Šťastný život díky penězům? Tak jednoduché to není
Kolik peněz musíte mít, abyste mohli říct, že jste opravdu bohatí a šťastní? Asi budete zklamaní, ale skutečně bohatý a šťastný život vám nezajistí sebevětší balík.
Bohatý život není jen o penězích, jde o jeho celkové naplnění. Americký konzultant Clayton Christensen, který je považován za otce teorie disruptivní inovace, napsal: "Život je o neustálé poptávce po vašem času a pozornosti." Jak se ovšem rozhodnout, kterou poptávku uspokojit? Past, do které se velká část lidí chytí, spočívá v tom, že vyslyší ty, kdo křičí nejhlasitěji a nabízejí nejrychlejší a nejvyšší odměnu.
Představa, že jakmile vyděláte první milion, stoupnou vaše pocity štěstí minimálně o sto procent, je lichá. To, že je Elon Musk nejbohatším člověkem světa, možná dokonce nejmajetnějším člověkem historie, neznamená, že si nemá na co stěžovat. Nevede zrovna příkladný partnerský život, potkala ho tragédie v podobě úmrtí prvního syna. Jsou zkrátka věci, se kterými peníze nic nezmohou.
Samozřejmě nemá smysl tvrdit, že peníze jsou bezvýznamné. Kognitivní psycholog Daniel Kahneman a mikroekonom Angus Deaton v jedné ze svých studií dospěli ke zjištění, že peníze sice podporují pocity štěstí, u každého člověka ale existuje finanční hranice, od které již pocity štěstí nesílí. U Američanů jde v průměru o roční příjem zhruba 75 000 dolarů.
Kostadin Kushlev, Elizabeth Dunnová a Richard Lucas, psychologové z University of British Columbia a Michigan State University, pro změnu ve společné studii konstatují, že lidé s vyššími příjmy sice méně často trpí pocity smutku, avšak nejsou šťastnější než jejich okolí. Zjištění vysvětlují tak, že rozhodující je to, jakým způsobem lidem peníze dokážou pomoci s řešením krizových situací. Jinými slovy, když se člověku rozbije auto, není to vlastně žádný problém, pokud si může hned koupit nové. To ale neznamená, že bohatí lidé žijí bezstarostné životy.
Zdroj: Incognito Money Scribe