Jak se připravit na recesi? Několik užitečných rad

Recese se blíží, pokud už v ní přímo nežijeme. Největší problém řeší lidé bez práce. Pokud ovšem myslíte dopředu a žijete ekonomicky zodpovědně, nemusíte se bát. Pro ty ostatní, kteří se svou finanční budoucností dosud příliš nezabývali, máme několik důležitých rad.
Vedlejší příjem
Vedlejšák - jedna z nejlepších věcí, co můžete udělat během recese. Peníze navíc jsou základem pro úspory. A Práce samotná pomůže přežít případný vyhazov z hlavního zaměstnání.
V takovém případě vás navíc udrží v pracovním procesu i mentálně, což psychicky (nejen finančně) pomůže při hledání nové práce.
Držte více hotovosti
Hotovost je králem, tvrdí základní poučka pro období hospodářského poklesu. V oblasti osobních financí to znamená zodpovědnost a schopnost ušetřit peníze pro případ ztráty zaměstnání.
Právě na dobu, než znovu najdete práci (raději nebuďte úplnými optimisty), by vám měly vystačit našetřené peníze. Většinou se mluví o třech až šesti měsících, v některých odvětvích však může být situace ještě složitější.
Hlídejte své investiční portfolio
Když ekonomika roste, daří se akciím, a tak se může snadno stát, že vám v tichosti naroste váha akcií v celém investičním portfoliu.
Jakmile tedy ekonomika začne zpomalovat, je ten správný čas na přemíchání, tedy tzv. rebalancování dlouhodobého portfolia. Ve chvíli, kdy začne růst volatilita (a to je během recese běžné), budete připraveni na rozkývaný vývoj akciových trhů.
Pozor na dluhy na kreditkách
To poslední, co potřebujete během recese, je platit úroky za dluhy na kreditních kartách. Snažte se tedy dluhů zbavit co nejdříve - lepší dlužit třeba kamarádům než bankám.
IW speciál: Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel
Co potřebujete, a co jen chcete?
V těžkých ekonomických dobách firmy musejí propouštět, je proto dobré mít pro případ ztráty zaměstnání "plán B". Nejlepší přípravou na taková období je schopnost vystačit s menším rozpočtem - zjistíte tak, co opravdu potřebujete, a co je naopak zbytečné utrácení. A není nic snazšího, než ušetřené peníze ukládat stranou.
Odložte velké výdaje
Velké nákupy jsou jen zřídka neodkladné. Nové auto, drahá dovolená nebo luxusní restaurace jistě počkají. Zároveň je dobré využít případných nižších cen k výhodným nákupům.
Plaťte hotově
Studie už dávno prokázaly, že lidé méně utrácejí, když jim rukama procházejí opravdové peníze, ne platební karty se svými "bezednými čipy".
Zároveň je však složitější hlídat to, kde peníze mizejí, protože nestačí se jen podívat na výpis z účtu, kde jsou útraty z karty přehledně seřazeny a lokalizovány. Poctiví střádalové to umějí vyřešit například "obálkovou metodou".
Osobní finance: 11 kroků k většímu bohatství
Zdroj: Investopedia
Aktuality
