichž akcie si na začátku dubna prošly výraznou korekcí. Dobré výsledky by měly snížit volatilitu těchto akcií.
Náladu investorů před prodlouženým víkendem podpořila americká makrodata, podle kterých počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 12. dubna vzrostl pouze o 2 tisíce na 304 tisíc, ačkoli se čekal výraznější růst na 315 tisíc.
"Výsledky příštího týdne budou důležité. Jsme stále blízko maxim a v rostoucím trendu. Úplně by mě ale nepřekvapilo, kdyby šel trh příští týden do strany. Pokud budou zveřejněné firemní výsledky na dolní hranici odhadů, budou investoři váhat, co dál," říká Andre Bakhos z investiční společnosti Janlyn Capital.
Jak vidí další týden na trzích makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?
Očekává se, že zisky firem z S&P 500 se v prvním kvartálu letošního roku zvýšily meziročně o 1,7 %. Tato předpověď je mnohem horší, než co se čekalo na začátku roku. Tehdy byl předpoklad 6,5% růstu.
Investoři také budou pozorně sledovat firmy, které mají významnou část svého byznysu v Číně. Půjde třeba o Apple, Qualcomm nebo Yum! Brands. Minulý týden se totiž objevily první varovné signály, že se zpomalení čínského růstu začíná promítat do firemních čísel. Neuspokojivé výsledky zveřejnila minulý týden IBM, která zaostala s tržbami za odhady právě kvůli zhoršujícím se tržbám z Číny.
Největší světová firma podle tržní kapitalizace - Apple - přitom v Číně generuje 13 % tržeb. U společnosti Qualcomm je to skoro 50 % tržeb.
Týden není příliš bohatý na makrodata, přesto budou zveřejněny některé důležité údaje. Především to jsou předběžný údaj o aktivitě ve zpracovatelském sektoru a údaje z nemovitostního trhu. V úterý budou zveřejněny prodeje existujících domů, ve středu prodeje nových domů.
Současně se bude podrobně sledovat dění na Ukrajině, kde vedle nepokojů na východě země probíhají diplomatická jednání mezi EU, USA, Ruskem a Ukrajinou. Do Velikonoc by měli podle ve čtvrtek uzavřené dohody složit ruští separatisté na východě země zbraně. Zatím se k tomu však příliš nemají.
Evropa
21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Volvo, Heineken, AstraZeneca)
23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: eurozóna 53 bodů, Německo 53,8 bodu, Francie 51,9 bodu; březen: eurozóna 53 bodů, Německo 53,7 bodu, Francie 52,1 bodu)
23/4 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH, odhad duben: eurozóna 52,5 bodu, Německo 53,3 bodu, Francie 51,3 bodu; březen: eurozóna 52,2 bodu, Německo 53 bodů, Francie 51,5 bodu)
23/4 Spojené království - zápis z jednání centrální banky
24/4 Francie - indikátor podnikatelského klimatu (březen: 100 bodů)
24/4 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad duben: 110,5 bodu, březen: 110,7 bodu)
25/4 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad březen: +3,8 % meziročně a -0,4 % meziměsíčně, únor: +3,6 % meziročně a +1,7 % meziměsíčně)
Evropské trhy mají za sebou zkrácený týden a druhý zkrácený týden je čeká, protože o Velikonočním pondělí je většina trhů zavřená. V minulém týdnu se evropským akciím dařilo. Celoevropský index EuroStoxx 50 posílil o 1,26 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,90 % a podobně zpevnil i německý DAX (+1,01 %).
I evropské trhy čekají na další vývoj situace na Ukrajině, na který reagují více než burzy americké. Sledovat se budou také údaje o stavu evropské ekonomiky. Ve hře je totiž stále začátek kvantitativního uvolňování ze strany ECB, a tak budou investoři hltat jakékoli náznaky z centrální banky.
Pro toto rozhodnutí jsou klíčová především čísla o inflaci, která opravdu neoslňují. Podle finálních dat zveřejněných statistickým úřadem Eurostat inflace v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 %, čekal se procentní nárůst. Jádrová inflace zpomalila více, než se čekalo, a to na 0,7 % z únorového procenta, předběžný odhad počítal se zvolněním na 0,8 %.
Dobrou zprávou minulý týden bylo, že průmyslová výroba v eurozóně po lednové stagnaci v únoru meziměsíčně stoupla o 0,2 %. V celé EU růst výroby zrychlil na 0,4 % z lednových 0,2 %. V meziročním srovnání se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,7 % a v celé EU o 2,1 %.
Naopak důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu podle analýzy institutu ZEW zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl na 43,2 bodu z březnových 46,6 bodu. Čekal se mírnější pokles na 45 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 8,2 bodu na 59,5 bodu, což je nejvýše od července 2011. Pro celou eurozónu index klesl na 61,2 bodu z 61,5 bodu v březnu. Podle zprávy institutu ZEW se na výsledcích podepisuje pokračující napětí na Ukrajině.
Příští týden bude ve čtvrtek v Německu zveřejněn index podnikatelské nálady Ifo. O stavu nejen německé ekonomiky napoví více předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Jinak je týden na makrodata celkem slabý. Zaujme ještě zápis ze zasedání Bank of England či britské maloobchodní tržby.
Asie
23/4 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 48,3 bodu, březen: 48 bodů)
25/4 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad březen: +1,4 % meziročně, únor: +1,3 % meziročně)
Česká republika
24/4 Unipetrol - údaje o hospodaření za první čtvrtletí 2014
24/4 Orco - řádná valná hromada
25/4 Philip Morris ČR - řádná valná hromada
Domácí burzovní index PX zakončil zkrácený týden na 1 006,38 bodu, což znamenalo 1,4% mezitýdenní posílení.
Největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 5,8 % na 585 Kč. Cenné papíry firmy pokračovaly ve zdražování po informaci z předminulého týdne o ukončení tendru na dostavbu Temelína a z toho pramenících spekulací na vyšší dividendu, o které se již zmiňoval v médiích i ministr financí Andrej Babiš. "Na trhu je vidět větší zájem zahraničních účtů při současné realizaci zisků z účtů domácích," uvedl analytik z J&T Banky Milan Vaníček.
Naopak nejvíce zlevňující emisí byla v uplynulém týdnu společnost Orco, jejíž akcie se propadly o 9,1 % na 16 Kč. "Na akcii opětovně probíhal výprodej a nelze vyloučit, že dále vyprodával fond Kingstown, který již dříve oznámil, že svůj podíl ve společnosti snížil pod 5% hranici," řekl Vaníček.
V úterý se naposledy s nárokem na dividendu 880 Kč na akcii obchodovaly cenné papíry Philip Morris ČR a ve čtvrtek se obchodovaly naposledy s nárokem na hrubou dividendu 230 Kč akcie Komerční banky. Akcie tabákové firmy zakončily týden na 10 570 Kč (-5,6 %) a akcie KB na 4 748 Kč (-0,5 %).
V pondělí proběhla valná hromada CME, která dle očekávání schválila nové financování, tedy emisi práv s warranty na nové akcie a zvýšení maximálního počtu kmenových akcií ze 300 na 440 milionů kusů.
V příštím týdnu, opět zkráceném (v pondělí zůstane burza zavřená), začíná v Praze výsledková sezóna. Jako první zveřejní údaje o hospodaření za 1Q2014 tradičně petrochemický Unipetrol. "Očekáváme drobný kladný (očištěný) výsledek na provozní úrovni. Celkově budou výsledky výrazně kladně ovlivněny zhruba jednou miliardou kladného goodwillu za koupi podílu v České rafinérské. Neočekáváme, že by výsledky měly výraznější vliv na tržní cenu akcie," řekl Vaníček.
Pokračuje také série valných hromad. Ve čtvrtek ji chystá Orco a v pátek Philip Morris. V pátek je také poslední den pro nárok na dluhopisy a warranty spojené s navýšením kapitálu v CME.