Investice od roku 2000: Jak si vedly akcie, dluhopisy nebo realitní fondy?
|

Investice od roku 2000: Jak si vedly akcie, dluhopisy nebo realitní fondy?

Všichni, kdo na trh vstoupili v roce 2000 a dodnes na něm vydrželi, jsou v plusu. Jak se ale v uplynulých dvou dekádách vedlo jednotlivým třídám aktiv?

Diverzifikace investic Investiční portfolio Srovnání investic

Rok 2018 se do portfolií investorů zapsal červenými čísly, naopak loni skončily v plusu všechny tradiční třídy aktiv (akcie amerických firem s velkou tržní kapitalizací +31,5 %, hotovost +2,1 %). Pozitivní jsou pak i výsledky za uplynulých deset, respektive dvacet let.

V uplynulé dekádě podávaly dobré výkony americké akcie, jejich nadvláda nicméně nebyla z pohledu výnosnosti až tak velká, jak by si řada investorů mohla myslet. Srovnatelnou výkonnost podávaly i akcie podniků s malou a střední kapitalizací nebo realitní investiční fondy.

Je navíc potřeba mít na paměti, že akcie firem s velkou tržní kapitalizací měly navrch spíše až v posledních několika letech. A zaměříme-li se na výkonnost aktiv již od roku 2000, spadnou akcie velkých amerických firem dokonce až na konec první poloviny žebříčku.

Přehled výkonnosti jednotlivých tříd aktiv od roku 2000 také potvrzuje, že základním stavebním kamenem každého portfolia by měla být široká diverzifikace. Třeba v roce 2008 byly dluhopisy vedle hotovosti jedinou standardní třídou aktiv, která skončila v plusu. Akcie firem s velkou tržní kapitalizací tehdy spadly o 37 % a například akcie firem na rozvíjejících se trzích se zřítily o více než 53 %.

Zdroj: A Wealth of Common Sense