Tomáš Sedláček: Euro krizi mírní, nikoli prohlubuje

Chronickou nemocí naší civilizace není inflace, ale neobhajitelně vysoký dluh. Podle hlavního makroekonomického stratéga ČSOB Tomáše Sedláčka se vlády nebojí dluhů, když vědí, že je zaplatí budoucí politická garnitura nebo generace. Tomu je však potřeba učinit přítrž dříve, než bude pozdě.
Nedávno jste napsal, že by politikům měla být odňata možnost zadlužovat stát, stejně jako se to stalo dříve s měnovou politikou. Kdo by tedy měl hospodařit s veřejnými prostředky a nést za toto hospodaření odpovědnost?
Hospodařili by nadále politici. Rozhodovali by, kam jaké peníze poslat, co dotovat a co ne, ale neměli by právo určovat výši zadlužení. Jinými slovy, rozhodovali by o struktuře daní, o tom, kam peníze půjdou, ale nemohli by libovolně zvyšovat rozpočet. Prostě tak, jak je to běžné v podnicích, kde máte přidělený rozpočet v jisté výši a nesmíte jej libovolně a svévolně překračovat. Podobně by to fungovalo u politiků. Fiskální politika je v tomto ohledu daleko za vývojem měnové politiky. Měnová politika, zkráceně právo tisknout peníze, je dnes téměř dokonale odpolitizována. A je nám všem mnohem lépe, ač to zpočátku také znělo dost neuvěřitelně.
Na co by se pak redukovala politika jako taková, když dnes je právě státní rozpočet největším nástrojem politiků, jak dosahovat svých politických cílů?
Evropští ministři se společně rozhodnou, že například sníží zadlužení a že v letech, kdy panuje prudký hospodářský růst, je potřeba dosahovat přebytku veřejných financí. Takže Česká republika dostane úkol, že daný rok nebude mít žádný deficit. A na českých politicích bude to zařídit. Tím politici nepřijdou o své nástroje, jen se zbaví toho šíleného pokušení neustále svévolně zadlužovat stát. Kdyby politici měli moc tisknout peníze, také by je tiskli, byť by nakrásně věděli, že to povede k vysoké inflaci. Podobné je to se zadlužováním. Proč se nezadlužit, když to zaplatí někdo jiný, budoucí politická garnitura nebo generace? Proto je chronickou nemocí naší civilizace nikoli inflace, jako v minulosti, ale neobhajitelně vysoký dluh. Tomu je třeba učinit přítrž dříve, než bude pozdě. Musíme se zbavit fiskálního pokušení, stejně jako jsme se zbavili v minulosti pokušení měnového.
Je jedním z možných vyústění nynější krize v eurozóně její federalizace a vytvoření nadnárodní fiskální politiky?
Je to mnohem pravděpodobnější scénář než rozpad eurozóny. Rozpad eurozóny není rozumný ani výhodný pro žádný stát. Pokud bude dluhová krize státních financí nadále pokračovat a budou padat další státy, nebude dost peněz na látání všech děr. Měli jsme zatím štěstí, že bankrotovaly relativně malé ekonomiky, které šlo opravit finanční injekcí. Pokud by se do podobných problémů dostaly velké země typu Španělska nebo Itálie, už by obvyklý postup finanční pomoci nestačil. Jediným řešením je pokračovat v integraci, protože teď jsme tak nějak uprostřed cesty. Bylo by v zájmu Česka do takové federální eurozóny vstupovat?
Pokud jsme se naučili něčemu z osmi let vlády G. W. Bushe, tak tomu, že ani nejmocnější muž nejmocnější země světa si nemůže dělat věci po svém, "suverénně". I USA musí hledat spojence a kompromisy a vzdávat se své "suverenity" – v tom je klíč k úspěchu. To jen tady si myslíme, že máme jakousi suverenitu, o kterou nás svět chce připravit. Je to přesně naopak – Evropa nabízí spolupráci, která významně posílí světovou roli Česka, a my to bereme jako útok na svoji suverenitu. Jen tady si myslíme, že naše centrální banka může dlouhodobě ovlivnit kurz koruny. Přestože to nedokáže ani americký Fed s dolarem. Česká republika je klasickým příkladem zemí, pro které je společná měna vysoce výhodná. A v bouři v horách je lépe semknout se než zkoušet štěstí každý na vlastní pěst. Takže ano - vstoupit do eurozóny by bylo pro Česko výhodné již dávno.
Mimochodem, prý jste zatím o přínosech eura pro českou ekonomiku nedokázal přesvědčit své kolegy z Národní ekonomické rady vlády (NERV). Proč?
Tak to úplně není, v NERVu je více příznivců eura než odpůrců. Ale protože pravidlem minulého NERVu bylo, že jsme chtěli prosazovat jen věci, na nichž je shoda, euro jsme vynechali. Také kvůli tomu, že jsme se zaměřovali na rychlá a krátkodobá opatření, a tím euro není. Podívejte se na to z jiné stránky. Z krachu státu Kalifornie nikdy nikoho nenapadlo vinit to, že mají dolar. Špatně hospodařili, to je celé. Vinit z toho společnou měnu, dolar, by byla hloupost. Ale spojení "za řecké dluhy může euro" používá plno komentátorů. Přestože je to podobně absurdní. Stejně tak kurz eura – když je euro moc silné, euroskeptici nadávají a za všechny neduhy viní euro. Totéž dělají, pokud je euro zase "moc slabé". A tváří se přitom, tito vyznavači svobodného trhu, že znají "pravou hodnotu eura" a že trh se v ocenění eura mýlí. To je další ironie. V diskuzích o zavedení eura se také strašilo skokovým nárůstem cen po vstupu do eurozóny. A zase vedle. Ani ve Slovinsku, ani na Slovensku jsem nic podobného neviděl, strašák se rozplynul jako kostka cukru. Národní strašitelé by se měli omluvit.
Může na nynější problémy eurozóny doplatit i Česko, třeba výrazným zpomalením tempa růstu ekonomiky nebo prodražením státního dluhu?
Ale to přeci nejsou problémy eurozóny. Co Maďarsko, co Island? Co USA a Británie, kde krize propukla jako první? Máme občas trošku krátkou paměť. Krize nemá s eurem nic společného. Kdyby EU nebo euro nebyly, krize by přišla také a s vysokou pravděpodobností by byla v Evropě mnohem hlubší. Dokážete si představit, jak by asi vypadal příběh krize, kdybychom tady v Evropě měli 27 a více národních měn? Kdyby nebyla EU, která protekcionismu téměř dokonale brání, vedla by krize k obchodním válkám, vzájemným devalvacím a depreciacím a snaze obohatit se na úkor obchodních partnerů. Euro krizi mírní, nikoli prohlubuje.
Pokračování rozhovoru najdete na serveru Profit.cz