Evropské finanční trhy mají nová pravidla

Finanční trhy v posledních letech prošly obrovskými změnami. Objevila se nová obchodní místa a produkty. V důsledku technologického rozvoje, zahrnujícího například vysokofrekvenční obchodování, se změnilo finanční prostředí. Čeká nás přísnější dohled nad méně regulovanými trhy?
Skupina G-20 se na summitu v Pittsburghu v roce 2009 shodla na potřebě zlepšit transparentnost a dohled nad méně regulovanými trhy – včetně trhů s deriváty – a řešit problém nadměrného kolísání cen na trzích s komoditními deriváty.
V reakci na to Evropská komise předložila návrhy na revizi směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID). Cílem těchto návrhů, sestávajících ze směrnice a nařízení, je zajistit, aby byly finanční trhy efektivnější, odolnější a transparentnější, a posílit ochranu investorů. Nový rámec rovněž zvýší pravomoci regulačních orgánů v oblasti dohledu a stanoví jasná pravidla fungování všech obchodních činností. Podobné diskuse probíhají ve Spojených státech a v ostatních hlavních světových finančních centrech.
"Finanční trhy mají sloužit reálné ekonomice, ne naopak. Trhy se v posledních letech změnily a naše právní předpisy musejí s těmito změnami udržet tempo," prohlásil komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. "Současná krize je pochmurným připomenutím toho, jaké míry složitosti a neprůhlednosti dosáhly některé finanční činnosti a produkty. To se musí změnit. Dnešní návrhy povedou k lepším, bezpečnějším a otevřenějším finančním trhům."
Původní směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID), která je v platnosti od listopadu 2007, stanoví pravidla pro poskytování investičních služeb ve finančních nástrojích (například makléřství, poradenství, prodej, správa portfolia, upisování atd.) ze strany bank a investičních firem a pro fungování tradičních burz i alternativních obchodních míst (tzv. mnohostranných obchodních systémů). I když směrnice MiFID mezi těmito službami zavedla konkurenci a investoři díky ní získali větší výběr a nižší ceny, finanční krize odhalila její nedostatky.
Hlavní prvky návrhu
Odolnější a efektivnější tržní struktury
Mnohostranné obchodní systémy a regulované trhy byly ve směrnici MiFID již zahrnuty, ale v důsledku revize se do jejího regulačního rámce dostane nový typ obchodního místa: organizovaný obchodní systém (Organised Trading Facility – OTF). Jedná se o organizované platformy, které v současnosti nejsou regulovány, ale mají stále významnější roli. Na těchto platformách se například stále více obchoduje se smlouvami o standardizovaných derivátech. Nový návrh tuto mezeru odstraní. Revidovaná směrnice MiFID bude i nadále umožňovat různé obchodní modely, zajistí nicméně, aby se všechna obchodní místa řídila stejnými pravidly transparentnosti a aby se omezily případy střetu zájmů.
Aby se malým a středním podnikům usnadnil přístup na kapitálové trhy, zavedou tyto návrhy také nová zvláštní označení pro trhy malých a středních podniků. Vznikne tak označení kvality pro platformy, jejichž cílem je uspokojit potřeby těchto podniků.
Zohlednění technologických inovací
Aktualizovaná směrnice MiFID dále zavede nové záruky pro algoritmické a vysokofrekvenční obchodování, díky nimž se dramaticky zvýšila rychlost obchodování a která jsou zdrojem možných systémových rizik. Mezi tyto záruky patří požadavek, aby všichni obchodníci využívající algoritmické obchodování podléhali řádné regulaci a zajistili přiměřenou likviditu, jakož i pravidla, která jim zabrání v tom, aby vstupováním na trhy a jejich opouštěním zvyšovali volatilitu.
Návrhy také zlepší podmínky hospodářské soutěže u zásadních služeb následujících po realizaci obchodu (například zúčtování), jež mohou jinak narušovat soutěž mezi obchodními místy.
Větší transparentnost
Zavedením kategorie OTF návrhy zvýší transparentnost obchodních činností na kapitálových trzích, včetně anonymních obchodních platforem ("dark pools" – obchod s objemy nebo likviditou, jež nejsou k dispozici na veřejných platformách). Výjimky budou povoleny pouze za stanovených okolností.
Bude rovněž zaveden nový režim obchodní transparentnosti pro nekapitálové trhy (tj. trhy s dluhopisy, strukturovanými finančními produkty a deriváty). Kromě toho budou mít investoři díky nově zavedeným požadavkům na shromažďování veškerých tržních údajů v jednom místě přehled o všech obchodních činnostech v EU, což jim pomůže provádět informovanější výběr.
Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz