US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Umět prodávat. Exit strategie se může hodit

Od doby, kdy Warren Buffet řekl, že jeho ideální doba držení nakoupených akcií je 'navždy', celá řada investorů zapomněla, že je potřeba umět i ve správnou chvíli prodávat.

Andrej Rády
Andrej Rády
25. 11. 2009 | 13:00
Technologie

Ačkoli ve výsledku jsou to právě vlastníci, ne obchodníci, kdo dlouhodobě hodně vydělává, neměli by ani oni zapomínat na to, co je nedílnou součástí byznysu – umět skončit. Kolik miliard, možná bilionů na celém světě zmizelo jako pára nad hrncem jen proto, že tito vlastníci neměli dobrou exit strategii?

Mark Cuban byl dobře připraven skončit. V roce 1999, v době největšího rozmachu internetu, prodal Broadcast.com za 5,9 miliardy dolarů společnosti Yahoo. Škarohlídi ho v té době kritizovali. Prý by v té době mohl dostat i 10 miliard.

Dnes je Cuban miliardář a škarohlídi dál čekají na vyšší ceny, které přeci určitě musejí jednou přijít. Cuban byl zkrátka prozíravý a dokázal odhadnout, že na technologickém trhu roste velká bublina, které svým včasným prodejem beze zbytku využil.

Opatrně s lepší budoucností

Řada investičních rad a analýz na Wall Street počítá s lepšími zítřky. Proč je však budoucnost ve většině případů o tolik růžovější než minulost? Protože musí? Bohužel to vždycky nevyjde.

I když se nám nechce, podívejme se do historie. Od roku 1997 do roku 2000 vyrostl technologický index Nasdaq Composite z 1 250 na 5 000 bodů. Tvářemi technologického boomu na Wall Street byli například analytici Henry Blodget, Jack Grubman nebo Mary Meekerová. Kdyby v té době některý z nich doporučil akcie Amazonu s cílovou cenou 250 dolarů, do rána by někdo přišel ještě s vyšší cenou.

Analytici v té době byli spíš hvězdami na CNBC, než aby pitvali finanční rozvahy firem. A investoři, odkázaní na jejich rady, se nechali dovést až k propasti, do které až na výjimky poslušně naskákali. Dnes se technologický Nasdaq pohybuje ani ne na polovičních hodnotách své slavné bubliny. Ti, kteří nemají připravenu dobrou exit strategii, často platí obrovskou daň za svou neopatrnost. Pokud se vám to už stalo v minulosti, neopakujte stejnou chybu i v budoucnu.

Jak jsme na tom dnes?

9. října 2007 zavřel tradiční index Dow na rekordních 14 164,53 bodech. Mnoho investorů dál nakupovalo v domnění, že ještě nepřišel čas uzavírat pozice, že rally bude ještě pokračovat. Dva roky poté, a to po půlročním strmém růstu, je Dow stále zhruba 30 procent pod těmito rekordními úrovněmi. A to ještě mnozí investoři utrpěli mnohem větší ztráty, protože prodávali pod velkým tlakem v nepravou dobu. Chyběla jim správná exit strategie.

Osm měsíců trhy rostou, celkem o zhruba 60 procent. Ekonomové i statistiky tvrdí, že nejhorší recese posledních desetiletí je za námi. Nejhorší je minulostí i pro Warrena Burgeta, Billa Gatese nebo velkou část politiků. Jako by neviděli rostoucí nezaměstnanost, špatné výnosy a slabý dolar.

60 procent růstu od březnových minim, a trh se stále žene za dalšími nákupy. Až budou akcie posilovat o 100 procent, všichni máme litovat, že jsme nenaskočili do rozjetého vlaku. Ale co když se růst zadrhne a dnešní nakupující se stanou zítřejšími litujícími? Vědět, kdy začít prodávat, není nikdy na škodu.

Zdroj: Yahoo!

Technologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár