Co Twitter dal: Všechno špatně (zase)?

Tentokrát něco o panice kvůli jednomu špatnému dnu, který ale z historického hlediska nebyl až tak špatný, o velkých ztrátách miliardářů, které stejně nikoho nebolí, o prodávajícím Warrenu Buffettovi a o novém dělení ETF a netrpělivosti obchodníků.
1. Panika a média
Stačí čtyři dny poklesů zakončené jedním výraznějším propadem, aby CNBC řešila zmatek na trzích.
Osobně bych byl pro, aby konečně přišel nějaký pořádný pád, ale podle médií se řídit příliš nelze. Vždy se najde důvod, proč by měly trhy klesat.
2. Velké ztráty?
Americké akcie v pondělí ztratily okolo 3 %, letos nejvíce. Stále je to ale pod dlouhodobým průměrem.
Panika na trzích nastala i přesto, že americké akcie jsou od začátku roku stále v zisku okolo 15 %. Obecně je navíc nesmysl určovat si jako začátek sledovaného období start nového roku.
3. Chudnoucí miliardáři
500 nejbohatších lidí ztratilo v pondělí 117 miliard dolarů majetku. 18 miliardářů přišlo o více než miliardu, přičemž největší ztrátu (až 4 miliardy) utrpěl šéf společnosti LVMH a nejbohatší Evropan Bernard Arnault. Zpráva jistě dělá radost chudým, oněch 500 nejbohatších lidí ale zřejmě nechává chladnými. Ale čísla jsou to hezká a přitáhnou pozornost.
Mimochodem, jeden z miliardářů, možná ten mezi investorskou veřejností nejznámější, letos prodal více akcií, než je u něj běžné.
4. ETF
Dělení investorů na smart money a dumb money již není tolik v módě. Není se co divit, většina smart money nikdy nebyla dost chytrá. Eric Balchunas je rozdělil na obchodníky a alokátory a podle nich rozdělil také ETF. První skupina investuje do likvidních ETF, jako jsou SPY, QQQ a podobně, druhá skupina do nástrojů od společností Vanguard a Schwab a vyznává spíše dlouhodobý přístup. A je vidět, že stačí pár špatných dnů a obchodníci utíkají ve velkém. Ti druzí spíše vyčkávají.