US MARKETZavírá za: 4 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Vietnam – království rýže a investiční příležitost

Pro investory, kteří si mohou dovolit komfort dlouhodobého výhledu, je vhodné investovat do rozvojových trhů v Asii – do zemí s dobrou demografickou strukturou, politickou stabilitou, vymahatelností práva a solidním makroekonomickým zázemím. Asie v současné době prožívá enormní růst produktivity, který je založený nejenom na vysokých investicích, ale i na prudkém růstu obchodu mezi jednotlivými asijskými státy. Velký potenciál má mimo jiné vietnamská ekonomika.

Jan Kaška
Jan Kaška
6. 4. 2010 | 9:00
ETF

Kdo by měl zájem investovat do růstu vietnamského hospodářství jako celku, může využít například ETF s označením VNM. Jedná se o koš společností s převahou finančního, průmyslového a energetického sektoru. Toto ETF v pětiletém horizontu vykazovalo nízkou korelaci s indexem S&P. Tento ETF existuje pouze osm měsíců, proto se podívejme na vývoj podkladového vietnamského indexu.

Při porovnání valuací nevypadá vietnamský index příliš levně. S očekávaným P/E v roce 2011 na úrovni 11,5 je například dražší než Jižní Korea (9,70), Thajsko (10,32) či hongkongský Hang Seng China (11,2). Nákupy je tedy nyní dobré odložit a vyčkat na korekci, případně rozložit lineárně v čase a cílovat nižší průměrné nákupní ceny.

Důvody vietnamského optimismu

Populační dividenda

Z celkové populace (85 milionů lidí) je polovina mladší 25 let, což zakládá do budoucna na velice silný nárůst počtu práceschopných obyvatel. S ohledem na stárnutí populace a zhoršování poměru mezi produktivním a neproduktivním obyvatelstvem v Evropě, Japonsku a Číně bude mít demografie pro ekonomický rozvoj států v budoucnu stále větší význam.

Strukturální růst

HDP země je kromě populačního růstu zvyšováno růstem (zahraničních) investic a produktivity, kterou tyto investice přinášejí. Částka 6,7 miliardy dolarů v roce 2007 se dále postupně výrazně zvyšovala – v roce 2008 bylo nesmlouváno již za 60 miliard budoucích přímých zahraničních investic. Důvodem přílivu je zejména privatizace státních podniků a začlenění země do WTO v roce 2007.

Vietnam má velké schodky zahraničního obchodu, je však třeba se dívat na tuto statistiku právě optikou přímých zahraničních investic. Industrializace země způsobuje dovoz velkého množství strojů (až 20 % celkových importů), tyto stroje se v budoucnu stanou výrobní kapacitou a budou tvořit exportní bázi. Schodek zahraničního obchodu se tak vyrovná. Na růstu přímých zahraničních investic se rovněž podílí přesun výrobních kapacit zboží s nízkou přidanou hodnotou z Číny.

Boj s inflací

Před finanční krizí Vietnam prožíval období prudkého růstu úvěrů, což mělo za následek rychlý růst akciových trhů a nemovitostí. Tyto "spekulace" podnítily aktivitu v ekonomice, inflace však dosáhla extrémně vysokých hodnot. Pro rok 2010 je očekáván růst cen o 8,5 %.

Zatímco hlavní úroková sazba centrální banky je nastavena na 8 %, společností mají přístup k úvěrům od komerčních bank za 14 až 20 %, což znamená reálné úrokové sazby 6 až 12 %. To by mělo tlačit inflaci dolů. Jelikož Vietnam se snaží udržovat stabilní kurz (v důsledku nadměrné inflace musí občas devalvovat), je žádoucí, aby se podařilo udržet strukturální inflaci v určitém sestupném pásmu, které bude odpovídat nárůstu produktivity.

Mezinárodní měnový fond předpovídá růst vietnamské ekonomiky okolo 6 % pro rok 2010, s postupným růstem k 8 % v roce 2014. Vietnam samozřejmě bude trpět "dětskými nemocemi" jako každý rozvíjející se trh. Není vyloučeno, že se nevyhne lokálním bublinám či transformačním problémům.

Při pozorném sledování klíčových dat jako jsou růst objemu úvěrů, produktivity práce, vývoje zahraničního obchodu, či vládního dluhu, a především udržitelnosti těchto dat, pak Vietnam představuje mladšího bratra současných asijských tygrů a nemělo by mu stát nic v cestě tyto vyspělejší země následovat.

ETFVietnam
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa