Kašlete na prognózy! Jdou proti sobě, a nakonec mají "vždycky pravdu"

Již řadu let početné nezávislé studie jasně dokládají, že jen nepatrná menšina správců majetku je schopná ve víceletém časovém horizontu překonat svůj srovnávací index (benchmark). A to navzdory nákladným a velmi intenzivním každodenním analýzám a rešerším. Příčinou jsou s tím spojené vysoké transakční náklady a poplatky. Ovšem hlavním důvodem jsou především cyklicky se opakující lidská selhání, především z důvodu individuálních chybných odhadů a emocionální závislosti na prognózách.
V nedávném šetření, které v německy mluvících zemích provedla univerzita v Linci, bylo dotázáno 332 velmi movitých německých investorů na kapitálovém trhu. Bylo zjištěno následující: Dva ze tří movitých Němců (67 procent) se rozhodují samostatně, ačkoli by si tato skupina osob mohla dovolit angažovat nejlepší finanční stratégy, správce majetku a nejúspěšnější bankéře.
Důvěra ve vlastní schopnosti je tedy daleko větší než důvěra ve finančního poradce nebo investičního bankéře.
Každý den lze v médiích najít značné množství ekonomických analýz a burzovních prognóz od renomovaných národohospodářských institutů, bank, správců majetku i nezávislých expertů. V každém časovém okamžiku existuje dostatek pádných a možná i racionálních důvodů, proč by mělo dojít ke globálnímu ekonomickému zotavení, proč by mohla celosvětová ekonomika stagnovat, ale i proč by mohlo dojít ke kolapsu celého finančního systému.
Ze všech stran se na nás během prosince valí prognózy expertů pro následující rok, které většinou obsahují tři nebo čtyři myslitelné scénáře – extrémní boom, stagnaci i krach. Vše založené na pravděpodobnostních prognózách. Na konci roku 2011 půjde jako vždy vše překroutit, aby přinejmenším části předpovědí mohly být označeny za pravdivé.
Pouze strukturované produkty a know-how s nimi spojené umožní investorům dostatečnou flexibilitu při všech potenciálních tržních scénářích.