US MARKETOtevírá za: 13 h 24 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,41 %

Lahůdka od BoAML: Index S&P 500 během 10 let zdolá metu 3 500 bodů, recese v USA nepřijde dalších 12 let

Stratégové z Bank of America Merrill Lynch na základě ukazatele P/E a regresní analýzy přišli na to, že průměrný výnos indexu S&P 500 v následujících deseti letech bude 8 %. Připadá vám to jako věštění z křišťálové koule? Možná, BoAML tomu ale věří. Nebo to tvrdí.

Základem pro stanovení ocenění akcie (nebo třeba celého trhu) je ukazatel P/E, tedy poměr ceny a zisku. Když je nad dlouhodobým průměrem, jsou akcie drahé, když pod ním, jsou levné. To, že jsou akcie levné, ale nemusí znamenat, že jsou vhodné k nákupu a naopak. Samotný ukazatel P/E je tudíž jako prognostický nástroj poměrně nespolehlivý. Ale podle Bank of America Merrill Lynch je přesto poměrně důležitý.

Normalizovaný P/E

"Podle našich analýz je ukazatel P/E poměrně špatným krátkodobým indikátorem vývoje cen akcií, ale prakticky nenahraditelným v případě dlouhodobých výnosů," říká vedoucí akciových stratégů v BoAML Savita Subramanian. "Ocenění akcií historicky objasňuje 60–90 % následných výnosů v desetiletém horizontu. Ale normalizovaný (průměrný) P/E – námi preferovaný ukazatel ocenění – objasňuje až 80–90 % výnosů v následujících 10-11 letech."

Nejde však pouze o klasický, samostatný zprůměrovaný ukazatel P/E. Subramanian se svým týmem testovala vztah mezi P/E a 12měsíčními výnosy s použitím koeficientu determinace R na druhou, který ukazuje rozptyl dat kolem regresní přímky (lineární regrese). Čím vyšší je R na druhou, tím vyšší je vypovídací hodnota P/E. Z toho stratégové vypozorovali, že čím delší je časový horizont, tím lépe ocenění indikuje dlouhodobou návratnost.

Zajímavá čísla, kterým nelze věřit

Subramanian je přesvědčena, že index S&P 500 bude v následujících deseti letech pokračovat v růstovém trendu. "Na základě současných ocenění regresní analýza říká, že v následujících deseti letech lze očekávat roční výnosy kolem osmi procent a s 90% pravděpodobností se budou pohybovat v intervalu 4–12 %. I když je tato hodnota nižší než průměrných 10 % za posledních 50 let, alokace aktiv je hra s nulovým součtem. Na pozadí pomalého růstu a ubývající likvidity je podle našeho názoru 8% růst celkem zajímavý. Při 2% dividendovém výnosu si myslíme, že index S&P 500 dosáhne v průběhu příštích 10 let 3 500 bodů, což by znamenalo roční výnosy kolem 6 %."

Statistika je nepochybně zajímavá věda, ale tento způsob jejího využití už trochu zavání šamanstvím. Nebere v úvahu celkovou situaci na trzích ani jakékoli nečekané události. Jako kuriozita to může fungovat dobře, ale jako nástroj pro investiční rozhodování podobné predikce nemohou sloužit. Nebo by neměly.

Není se co divit, že pro rok 2016 banka ponechává výhled na relativně skromných 2 200 bodech indexu S&P 500.

Recese nebude

A ne dost na tom. Ethan Harris, hlavní ekonom BoAML, nabízí svůj makroekonomický výhled na příští dekádu. Za zmínku stojí, že nepředpokládá recesi v USA do roku 2027. "V tak dlouhodobém výhledu je prakticky nemožné odhadnout, kdy přijde recese, jakkoli statisticky by v tak dlouhém období nějaká přijít měla," píše k tomu lakonicky.

Ještě lakoničtější by proto měl být názor každého alespoň trochu soudného investora na podobné predikce. Pokud nelze v tak dlouhodobém výhledu prognózovat recesi, jak je možné odhadovat růst? Harris navíc před rokem a půl v podobné zprávě uváděl čísla, která se od jeho současných výhledů výrazně liší. Proč by tedy měl mít pravdu tentokrát?

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

Americká ekonomikaAmerické akcieP/ES&P 500Výhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika