Zapomeňte všechno, co víte o trzích

Vše, co lidé vědí o akciích a finančních trzích, je špatně. Před pár dny to v poznámce klientům uvedl hlavní akciový stratég Morgan Stanley Adam Parker. Trhy podle něj prošly dramatickým vývojem a investory, kteří se při obchodování řídí starými metodami a poučkami, čeká studená sprcha.
Parker své tvrzení vysvětluje tím, že společnosti jako Amazon nebo Google (nově Alphabet) změnily způsob, jakým se investoři dívají na veřejně obchodované cenné papíry. Podniky, jež trhům dominují dnes, jsou ve všech ohledech diametrálně odlišné od těch, které burzám vládly před lety, zdůrazňuje stratég.
"Již několik let upozorňujeme na nesoulad mezi vývojem americké ekonomiky a zisků firem. Zdá se, že ekonomice se daří výrazně hůře než korporátnímu sektoru," píše Parker. "Není ale namístě hned tvrdit, že tento zřejmý nesoulad skončí. Někteří investoři tvrdí, že marže jsou již několik let příliš vysoké, my se ovšem domníváme, že většina zavedených ukazatelů je pro srovnávání současné situace s historií v časových rámcích kratších deseti let (ne-li vždy) irelevantní," pokračuje stratég. Podle Parkera tedy není nezbytně nutné, aby vývoj ziskovosti firem začal více korelovat s vývojem amerického HDP.
Parker připomíná také některé neobvyklosti. Google například dosahuje ročních tržeb kolem 70 miliard dolarů, ačkoli nemá žádné skladové zásoby. Amazon by zase mohl akcionářům vyplácet slušné dividendy, ale raději všechny zisky investuje do inovací a dalšího rozvoje svého byznysu, takže mnohdy vykazuje dokonce ztráty. Přesto investoři akcie Amazonu milují.
"Tržby Amazonu během akce Amazon Prime Day byly letos vyšší než celkové tržby prodejců během slevové akce Black Friday. To je příklad toho, jak nová ekonomika nahrazuje starou a jak historické vztahy mezi ekonomickými ukazateli a reálnou spotřebou postupně ztrácejí výpovědní hodnotu. Jednoduše nelze vzít to, co platilo v roce 1975, a použít to dnes," říká Parker.
Více než pětina firem z jednoho a půl tisíce podniků s největší tržní kapitalizací nemá stejně jako Google vůbec žádné skladové zásoby. Před třiceti lety přitom nemělo skladové zásoby jen 5 % firem z 1 500 největších podniků podle tržeb.
"Náš výhled počítá s tím, že se v následujících letech bude dařit firmám ze sektoru zdravotní péče nebo technologického odvětví, zatímco společnosti z průmyslového odvětví či těžaři budou zažívat horší časy. To přitom může trvat delší dobu a trend nemusí skončit jen proto, že něco takového naznačují historická data," dodává v poznámce klientům Parker.
Zdroj: Morgan Stanley