Fed se chystá na hladké přistání, ale neumí zacházet s kniplem

Prosincové zvýšení základní úrokové sazby Fedu, první po více než devíti letech, trh přijal veskrze pozitivně. Investory mimo jiné potěšilo, že bude centrální banka USA v dalším zvyšování sazeb velice opatrná. Ne všichni jsou ale s kroky a plány Fedu spokojeni.
Část skeptiků tvrdí, že se Fed v prosinci unáhlil. Upozorňují, že v historii lze nalézt nespočet příkladů, kdy centrální bankéři rychleji jednali, než mysleli. Příkladem je snižování úrokových sazeb jen krátce poté, co je banky předtím zvyšovaly. To se v posledních letech týkalo například Norska, Austrálie, Švédska, Nového Zélandu, eurozóny či Dánska.
Nyní, když americká centrální banka po více než devíti letech rozhodla, že její základní úroková sazba vzroste z rekordního minima o 25 bazických bodů na 0,25–0,5 %, roste počet těch, kteří se bojí, že to budou právě Spojené státy, kdo se k této skupině přidá.
Podle Davida Kellyho, hlavního globálního stratéga JPMorgan Funds, je ovšem hrozba přesně opačná, avšak se stejně zničujícími konsekvencemi. "Fed pilotuje letadlo a připravuje se na hladké přistání, jenže ti, kdo sedí za kniplem, nevědí, jak s ním zacházet," říká.
Kelly zastává názor, že je americká ekonomika dost silná nejen na již provedené první zvýšení sazby, ale rovnou na kontinuální růst sazby razantním tempem.
Největším rizikem je proto podle stratéga nyní to, že Fed bude sazbu zvyšovat příliš pomalu, v důsledku čehož dojde k přehřátí ekonomiky a následně k jejímu pádu zpět do recese. Totéž se podle něj může stát, pokud míra nezaměstnanosti v USA spadne pod úroveň přirozené nezaměstnanosti, která se podle ekonomů nachází někde poblíž současných 5 %. "Existuje reálná hrozba, že se pod úroveň přirozené míry nezaměstnanosti dostaneme dříve, než se úrokové sazby vrátí do normálu," upozorňuje.
Kelly připomíná, že v letech 2012 až 2014, kdy americká ekonomika posílila každý rok o 2,2 až 2,4 %, míra nezaměstnanosti každých dvanáct měsíců klesla přibližně o jeden procentní bod. V poslední prognóze Fed odhaduje, že ekonomika USA bude pokračovat v růstu dosavadním tempem, avšak míra nezaměstnanosti se bude snižovat již jen o 0,2 až 0,4 procentního bodu za rok. "To je špatná předpověď. Míra nezaměstnanosti bude klesat rychleji, a Fed by tak měl sazby zvyšovat razantněji," upozorňuje. Problém je ale podle něj v tom, že centrální banka USA toto volání nevyslyší, protože se bojí, jak by na rychlejší růst sazeb zareagovaly trhy.
"Řeknu k tomu jediné: Připoutejte se!" dodává Kelly.
Zdroj: JPMorgan