Bezradný Fed pálí slepými patronami. Kupujte dluhopisy USA!

Před zasedáním výboru FOMC stoupalo vzrušení při očekávání určitého umírněného opatření Fedu. A skutečně nedošlo ke zklamání, protože sazby byly ponechány na stejné úrovni. Co je důležitější, na zasedání bylo prohlášeno, že základní splátky z cenných papírů jištěných hypotékou budou použity k nákupu dlouhodobějších vládních dluhopisů (treasuries). To bylo rychle vykládáno jako krok k vyššímu růstu a akcie stouply.
Bohužel je to však pouze důkaz toho, jak bezradný je Fed v této situaci. To, že se na řešení problému vydá více než 1 bilion USD, který je takto k dispozici, problém nevyřeší, a přesto je jedinou další odpovědí Fedu dát na jeho řešení ještě více peněz.
Akcie a dluhopisy po zprávě ožily. Nakonec mohou mít pravdu buď pouze akcie, nebo dluhopisy. My se domníváme, že půjde o trh dluhopisů. Došlo k oživení akcií při očekávání vyšší aktivity a inflace? Pokud ano, lehké kvantitativní uvolňování (QE Lite) nepomůže. Přinejlepším bude výsledkem krátkodobá podpora rizikových aktiv. A přinejhorším stáhne zdroje ze soukromého sektoru a přibrzdí velice potřebnou nápravu rozvah soukromých společností, která nyní probíhá.
Recese chtějí stimuly
Normálně recese vede k nějakému druhu monetárního a/nebo fiskálního stimulu, aby se nastartovala ekonomika. Problémem je však to, že nejde o žádnou běžnou recesi, ale spíše o recesi rozvah, kdy si spotřebitel využívající nadmíru pákový efekt musí utáhnout opasek a snížit dluh na zvládnutelnou úroveň. Bankovní systém může mít spoustu rezerv, ale poptávka soukromého sektoru tady jednoduše není. Domácnosti se již nechtějí více zadlužovat (naštěstí).
Úrokové sazby jsou celkově nízké, a přitom soukromé půjčování je nadále slabé; to by mělo něco napovědět o poptávce. Podobně platí, že hypoteční sazby zůstaly nízko po skončení nákupů MBS (hypoték jištěných cennými papíry) Fedem, a přitom není žádná poptávka po nemovitostech. Snižování sazeb ještě dále nepomůže, protože problémem není v první řadě neodpovídající nabídka. Domácnosti nyní opravují svoje rozvahy a jakákoli další nabídka prostředků, které je možno si půjčit, to nezmění. Proto bude z krátkodobého hlediska posun v politice velmi pravděpodobně nevýznamný. Když se však podíváme dopředu, problémem je to, že opatření Fedu zvyšují vládní deficitní výdaje, což přitahuje už tak nedostatečné zdroje z jiných částí ekonomiky; pryč z produktivního podnikání a honem do rychlých nápravných řešení. Podpora neúspěšných podniků není cestou, kterou by se mělo jít – jen se zeptejte na zombie společnosti v Japonsku.
Byli bychom raději, kdyby Fed přestal zasahovat do ekonomiky; je to stejně vždycky opožděně. Nedávno se hovořilo o strategiích odchodu (exit strategy), nyní se vše připravuje další kolo kvantitativního uvolňování. Recese by se měla brát taková, jaká je, tedy jako ozdravný, nápravný proces. Jako kocovina po večírku je recese výsledkem, ne příčinou.
Musíme nechat ekonomiku uzdravit, což znamená snížení objemu půjčených peněz (deleveraging) v soukromém sektoru. Bohužel svými současnými opatřeními Fed ukázal, že je připraven zdvojnásobit dávku alkoholu, pokud se kocovina stane příliš nesnesitelnou.
Jak všichni víme, nakonec to věci jen zhorší. Když existují bezpečná útočiště jako Švýcarsko a Japonsko, u kterých jsou výnosy pod 1,5 % pro 10leté dluhopisy, a další kvantitativní uvolňování (QE2) se blíží, se domníváme, že existuje vyšší potenciál růstu u vládních dluhopisů (treasuries) USA.
Proto doporučujeme nakupovat při jakémkoli poklesu 10leté vládní dluhopisy USA.