Americké akcie: Jen ať se býci (ne)radují!

Býk, medvěd, býčí trh, medvědí trh - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Americké akcie mají za sebou silný lednový růst, který byl tažen zejména tituly, jež prodělaly v uplynulém roce nejvýraznější ztráty. Index S&P 500 dokázal po dlouhé době zdolat významné hladiny rezistence a technologický trh Nasdaq předvedl jednu z největších krátkodobých rally v tomto století.

Skončil leden, během kterého index S&P 500 přidal lehce přes šest procent. První dva únorové obchodní dny byly silně růstové, a páteční korekce (po oznámení horších než očekávaných výsledků Alphabetu nebo Amazonu) tak nesebrala býkům radost z další zelené týdenní svíčky. Tentokrát index S&P 500 vzrostl o 1,62 %. Ve středu přitom po bezmála pěti měsících poprvé uzavřel nad rezistencí 4 100 (Jerome Powell uvedl, že Fed může po dlouhé době označit prostředí v ekonomice za takové, kdy jednoznačně klesá inflace). Po několika pokusech tak prolomil významnou překážku a ve čtvrtek tento pohyb potvrdil dalším silným růstem. Páteční zavírací hodnota indexu je necelé procento nad hladinou 4 100, což není mnoho, na grafu se nicméně situace jeví jako pozitivní signál, podpořený navíc takzvaným zlatým křížem na úrovni 50- a 200denního klouzavého průměru. Aktuálně je nejbližší rezistence 4 200, což je úroveň, nad kterou je ještě cenový odskok z loňského srpna. Další překážkou pro býky by byla hladina 4 300, kde byl index naposledy také v srpnu 2022. Supporty jsou na 4 100 a na kulatých 4 000.

S&P 500 - technická analýza (3. 2. 2023)

Zmíněný zlatý kříž byl v historii poměrně pozitivním znamením. Od roku 1950 jich na denním grafu indexu nastalo již 37. Po předchozích 36 výskytech index S&P 500 v následujících 12 měsících vzrostl v 78 % případů, medián míry růstu byl 12,7 %.

S&P 500 a zlaté kříže

Pokud zlatý kříž nastal alespoň 10 % pod historickým maximem indexu (jako na začátku února 2023), statistika je také býčí.

S&P 500 a zlaté kříže alespoň 10 % pod historickým maximem

Index S&P 500 je nad 200denním průměrem, a tak nepřekvapí, že je nad tímto průměrem i většina jednotlivých titulů (73 %).

S&P 500 a podíl titulů nad 200denním klouzavým průměrem

Na Nasdaqu je situace celkem podobná (66 %; graf se týká užího indexu akcií největších firem Nasdaq 100).

Nasdaq 100 a podíl titulů nad 200denním klouzavým průměrem

Z hlediska hlavních sektorů indexu S&P 500 je statistika ještě příznivější, nad 200denním průměrem je jich deset z jedenácti. Když tento podíl nastal v historii (byť se sektorové složení indexu i počty odvětví měnily, jde o přepočet), byl to projev býčí nálady a pozitivní signál do budoucna.

S&P 500 a sektory nad 200denním klouzavým průměrem

Ještě pohled na jednotlivé sektory v uplynulém týdnu a měsíci. Na chvostu loňští vítězové, v čele pelotonu naopak poražení roku 2022.

S&P 500 - výkonnost jednotlivých sektorů

Optimismus některých tržních komentátorů by se dal rozdávat namísto antidepresiv. Třeba hlavní stratég StockCharts.com píše o "nové Dow teorii", kdy S&P 500 i Nasdaq shodně dosáhly na nová maxima v rámci současného "swingu". No budiž.

S&P 500 a Nasdaq Composite

David Cox ze společnosti Raymond James pak v případě indexu Nasdaq 100 vypíchl, že má (index, nikoli Cox) za sebou druhou nejvýraznější 21denní rally za posledních 15 let a čtvrtou takto výraznou měsíční rally za dvě dekády. "Předchozí případy nastaly po silných medvědích trendech," napsal k tomu na Twitter. Rovnou tam sklidil kritiku za to, že ve svém komentáři ignoroval další obdobné rally, jež nastaly během hlubokého propadu indexu v letech 2000-2002. Na tom něco je.

Nasdaq 100 a rally o 17 % za 21 dnů

Mezi americkými individuálními investory stále mírně převažují pesimisté, tedy medvědi.

S&P 500 a průzkum AAII

Zisky veřejně obchodovaných firem v USA klesají, zároveň se ale již řadu měsíců sune níže míra inflace. Spíše než tu proto finanční trhy řeší hrozbu recese. K té je ale zatím podle indikátorů, jež sleduje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), daleko. A to je relevantní, protože právě NBER má v USA výlučný nárok vyhlásit, že je ekonomika v recesi. Ano, stále je tu nepřeberně signálů a argumentů pro recesi (co třeba dlouhodobě inverzní výnosová křivka, že?), ale recese zkrátka v USA zatím vyhlášena nebyla.

Recese v USA se zatím nekoná

Není se ostatně až tolik čemu divit. Míra nezaměstnanosti je nejnižší od roku 1969 a počty vytvářených pracovních míst překonávají odhady ekonomů jež deset měsíců v řadě.

Americký trh překvapuje pozitivně již deset měsíců v řadě

Současný vývoj na americkém akciovém trhu a v ekonomice tak již každopádně nebude ukázkově průměrný. Akciový trh totiž vrcholí sedm měsíců před začátkem recese a odráží se ode dna zhruba půl roku před koncem recese.

S&P 500 a recese (průmysl)

Recese zatím není a v to, že již trh dosedl na dno loni, věří podle průzkumů menšina investorů. Zainvestováno jich má ale drtivá většina, což je ostatně doporučeníhodné - jen ten, kdo během medvědího trendu prodá, svou ztrátu opravdu zrealizuje. Ostatní se mohou obrnit a věřit v dlouhodobě pozitivní vývoj na burze.

Kdy americký akciový trh dosedne na dno - průzkum Bloombergu

A nakonec americký dolar, který v posledním roce měnil hodnotu poměrně spolehlivě inverzně k cenám akcií v USA. Korekce z mnohaletých maxim začala loni na podzim a stále trvá, poslední týdny ale naznačují, že s výprodeji americké měny může být alespoň na čas konec. Důvody jsou na samostatný rozbor, dolar nicméně zejména těžil z obecné rizikové averze a zajímavého úrokového diferenciálu vůči eurozóně. Obojí je nyní méně aktuální, nálada na trhu se ale dokáže změnit velice rychle.

Americký dolar (denní)

Americký dolar (týdenní)

Americký dolar (měsíční)

S&P 500 - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
2. 2. 2023 9:50
Index S&P 500 prorazil nad další rezistenci, musí ale růst ještě potvrdit

Americký akciový index S&P 500 hned v první únorové obchodní seanci po oznámení výsledku zasedání FOMC razantně posílil...

Zdroj:
Carson Group, Ned Davis Research, StockCharts.com, Raymond James, @Nasdaqbjoyce, Apollo, Bespoke Investment Group, Capital Group
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat