Investice, nebo spekulace? Na co vsadit v dnešní nejisté době?

Současné turbulence na světových burzách mohou dělat z pohledu aktuálního tržního ocenění držených cenných papírů vrásky na čele. Ztratit během týdne třebas padesát tisíc se tak často nepodaří a nutně to vyvolává emoce. Vnitřní hlas šeptá: "raději vystup, dokud je čas." Moudrý investor pod tlakem aktuálního tržního ocenění v panice neprodává, protože ví, že burza není kasino.
Na burze nejde výdělky najít, musíme je hledat
Věhlasný investor André Kostolany (1906 - 1999) říkal, že peníze si lze na burze najít, získat je, a to se podaří jen někomu. V jednom rozhovoru Kostolany upozornil, že "na burze se dají peníze získat, ale podaří se to maximálně 10 procentům z účastníků burzy."
Ten, kdo kupuje cenné papíry jako způsob dosažení rychlého kapitálového výnosu, bývá označen jako spekulant. Spekulanti se snaží "levně koupit a draze prodat", popřípadě obchodovat nakrátko a "draze prodat a levně koupit". Cílem spekulanta je za pár dní připsat zhodnocení. Spekulativní aktivity nejsou něčím špatným. Informované spekulace pomáhají vyhladit kolísání v poptávce a nabídce, a tedy i cenách a kurzech. Trh je také více likvidní, vždy je tu někdo, kdo je ochotný koupit nebo prodat.
Moudří investoři, na rozdíl od spekulantů, sledují své finanční cíle, mají investiční horizont a uvážený přístup k vytváření svého portfolia. Moudrý investor si podle představy slavného fundamentálního investora Warrena Buffetta dokáže snadno představit, že po uskutečněném nákupu akcií může být dalších pět let burza zavřena, kdy nebude možné akcie prodat. Není tolik důležitá cena akcie, ale hodnota, která je za peníze získána.
Investování: Nepropadněte davovému šílenství!
Turbulence na světových burzách
Kdo věří v rychlý růst, je v burzovní hantýrce označován jako "býk". Naopak ti kdo věří, že později nakoupí levněji, jsou označováni jako "medvědi". Grafy akciových indexů v dobách propadů naznačují, že medvědí nálada převládá, panuje nedůvěra a strach. Dění na finančních trzích připomíná jízdu na horské dráze.
Historie ukazuje, že všeobecný boom a hospodářské úspěchy byly doprovázeny rostoucími cenami akcií. Ve špatných dobách lze naopak očekávat, že ceny akcií budou nízké, a věřitelé budou upřednostňovat pevně zúročitelné cenné papíry.
Obchodování na burze a oceňování cenných papírů
Burza cenných papírů představuje instituci, která umožňuje koupit nebo prodat cenné papíry, jako jsou akcie, dluhopisy nebo investiční certifikáty. Emise akcií umožňuje získat akciový kapitál, a financovat jím aktiva potřebná pro byznys akciové společnosti. Emisí dluhopisů může firma získat kapitál potřebný pro financování podnikatelského záměru. Veřejné rozpočty své deficity platí prostředky získanými prodejem dluhových cenných papírů. Fondy k financování prodávaných cenných papírů mohou na burzu přitékat přímo od veřejnosti (obchodováním na vlastní účet), případně prostřednictvím institucionálních investorů.
Věřitelé potřebují způsob, kterým mohou v případě potřeby prodat "second-handové" cenné papíry, a zajištění takové zpeněžitelnosti je jedním z úkolů burzy. Sekundární trh, na kterém jsou obchodovány "second-handové" cenné papíry, je pro hladké fungování kapitálového trhu nezbytný.
Sekundární trh nabízí způsob, kterým mohou být cenné papíry rychle a snadno opětovně prodány nebo nakoupeny. Stejně tak jako se někdo potřebuje cenného papíru zbavit a prodat ho, existují osoby nebo instituce, které mají prostředky určené pro investování a rádi vhodný cenný papír koupí.
Míra nákupu a prodeje v dílčí okamžik bude záviset na různých faktorech. Kdo kupuje cenný papír hledá dobrou návratnost své investice, buď ve formě úroku nebo zisku. V rozhodnutí o koupi nebo prodeji vedle psychologických faktorů hraje roli také míra nejistoty a riziko. Investor obecně žádá, aby hodnota jím drženého cenného papíru rostla, zatímco bude získávat vysoký příjem. Komplikací ovšem je, že tyto cíle jsou vzájemně se vylučující.
Jako příklad vezměme dílčí akciovou společnost, která měla dobrý rok a ohlásila vyšší dividendy. Lze předpokládat, že kurz akcií této firmy po zveřejnění zprávy poroste. Kupující budou mít zájem podílet se na výnosu, ovšem prodávající dotčeného cenného papíru nebudou ochotni se svého výnosu vzdát. Rostoucí kurz akcie v tomto případě zajistí, že stávající držitelé akcie díky růstu kurzu získají kapitálový výnos. Nový kupující bude muset prostě za nákup akcie s růžovými vyhlídkami zaplatit více, a tak jeho skutečný výnos bude nižší. Podobně výsledky pod očekávání, které nedávno oznámila společnost E.ON, investory zklamaly. Jenže kdo mohl vědět, že politici zavelí k odklonu od jádra?