US MARKETOtevírá za: 15 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Pod pokličkou amerického HDP: zlepšení je pouhá iluze

Americká ekonomika vykázala znatelně nižší pokles než v prvním čtvrtletí 2009. Za zlepšení může revize, čistý export a vládní výdaje. Reálná ekonomika však stále klesá.

Mads Kofoed
Mads Kofoed
11. 8. 2009 | 14:24

HDP pokleslo o 1% (ve srovnání s předchozím kvartálem), což je méně, než analytici očekávali. Původně oznámený pokles za 1Q2009 byl revidován z -5,5% na -6,4%. Je zřejmé, že americká ekonomika stále klesá, ale tempo poklesu slábne.

Složky změny amerického HDP

Vládní výdaje … +5,6%

Osobní spotřeba … -1,2%

Soukromé investice … -20%

Export … -7%

Import … -15%

Tím hlavním dílčím segmentem, který k tomuto výsledku za 2Q2009 přispěl, byly vládní výdaje (+5,6% za 2Q2009), osobní spotřeba ubrala 1,2%, soukromé investice skončily s výsledkem -20%, export poklesl o 7%, import ovšem o 15% a tak se čistý export projevil nakonec kladně.

Vládní výdaje

Vládní výdaje se celkově podílí na americkém HDP ve výší 20%. Byly hlavním motorem současného zlepšení. Pojem vládní výdaje v Americe zahrnuje výdaje federální, výdaje jednotlivých států a místí, komunální výdaje.

*Máme věřit, že zvýšené utrácení těchto autorit podpoří osobní spotřebu, která je nutná k tomu, aby se zlepšení poklesu HDP nestalo pouhou iluzí? *

Uvažujme následovně. Jednotlivé státy připravovaly v uplynulých měsíc rozpočty na další fiskální rok, který v Americe pro mnohé z nich začíná prvního července. Nevyhnuly se úsporným opatřením a škrtům na straně výdajů.

Máme věřit,že se tohle neprojeví ve spotřebě za 3.kvartál? Dotkne se to zaměstnanců státní správy, jejichž platy jsou buď sníženy nebo o práci přijdou, dotkne se to obyvatelů států, jimž rozpočet neumožní poskytovat takové služby, na jaké byli zvyklí. I když se výdaje na federální úrovni zvyšují, snížení výdajů na úrovni jednotlivých států se na HDP projeví poklesem o 0,3%.

Za druhý kvartál také vzrostly výdaje na obranu, a to o 13,3% ve srovnání s předchozím kvartálem. Celkově národní obrana tvoří 27% amerických vládních výdajů a tak tento segment přispěl dalšími 0,67% k lepšímu HDP. Jinak by ho musela naradit osobní spotřeba a soukromé investice, aby se HDP udrželo na lepších úrovních.

Vládní stimuly do teď fungovaly, ale rostoucí deficit se bude muset začít splácet. A to bude mít negativní dopad na osobní spotřebu. Jinak řešeno, vláda tlačí poptávku násilně masivním utrácením. A tato poptávka bude v budoucnu najedou citelně chybět. Nadšené publikum v podobě veřejnosti si to však neuvědomuje, soudě podle rostoucích akciových trhů.

Pozn. Procentuální změny jsou anualizované, změny jsou uvádeny mezikvartálně.

Soukromé investice

Soukromé investice propadly o 20% ve srovnání s prvním čtvrtletím, částečně v důsledku snižování zásob. S tím, jak klesají tržby, firmy dělají jedinou rozumnou věc a tou je právě redukce, vyprodávání zásob. Jejich opětovné budování, možná už v tomto čtvrtletí, bude mít na HDP pozitivní vliv. Bude to ale stále pouze „technické“ oživení a to do doby, než začnou stoupat prodeje.

Každý výrobek na skladě představuje náklady spojené s výrobou, ovšem příjmy z jeho prodeje chybí. Vyrábět na sklad znamená snižovat zisky. Ty jsou však na tak nízkých úrovních, že firmy k tomuto kroku přistoupí až ve chvíli, kdy uvidí skutečný obrat v reálné ekonomice. Poměr zásob k objemům prodejů je totiž stále vysoký, v kontextu historického srovnání. A tak zásoby ještě mohou dále klesat, než uvidíme konečně obrat.

Míra úspor domácností vzrostla na 6,9% v květnu 2009 z 0% v červnu 2004. I když vítáme zvýšení spor, tak si zároveň nemyslíme, že to bude mít pozitivní dopad na soukromé investice. Američtí spotřebitelé jsou vysoce zadlužení a tak úspory použijí spíše na splacení svých závazků. Navíc úspory je třeba rozlišovat od investic, kapacity jsou využity v průměru na 68% a tak investice v mnoha oblastech ani nejsou třeba.

Osobní spotřeba

Ve druhém čtvrtletí poklesla o 1,2%, přičemž příjmy společností klesly v Americe o 17% od svého maxima a zisky o 31%. Jak tedy vysvětlit, že osobní spotřeba klesá dosud tak málo? Zadlužení domácností dosáhlo maxima v říjnu roku 2008 a od té doby spotřebitelé pouze přestali financovat svoji spotřebu dalšími úvěry. To znamená, že Američané, více než půl roku v recesi, pokračují v utrácení dál. Zadlužení domácností pokleslo mezikvartálně pouze o 3,7%.

V osobní spotřebě se ještě neprojevila zvýšená míra úspor. A ta během druhého čtvrtletí nadále rostla. Nadcházející měsíce tak budou zápasit se zvyšujícími se úsporami a když k tomu přičteme fakt, že osobní příjmy v červnu poklesly, může to vyústit v revizi celkové spotřeby směrem dolů.

Stále vysoká nezaměstnanost také není motorem pro růst. Navíc vláda zalila trh obrovským množství peněz a výsledkem je, že spotřeba poklesla o 1,2%, tedy dvakrát více, než se očekávalo. Podpora vlády směrem k domácnostem se zvýšila o 30% a výsledkem je -1,2% v osobní spotřebě.

To znamená, že něco nefunguje, jak se očekávalo a naznačuje tak další možný vývoj. Tím je další pokles spotřeby ve třetím čtvrtletí, pokud vláda opět nenapumpuje do ekonomiky další stimulační balíček.

Ekonomika bez vládních výdajů

Pokud odmyslíme utrácení a podporu vládních autorit a změříme se na vlastní ekonomiku, její soukromé jádro, zjistíme, že to vykázalo pokles o 3% nyní a o 5% v prvním čtvrtletí. Soukromé ekonomické aktivity tak stále klesají výrazným tempem. I když se tempo zmírňuje, k růstu to má ještě daleko

Pro reálnou ekonomiku bude klíčové začít snižovat jednak státní dluh, jednak dluhy domácností. Zda se ekonomika vrací k normálu, poznáme na zlepšení tzv. tvrdých indikátorů, jako jsou výpovědi, osobní příjmy, průmyslové produkce, obrat firem.

Pozn. Procentuální změny jsou anualizované, změny jsou uvádeny mezikvartálně.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa