Éra levného kapitálu končí

Po 30 letech laciných a snadno dostupných peněz přijde růst úrokových sazeb. Vyplývá to ze studie společnosti McKinsey. Vydělá ten, kdo má naspořeno.
Nedávné splasknutí globální úvěrové bubliny přišlo po 30 letech. Během nich kapitál výrazně zlevnil a stal se mnohem dostupnějším. V současné době zůstávají úrokové sazby při zemi. Mimo jiné kvůli špatné ekonomické situaci vyspělých zemí, slabé poptávce zadlužených domácností po úvěrech a snaze centrálních bank podpořit hospodářský růst.
V důsledku toho začalo mnoho lidí považovat nízké úroky za standard. Jak však vyplývá ze studie poradenské společnosti McKinsey, éra levných peněz v následujících letech zřejmě skončí. Hlavním důvodem je to, že se rozvojové země ocitly na prahu jednoho z největších stavebních boomů v historii.
Stavební boom na emerging markets
Na jedné straně zvyšuje rychlá urbanizace těchto zemí poptávku po investicích do nové infrastruktury. Firmy budou muset vybudovat nové výrobní kapacity a nakoupit stroje. Jejich zaměstnanci pak investují do zlepšení svého bydlení.
Na druhé straně stárnoucí populace a snaha Číny podpořit domácí poptávku sníží globální úspory. Svět může být na prahu nové etapy, během níž bude potřeba investic, tedy kapitálu, vyšší než ochota šetřit. Důsledkem bude růst úrokových sazeb a menší ochota půjčovat. To naopak zbrzdí růst a omezí investice.
Studie McKinsey vychází z toho, že nízké úrokové sazby nemá na svědomí zvýšená míra úspor, která by byla důsledkem rostoucí poptávky po kapitálu. Jeho převis je výsledkem propadu investic – poptávky po penězích. "Od 70. let se podíl globálních investic na HDP snížil z 26,2 na dosavadní minimum 20,8 procenta v roce 2002," uvádí se v analýze. V přepočtu na absolutní čísla to znamená, že pokud by tento podíl zůstal na úrovni 70. let, celosvětové investice by v letech 1980 a 2008 byly o 20 bilionů dolarů vyšší než ve skutečnosti. Jen pro představu: jde o částku, která přesahuje HDP všech 27 členů Evropské unie za rok 2008!
Změna v zaměření investic
Studie McKinsey ve většině svých scénářů budoucího hospodářského vývoje předpokládá, že globální poptávka po investicích opět poroste a do roku 2030 přesáhne 25 procent HDP. To by znamenalo 24 bilionů dolarů ve srovnání s dnešními 11 biliony.
Investovat budou zejména rozvíjející se, nikoli vyspělé země, a proto se posune i zaměření investic k infrastrukturním projektům a rezidenčnímu bydlení namísto například obnovy dnešních továren.
Dle projekcí budou v roce 2030 obnášet investice do infrastruktury čtyři, rezidenčního bydlení pět a do ostatních produktivních aktiv patnáct bilionů dolarů.