Měsíční zpráva o elektřině: Uhlí proti povolenkám

Ceny elektřiny v říjnu nejdříve klesly pod vlivem oslabujících cen uhlí v kombinaci se silnějším eurem, rally na trhu s emisními povolenkami po schválení dlouhodobých emisních cílů Evropskou radou ale tyto ztráty na konci měsíce vymazala.
Povolenky vyrovnávají slabé uhlí
Evropská rada schválila cíle emisí oxidu uhličitého v nejpřísnějším navrhovaném formátu, což je pro povolenky dlouhodobě dobrá zpráva. Naopak uhlí nadále trpí pod vlivem zpomalující poptávky a nově zavedených restrikcí na dovoz v Číně, která zajišťuje polovinu globální spotřeby uhlí. Čínské hospodářství podle posledních dat roste nejpomaleji za pět let.
Clean-dark spready jsou v posledních měsících téměř stabilní, čemuž pomáhá pomalé zotavování spotřeby po velmi slabém (počasím taženém) prvním pololetí. Futures křivka cen elektřiny zůstala meziměsíčně prakticky beze změny, zatímco křivka cen povolenek se celá zvedla o asi 0,9 EUR a je mírně strmější.
Krátkodobý výhled: Setrvalý stav
S nadcházející zimní sezónou a normalizací počasí předpokládáme stabilizaci cen uhlí i CDS. U energetických komodit lze celkově po říjnovém propadu očekávat technické zotavení, hlubší podpora z poptávkové strany ale chybí.
U povolenek bude stěžejní jednání komisí Evropského parlamentu pro životní prostředí a pro průmysl ohledně zavedení takzvané tržní rezervy (MSR). Indikace směrem k zavedení MSR již od roku 2017/18 (současný návrh: 2021) by mohly cenu povolenek časem poslat směrem k 10 EUR. V případě neschválení MSR od 2017/18 by povolenky pravděpodobně začaly postupný dlouhodobý pokles. Jasněji ale pravděpodobně nebudeme mít dříve než v polovině prosince.
Evropská rada schválila cíle snížení emisí do roku 2030
Evropská rada schválila 23. října cíl snížení emisí oxidu uhličitého EU do roku 2030 o 40 % proti úrovni z roku 1990 (původní cíl byl o 20 % do roku 2020). Současně byl schválen cíl zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie do roku 2030 na 27 % (původně 2020: 20 %). Cíle energetických úspor o 27 % byly opět schváleny jen jako nezávazné (původně 2020: 20 %).
Schválené cíle pro rok 2030 vnímáme dlouhodobě jako mírně pozitivní pro ceny povolenek. Rada jednak schválila tyto cíle poměrně rychle, a jednak schválila z diskutovaných variant tu nejlepší (pro povolenky). Cíl podílu obnovitelných zdrojů byl stanoven na úrovni EU, ale nebudou ho následovat závazné cíle pro jednotlivé státy. Na jednotlivé státy tak nebude tlak ho naplňovat a obnovitelné zdroje nemusejí tolik přispívat k poklesu emisí. Důležitá je také nezávaznost energetických úspor, a tedy menší regulatorní tlak na pokles spotřeby.
I se schválenými cíli pro rok 2030 nicméně trh s povolenkami zůstává ve výrazném přebytku asi 2,2 miliardy kusů (110 % ročních emisí) a tento přebytek by se bez dalších opatření do roku 2020 zvýšil ke 2,8 miliardy kusů (náš odhad). Klíčem pro ceny povolenek tak bude zavedení takzvané tržní rezervy (MSR), pokud možno od roku 2017. V takovém případě bychom očekávali postupný nárůst cen emisních povolenek do roku 2019 směrem k 20 EUR/t. Zavedení rezervy od roku 2021 nebo její nezavedení by podle našeho modelu vedlo k opětovnému poklesu cen.
Čína zavedla restrikce na dovoz uhlí, ceny klesají
Ceny uhlí za poslední tři měsíce klesly o 10 % kvůli negativním zprávám z Číny. Kromě dopadů zpomalujícího hospodářství Čína 16. září přišla s požadavkem na místní síťové služby, aby snížily dovozy uhlí o 40 milionů tun, a zakázala (od 1. ledna 2015) dovoz uhlí s vysokým podílem popela a síry. Následně 15. října zavedla 6% dovozní cla. Dovoz uhlí do Číny již před zavedením restrikcí v září propadl o 18 % meziročně, za 9 měsíců byl ještě stále v plusu 4,7 %.
Omezení používání méně kvalitního černého uhlí by mělo redukovat dovozy uhlí do Číny (hlavně z Austrálie) o asi 5 %, což odpovídá 1,5 % světového obchodu s touto komoditou. Další mírný dopad mohou mít zavedená cla. Nejhorší je ale neoficiální požadavek na dočasnou redukci dovozů o 40 milionů tun, který odpovídá asi 35 % čínských dovozů za 9-12/2013. Ceny energetického uhlí tak podle nás nemají ani v zimním období šanci na výraznější zotavení. Tomu navíc nahrává výrazné oslabení australského dolaru, který zlevňuje australskou produkci.
Wood Mackenzie: Čínská poptávka po uhlí vzroste o 2 miliardy tun
Z dlouhodobého pohledu by Čína měla zůstat významným dovozcem uhlí. Čínský plán na kontrolu kvality ovzduší sice počítá s omezováním znečištění plynoucího z uhlí, záměry Číny se ale v průběhu roku 2014 podle říjnové analýzy Wood Mackenzie posunuly od zastropování spotřeby uhlí k zastropování emisí. Producenti elektřiny toho mohou dosáhnout zlepšováním účinnosti, použitím kvalitnějšího uhlí a podobně. Wood Mackenzie tak očekává pokles podílu uhlí na výrobě elektřiny v Číně do roku 2030 ze 72 % na 64 %, jeho celková spotřeba by ale měla vzrůst o 2 miliardy tun (asi 2,5% průměrný roční růst spotřeby).
Kompletní zprávu najdete ZDE.