S investicemi na důchod můžete ušetřit na daních přes sedm tisíc za rok. Jak na to?

Díky investičním produktům podporovaným státem je možné si odečíst ročně až 48 000 korun ze základu daně, a ušetřit tak až 7 200 korun. Zní to zajímavě, ale za rok 2024 jste to nestihli? Máte možnost to letos napravit.
Daňové výhody pro zodpovědné investory
Stát podporuje dlouhodobé spoření a investování prostřednictvím daňových úlev u vybraných finančních produktů. Mezi tyto produkty patří dlouhodobý investiční produkt (DIP), doplňkové penzijní spoření (DPS), penzijní připojištění (PP), investiční životní pojištění (IŽP) a pojištění dlouhodobé péče (PDP).
Celkově lze díky těmto produktům snížit daňový základ až o 48 000 korun ročně, což při 15% sazbě daně z příjmů znamená ve výsledku úsporu na daních až 7 200 korun. V praxi to znamená investovat měsíčně 4 000 Kč, abyste měli možnost maximální úspory na daních.
Novinky u DIP
Jednou z hlavních výhod DIP, který byl na trh uveden loni, je možnost odečíst si od základu daně celý vklad, nikoli pouze část nad 1 700 Kč měsíčně, jako je tomu u penzijního spoření. Je tedy flexibilnější alternativu k tradičnímu penzijnímu spoření. Na rozdíl od DPS či PP si lze od základu daně odečíst celou investovanou částku a zároveň vybírat ze širší nabídky investičních příležitostí s potenciálně zajímavějším zhodnocením.
DIP má ale i jistá omezení. Vyžaduje minimální investiční horizont 120 měsíců (10 let) a čerpání naspořených peněz nejdříve ve věku 60 let. Případné předčasné ukončení investování vede k tomu, že je potřeba dodanit úlevy za období trvání produktu, a to včetně příspěvků zaměstnavatele. Proto je DIP vhodný pro ty, kdo mají v plánu investovat opravdu dlouhodobě.
Změny v rámci DPS
Od 1. července 2024 se významně změnila pravidla pro státní příspěvky i daňové úlevy u DPS a PP. Snížit si daňový základ u "penzijka" je nově možné až u příspěvku převyšujícího 1 700 korun měsíčně, zatímco dříve to bylo možné již od částky nad tisíc korun. Pro lidi, kterým již byl přiznán starobní důchod, je ale situace jiná, ti si mohou odečítat již od první koruny příspěvku. Starobní důchodci ovšem nově již nemají nárok na příspěvek od státu.
Příspěvky zaměstnavatele jako další daňová výhoda
Významnou součástí daňových úlev jsou příspěvky zaměstnavatele, které mohou dosáhnout až 50 000 korun ročně na jednoho zaměstnance. Tento limit platí souhrnně pro všechny státem podporované produkty. Jde o efektivní formu odměňování, která přináší daňové výhody oběma stranám. Zatímco zaměstnanec získává benefit osvobozený od daně z příjmů i odvodů na sociální a zdravotní pojištění, zaměstnavatel si může příspěvky zahrnout do daňově uznatelných nákladů.
Zaměstnavatel přitom nesmí ovlivňovat zaměstnance při výběru konkrétního produktu. Ten by měl vycházet z individuálních potřeb a finančních cílů konkrétního člověka.
Optimální kombinace produktů pro maximální daňovou úsporu
Vzhledem k tomu, že limit pro daňové úlevy 48 000 korun za rok se vztahuje na všechny státem podporované produkty dohromady, je vhodné zvážit jejich optimální kombinaci.
Každý produkt má svá specifika a výhody. Zatímco DIP nabízí větší flexibilitu investování a možnost odečíst si celý vklad, "penzijko" přináší výhodu státních příspěvků. Každému se v určité fázi života může hodit jiná kombinace. S jejím nalezením samozřejmě může pomoci kvalitní finanční poradce.
Zdroj: FinGO