US MARKETZavírá za: 4 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Inflace: Klepou vyšší ceny na dveře?

Ceny v obchodech, na čerpacích stanicích i vyúčtování služeb rostou, a navíc je v tuto chvíli opravdu těžké získat nějaký skutečný výnos z úspor. Kvůli dopadu růstu cen komodit to dnes platí po celém světě. Ani tak to nevypadá, že by centrální banky (kromě ECB) chystaly boj s inflací a zvyšovaly úrokové sazby.

Radovan Novotný
Radovan Novotný
16. 4. 2011 | 9:00
Inflace

Exitová strategie (tedy strategie stahování likvidity a zvyšování úrokových sazeb) by sice měla začít v "nepříliš vzdálené budoucnosti", ale kdy to bude a zda vůbec, jasné není.

Inflace nejen v Anglii

Je duben 2011 a vypadá to, že cenová inflace zase jednou zaklepala na dveře. Inflace spotřebitelských cen v Anglii vyšplhala na 28měsiční maximum již v únoru. Index spotřebitelských cen zde poskočil ze 4 procent v lednu na 4,4 procenta v únoru, na nejvyšší hodnotu od října 2008.

Podle některých tamních komentářů mají být hlavními inflačními činiteli vnější síly, cenový mechanismus a cena ropy. Svůj vliv zde sehrála i změna sazby daně z přidané hodnoty. Zaznělo zde i inflační varování, že inflace by zde v následujících měsících mohla v meziročním srovnání dosáhnout až 5 procent.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Inflace má být významným rizikem i pro následující měsíce nejen na britských ostrovech. Ceny na světových trzích se díky cenovému mechanismu postupně přelévají do cen domácích.

Když úspory nenesou výnosy

Ceny v obchodech, na čerpacích stanicích i vyúčtování služeb rostou, a navíc je v tuto chvíli opravdu těžké získat nějaký skutečný výnos z úspor. Počet v Anglii publikovaných článků a komentářů věnujících se tomu, jak porazit inflaci, narůstá. Inflace má být potenciální hrozbou nejen pro důchodové zabezpečení a pro všechny, jejichž hospodaření se opírá o inflačně neindexované příjmy. Britští senioři, kteří žijí z pevné (inflačně neindexované) renty, jsou právem znepokojení a musejí si utahovat opasky.

Nejlepší v Anglii aktuálně dosažitelná úroková sazba je 4,5 procenta ročně v případě dlouhodoběji uložených úspor. V nabídce byla i roční úroková sazba ve výši 5 procent, ale vzhledem k ohromující poptávce ze strany vkladatelů byla sazba záhy snížena. Zájem o dlouhodobějšího uložení peněz za tyto sazby je velký, ale v této souvislosti zaznívají i varování. Analytici varují, aby střadatelé za podmínek, kdy jsou sankce za výběry kruté, zvážili nebezpečné zamykání peněz na čtyřletý nebo pětiletý fix, umožňující dosáhnout na lepší úrokový výnos. Mezi komentáři se naopak objevují výzvy a doporučení ke zvýšení investic do akcií, rozvíjejících se trhů a do komodit. Hledání těchto investičních příležitostí má být způsobem, kterým se lze vyrovnat se zhoubnými inflačními účinky.

Přestřelení inflačního cíle

Inflace spotřebitelských cen nyní v Anglii dosahuje více než dvojnásobku inflačního cíle ve výši 2 procent. Zástupci centrální banky (Bank of England) poprvé připustili, že by se inflace mohla přehoupnout i přes 5 procent. Inflace má v tomto roce zůstat mezi 4 a 5 procenty, a to i když předchozí prognóza hovořila maximálně o 2,8 procenta. Nebude-li možné zvrátit zvyšování cen ropy, je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti se bude inflace i nadále pohybovat nad dříve očekávaným cílem. Britská centrální banka situaci komentuje, že inflace by měla klesnout zpět k inflačnímu cíli do roku 2012.

Cenově inflační skok teoreticky podle učebnicových pouček zvyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb. Jenže zástupci státem zřízené centrální banky se ke zvyšování moc nemají a musejí jednat opatrně, aby nedošlo k vykolejení ekonomiky. Britské ekonomice se moc nedaří, trh práce ani trh s bydlením nijak neožívají.

V posledních třech měsících roku 2010 také nastal neočekávaný pokles britského HDP o 0,6 procenta, oficiálně připisovaný za více než století nejchladnějšímu prosinci. Vláda je nucena šetřit, stav ekonomiky, stejně jako předpoklady, vyhlídky a prognózy inflace naznačují udržení uvolněné měnové politiky.

A tak britští centrální bankéři většinou hlasů hlasovali ve prospěch zachování úrokových sazeb na historickém minimu 0,5 procenta a trvají na tom, že cenově inflační tlak přichází z dočasných cenových šoků, jako jsou rostoucí ceny potravin a ropy.

Inflační cílování v české kotlině

Přestřelení inflačního cíle jsme v Česku zažili v roce 2008. Tehdy byla inflace nad inflačním cílem České národní banky, a z pohledu komentářů zaznívajících z ČNB šlo o "jednorázovou epizodu", něco, co po roce odezní. Tehdy jsme mohli vyslechnout, že "...některé ceny v českých obchodech začaly růst rychleji, než jsme byli řadu let zvyklí. Ceny potravin zaskočily nejen odborníky, ale i širokou veřejnost...".

V roce 2011 je česká inflace prozatím pod inflačním cílem, v České republice máme meziroční růst cen čtvrt procentního bodu pod dvouprocentním inflačním cílem. I u nás proinflačně působí vnější vlivy, jako jsou vyšší světové ceny komodit, zejména energií. I když vše tlumí silnější kurz koruny, statisticky pozorované jsou už rostoucí ceny na straně výrobců. Do budoucna zde ceny porostou vlivem plánovaného zvyšování daně z přidané hodnoty.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Inflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa