PIIGS: Prasátka opět na scéně

Nějakou dobu o nich nebylo tolik slyšet, ale v posledních týdnech se problematické země z jihu Evropy opět hlásí o slovo. Dobrou zprávou je, že nejde o vyloženě katastrofické scénáře, na které byli investoři donedávna zvyklí. Opatrnost je ale namístě, přílišný optimismus by byl chyba.
Tři ze čtyř zemí ze seskupení zvaného PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko) se sice pomalu vzpamatovávají z nejhoršího, díky čemuž mediální zájem o ně trochu opadl, v posledních týdnech o sobě ale opět daly vědět.
Řecké banky jsou na tom lépe, než se čekalo
Začněme tou lepší zprávou. Řecké banky podle agentury Reuters možná budou potřebovat na svou rekapitalizaci méně peněz, než se čekalo. Namísto 25 miliard eur "pouze" 10 miliard, přičemž zbylých 15 miliard by se dalo využít jinde.
Přes tuto dobrou zprávu není nikde psáno, že situace v Řecku je vysloveně růžová a je po problémech. Je stále několik oblastí, v nichž je shoda věřitelů a Atén stále v nedohlednu, a to, že Řecko zvládne včas splnit podmínky dané věřiteli, aby získalo přístup k penězům ze třetího záchranného balíku, není jisté. Situace se ale zatím vyvíjí tím "klidnějším" směrem.
Pyrrhovo vítězství pravice v Portugalsku
Horší je to v Portugalsku, kde sice volby vyhrála středopravicová koalice, získala však pouze 38,5 % hlasů a ztratila většinu v parlamentu. I přes počáteční nadšení se dalo očekávat, že reformní vláda bude mít s prosazováním svého programu nemalé problémy, a pesimistické prognózy se naplnily. Levicové opozici se díky většině podařilo svrhnout vládu již po 11 dnech a ke slovu se dostanou socialisté podporováni krajní levicí.
To podle všeho znamená konec reforem, díky nimž se země dostala z nejhoršího, opustila záchranný program, dosáhla celkem stabilního růstu a nezaměstnanost v zemi klesla na pětileté minimum. Lze tedy očekávat nastolení populistické politiky, konec reforem a úsporných opatření, v nejhorším případě pak někteří experti očekávají až řecký scénář. Tyto ne zrovna optimistické vyhlídky se projevují růstem výnosů vládních dluhopisů Portugalska.
Katalánci stále chtějí dát Španělsku sbohem
Dalším regionem, kde lze očekávat v nadcházejících týdnech a měsících vypjatější náladu, je Španělsko, respektive Katalánsko, jehož parlament přijal rezoluci o nezávislosti. Katalánci se dlouhodobě snaží oddělit, Madrid o tom nechce ani slyšet. V každém případě se snahy o oddělení v poslední době stupňují, což nepřidává na jistotě investorům ani ekonomům.
Země má, podobně jako Portugalsko, to nejhorší snad za sebou, oddělení nejbohatšího regionu, který zabezpečuje pětinu HDP Španělska, by však mohlo cestu reforem zkomplikovat. O žádnou katastrofu zatím nejde, ale opatrnosti nikdy není dost. Stejně jako v prvních dvou příkladech.
Zdroj: Bloomberg