6 investičních strategií pro váš důchod

Mnoho investorů se rozhodlo v posledních měsících vrátit na akciový trh nebo navýšit své pozice v akciích. Pro lidi v předdůchodovém věku však nemusí být nejlepší opustit bezpečné dluhopisy a spořící účty.
Někteří se zjevně snaží vykompenzovat si ztráty, které utrpěli během krize. Podle nedávného výzkumu od Charles Schwab & Co. se v prvním čtvrtletí 2010 se 46 % investorů zaměřovalo na zhodnocení svých úspor na důchod, zatímco pouze 29 % se snažilo ochránit své úspory před ztrátami. Schwab také potvrzuje, že poradci již nemusejí tolik doporučovat klientům investice do akcií, klienti je sami chtějí.
Ke všeobecnému nadšení pomáhá důvěra, že ekonomika se nachází v rané fázi oživení a že ceny akcií jsou stále nějakých 20 až 25 % pod svým vrcholem.
Otázkou je, zda trh nerostl příliš rychle a vysoko – a zda nejsou někteří investoři až příliš optimističtí. "Současná situace je hodně nejistá," říká Jeff Layman, hlavní investiční poradce z BKD Wealth Advisors. "Při současných výkyvech trhu a obrovském státním dluhu by investiční strategie měla být spíše obezřetně optimistická, ne bujaře nadšená."
1. Nechte si určitou expozici vůči akciím
Jak tvrdí Layman, ocenění akcií je stále nízké i přes nedávnou akciovou rally. Navíc se společnosti během krize snažily omezovat náklady a zvyšovat efektivitu. Jim Scheinberg z investiční firmy Pier Fiduciary Management říká: "Pětkrát po sobě předčila Wall Street očekávání analytiků ve více než 50 procentech případů. Společnosti jsou nyní v situaci, kdy jim mohou růst zisky s tím, jak ožívají tržby."
2. Zaměřte se na akcie s velkou tržní kapitalizací
Stephanie Rossi, poradkyně z AMTF, radí preferovat velké společnosti: "Může se stát cokoliv, ale velké společnosti budou vždy schopny se vzchopit dříve." Kromě konce recese se dostávají do popředí také pomocí technických inovací a dalších zlepšení.
3. Mějte plán pro případ poklesu trhu
Layman říká, že by si každý investor do akcií měl uvědomit, že medvědí trhy jsou nevyhnutelné. Může to svádět ke kompletnímu prodeji všech akcií, zvláště, když si člověk projde dvěma recesemi za deset let. Ale jistá expozice vůči akciím je potřeba k podílení se na tržním růstu a k pokoření inflace.
"Cílem je zajistit takovou skladbu portfolia, která ochrání váš klidný spánek, když nastane medvědí trh," dodává Layman. I nejkonzervativnější investoři by měli mít alespoň 25 až 30 procent portfolia pokryto akciemi.
4. Nezapomínejte na diverzifikaci
Zbytek portfolia by měl zajistit fixní příjem a měl by být rozprostřen mezinárodně. V posledním roce a půl zvýšila Laymanova BKD Wealth Advisors svůj podíl v globálních investicích. "Věříme, že nárůst marží se projeví především mimo USA. Uvažovat globálně velmi výrazně pomáhá při diverzifikaci investic.:
5. Vybalancujte své portfolio dluhopisy
Další investiční nástroj, kterému se daří, jsou dluhopisy. Od začátku krize utíkali investoři ke korporátním dluhopisům, což zvýšilo jejich ceny a snížilo výnosy. Bill Walsh, spoluzakladatel poradenské firmy Hennion & Walsh, si myslí, že pro investory by mohly být zajímavé municipální dluhopisy, které se v Americe v postatě nezdaňují. Pro ty, kteří neplatí tak vysoké daně, mohou být naopak zajímavé zdanitelné dluhopisy s vyššími výnosy.
6. Vyhněte se dlouhodobým dluhopisům
Scheinberg doporučuje vyhýbat se dlouhodobým dluhopisům. Pokud vzroste inflace – což je vzhledem k velikosti amerického dluhu pravděpodobné – budete uvězněni v investici, která nabízí nižší výnos, než požaduje trh. Jakmile přijde inflace, dlouhodobí investoři do dluhopisů nemají příliš šanci.
Zdroj: Smartmoney.com