US MARKETZavírá za: 3 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Finanční krize: Ta další přijde v roce 2015

Analytik Barrie Wilkinson jako jediný v Davosu varoval, že finanční systém se opět řítí do záhuby. Katastrofu však prý lze odvrátit.

Lukáš Novotný
Lukáš Novotný
7. 2. 2011 | 6:15
Ekonomika

Píše se rok 2015 a bankéře Johna Bankse budí nad ránem telefon. Volá firemní právník a nemá dobré zprávy. Jedna z nejstarších britských bank, jejíž agresivní expanzi na rozvíjející se trhy Banks v minulých letech vedl,¨nedávno byl dokonce jmenován členem řídícího výboru, vyhlásí zítra bankrot. Rozvalen v královské posteli své prostorné klimatizované ložnice už John do rána nezabere. Přemýšlí, co se vlastně za poslední čtyři léta pokazilo.

Fiktivní příběh či zlý sen? Možná. Nikoli však v představách Barrieho Wilkinsona, partnera londýnské konzultační společnosti Oliver Wyman. Osmatřicetiletý analytik se studií The Financial Crisis of 2015: An Avoidable History (Finanční krize 2015: Historie, jíž se lze vyhnout) postavil na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu trochu mimo hlavní proud.

Zatímco politické elity i jejich byznysoví spoluhráči vesměs optimisticky poukazovali na oživení globální ekonomiky a pokrok, kterého se po finanční krizi podařilo dosáhnout, Wilkinson varoval před příchodem nových nesnází.

"Vše, co způsobilo nedávnou krizi – uvolněná měnová politika a nerovnováha v mezinárodním obchodě – je v současnosti ještě větším rizikem než dříve," upozornil. "Základní problémy se vůbec nevyřešily." Wilkinsonova 24stránková studie popisuje, jak se banky mohou podílet na přifukování nových bublin, protože nebudou ochotné se smířit s nižšími zisky v důsledku vyšších kapitálových požadavků. Vynahrazovat si je budou na komoditních trzích a rozvíjejících se ekonomikách.

Ke zkázonosnému vývoji se přidají i regulátoři, kteří stanovením všemožných omezení a zákazů přinutí banky přesunout aktivity do značně rizikových neregulovaných fondů.

Snížit finanční páku

Zpráva nabádá bankéře i jejich akcionáře, aby se vyrovnali s tím, že vysoké výnosy z minulosti nejsou udržitelné. Dle Wilkinsona by měli lépe vyhodnocovat rizika, zejména v oblastech, které vytvářejí nezvykle vysoké zisky.

"Banky musejí snížit míru finanční páky," doporučuje absolvent Trinity College University of Cambridge.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

EkonomikaFinanční krize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa